Call4Service
Formularz kontaktowy
801 300 801 Infolinia
Znajdź lokalizację
parking JH 1
09/12/2023

Jungheinrich otwiera największy parking solarny w Hamburgu

Jungheinrich otworzył największy parking solarny w Hamburgu na terenie swojej siedziby korporacyjnej w dzielnicy Hamburg-Wandsbek.

  • 630 paneli fotowoltaicznych, które dostarczają energię elektryczną do 52 stacji ładowania dla samochodów elektrycznych
  • Efektywne wykorzystanie paneli fotowoltaicznych do walki ze zmianami klimatycznymi
  • Cel do 2030 roku: zmniejszenie ilości emisji CO2 w zakładach Jungheinrich

Obiekt o powierzchni 1100 metrów kwadratowych został otwarty dzisiaj przez Dr. Melanie Leonhard, senator ds. gospodarki i innowacji Hamburga, dyrektora generalnego Jungheinrich, Dr. Lars Brzoska oraz Matthias Boxberger, przewodniczącego Stowarzyszenia Przemysłu Hamburga. Parking ten składa się z 630 paneli fotowoltaicznych o mocy szczytowej wynoszącej ok. 200 kW i jest największym obiektem tego typu w Hamburgu. W przyszłości pracownicy Jungheinrich będą mogli ładować swoje prywatne samochody elektryczne w ciągu dnia przy łącznie 52 punktach ładowania znajdujących się pod panelami słonecznymi. Dodatkowo, cztery inne punkty ładowania będą dostępne publicznie i staną się częścią infrastruktury ładowania samochodów elektrycznych w Hamburgu. Roczna produkcja energii z paneli fotowoltaicznych na parkingu solarnym jest wystarczająca do pełnego naładowania akumulatorów do ok. 4 000 samochodów elektrycznych rocznie. Jungheinrich zainwestował łącznie 1,7 miliona euro w nowy obiekt, nie korzystając przy tym z żadnych środków finansowych ze źródła publicznego.

parking JH 2



Dr. Melanie Leonhard, Senator ds. Gospodarki i Innowacji Wolnego i Hanzeatyckiego Miasta Hamburga, powiedziała: "Większa ochrona klimatu wymaga konkretnych działań na miejscu - zarówno ze strony polityków, społeczeństwa, jak i firm. Jungheinrich bierze na siebie tę odpowiedzialność tutaj w Hamburgu. Dzięki systemowi fotowoltaicznemu na swoim parkingu, firma nie tylko stawia na odnawialne źródła energii, ale także promuje elektromobilność. Każdy promień słońca, który trafia na te panele słoneczne, staje się czystą energią dla pojazdów elektrycznych. Takie działania są z jednej strony ekonomicznie opłacalne, a z drugiej strony ważnym wkładem w zachowanie naszej planety dla przyszłych pokoleń."

Dr. Lars Brzoska, Prezes Zarządu Jungheinrich AG, powiedział: "W Jungheinrich uważamy, że zrównoważony rozwój to nasze ekonomiczne, ekologiczne i społeczne zobowiązanie. Od 2021 roku wszystkie nasze lokalizacje w Niemczech korzystają wyłącznie z zielonej energii. Teraz, dzięki naszemu parkingowi solarnemu, produkujemy czystą energię dokładnie tam, gdzie jest ona potrzebna - przy punktach ładowania elektrycznych samochodów naszych pracowników. W ten sposób przyczyniamy się do zmiany energetycznej i transportowej oraz zbliżamy się bliżej do osiągnięcia naszego celu, którym jest osiągnięcie neutralności pod względem emisji CO2 we wszystkich lokalizacjach Jungheinrich, w tym we wszystkich zakładach, do 2030 roku."

Matthias Boxberger, Przewodniczący Stowarzyszenia Przemysłu Hamburga, dodał: "Nasze hamburskie firmy przemysłowe od pewnego czasu są obrońcami ochrony klimatu! Podczas gdy politycy wciąż dyskutują o obowiązku instalowania paneli fotowoltaicznych, na miejscach parkingowych w ramach Ustawy o Ochronie Klimatu, wiodąca firma przemysłowa z Hamburga już go wdraża. To pokazuje, że swobodna działalność przedsiębiorcza często może szybciej zmniejszać emisje CO2 niż regulacje biurokratyczne. Dla przemysłu Hamburga ochrona klimatu od dawna jest jednym z kluczowych celów korporacyjnych."

Energia pochodząca z odnawialnych źródeł jest alternatywą dla paliw kopalnych i stanowi decydujący wkład w ochronę klimatu. Rosnące ceny energii elektrycznej stawiają również wyzwania przed
gospodarką Hamburga, dlatego kwestie bezpieczeństwa energetycznego i samowystarczalności stają się coraz bardziej istotne. W Hamburgu dostęp do gruntów pod rozbudowę źródeł energii odnawialnej jest ograniczony, dlatego wykorzystanie systemów fotowoltaicznych na już zabudowanych obszarach, takich jak tereny przemysłowe i handlowe, stanowi ogromny potencjał dla obszaru miejskiego.
Solarny parking, który dziś został otwarty w firmie Jungheinrich, został zaplanowany i zrealizowany przez Energielenker Group. Wyprodukowana tutaj zielona energia bezpośrednio zasila punkty ładowania samochodów elektrycznych, które znajdują się poniżej, a także zasilanie siedziby Jungheinrich Group, na dachu której również zainstalowane są panele fotowoltaiczne. Nadwyżkową energię elektryczną Jungheinrich przekazuje do publicznej sieci Hamburga. Od 2021 roku wszystkie lokalizacje Jungheinrich w Niemczech, w tym sześć zakładów produkcyjnych, korzystają wyłącznie z zielonej energii. W celu zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych związanych z wykorzystaniem energii elektrycznej, ciepła i pary.
Dodatkowo, Jungheinrich Group zachęca inne firmy z całego świata do korzystania z odnawialnych źródeł energii. Na zieloną strefę energii udało się przejść już w 21 krajach. W 2022 roku Jungheinrich wytwarzał ok. 18,900 ton emisji CO2, co w przybliżeniu pokazuje roczną zdolność magazynowania dwutlenku węgla przez 3150 hektarów lasów. Jungheinrich dąży do zneutralizowania wytwarzania emisji CO2 w swoich zakładach i lokalizacjach do 2030 roku. Za realizację tego celu stanowi wytwarzanie własnej energii elektrycznej za pomocą paneli fotowoltaicznych.

Jednocześnie Jungheinrich ma na uwadze elektryzację intralogistyki. Ostatni wózek Jungheinrich z silnikiem spalinowym zjechał z linii produkcyjnej w Moosburgu koło Monachium w Bawarii w marcu 2023 roku. Od tego czasu firma produkuje wózki w 100% elektryczne. To działanie umożliwiło firmie Jungheinrich przejście na drogę elektryczności. Założona w roku 1953 firma od 70 lat buduje elektryczne wózki widłowe, które są wykorzystywane na całym świecie. Do dziś Jungheinrich jest liderem w dziedzinie intralogstyki, jeśli chodzi o elektromobilność w magazynach, a szczególnie odnosząc się do nowoczesnych akumulatorów litowo-jonowych, które wnoszą jeszcze większy wkład w ochronę środowiska niż konwencjonalne akumulatory kwasowo-ołowiowe.