Call4Service
Formularz kontaktowy
801 300 801 Infolinia
Znajdź lokalizację
Stage Prostowniki stacjonarne

Naprawa prostowników do wózków widłowych – jakie są najczęstsze usterki i jak je naprawić?

Prostownik do wózka widłowego to urządzenie, które zasila pojazd w energię elektryczną. Bateria wózka się nie ładuje lub ten proces postępuje zbyt wolno? Być może wystąpiła awaria prostownika. Co może się zepsuć w takim urządzeniu i jak usunąć usterkę.

Jakie usterki mogą wystąpić w prostowniku do wózka widłowego?

Prostownik do wózka widłowego, tak jak każde urządzenie, może ulec awarii. Które z nich zdarzają się najczęściej i co zrobić, gdy wystąpią.

Przeczytaj również: Jak wybrać odpowiedni prostownik do wózka widłowego?

Uszkodzenie przetwornicy w prostowniku inwerterowym

Częstą awarią jest uszkodzenie przetwornicy w prostowniku inwerterowym, który wytwarza duże prądy. Dość powszechnie występującą usterką jest również przegrzanie elementu wykonawczego tranzystora, tyrystora lub diody Schottky’ego. 

W takim przypadku niezbędny jest kontakt z autoryzowanym serwisem prostowników. Samodzielna naprawa może nie być możliwa. Najprawdopodobniej konieczna będzie także wymiana uszkodzonych elementów. Zwracając się z tym do profesjonalistów, ma się pewność, że zamówią dla odpowiednią część zamienną. Nie trzeba tego robić tego samodzielnie, co oszczędza się czas na poszukiwanie właściwej części.

Naprawa prostownika do wózka widłowego w specjalistycznym serwisie pozwala także zachować gwarancję producenta, jeśli wciąż ona obowiązuje. Kolejną korzyścią jest to, że po wykonaniu prac naprawczych serwisanci przetestują sprzęt, podłączając go do baterii trakcyjnych o różnych mocach (to mogą być akumulatory  12 V, 24 V, 36 V, 48 V, 80 V i dużych pojemnościach – nawet rzędu 770 Ah). Ma się więc pewność, że odbiera się w pełni sprawne urządzenie.

Spalony prostownik

Jeśli po uruchomieniu prostownika wyczuwalny jest zapach spalenizny, mogło dojść do przepalenia jednego z podzespołów. Taka awaria jest poważniejszą wersją wyżej opisanego przegrzania elementu wykonawczego tranzystora.

W tym przypadku może być konieczna wymiana prostownika na nowy – jeśli uszkodzenia są znaczne. Stopień zniszczenia wewnętrznych elementów urządzenia powinien ocenić profesjonalista. Naprawa prostownika do wózka widłowego we własnym zakresie najprawdopodobniej nie będzie możliwa.

Trzeba również zachować szczególną ostrożność podczas testowania pracy takiego sprzętu. Najlepiej nie podłączać go do baterii, by nie doprowadzić do jej uszkodzenia.

Spadek wydajności baterii trakcyjnej

Może również wystąpić problem polegający na tym, że bateria ładowana za pomocą prostownika nie działa tak wydajnie jak wcześniej. W tym przypadku przede wszystkim trzeba się upewnić, czy „winowajcą” jest rzeczywiście prostownik, który nie ładuje jej prawidłowo.

Może się okazać, że bateria utraciła swoje pierwotne parametry i nawet zastosowanie w pełni sprawnego prostownika nie jest w stanie przywrócić jej wydajnego magazynowania prądu.

W takiej sytuacji pozostaje wymienić akumulator na nowy – najlepiej litowo-jonowy. Taka technologia umożliwia ładowanie baterii wielokrotnie bez utraty pojemności i wydajności. Można również doładowywać ją w przerwach w pracy pojazdu – bez szkody dla jej parametrów.

W niektórych sytuacjach naprawa prostownika do wózka widłowego nie będzie odpowiednim rozwiązaniem. Zakup nowej baterii pozwoli natomiast na wydajne korzystanie z pojazdu bez strat energii.

Warto skonsultować się z profesjonalistą, który doradzi, jakie kroki najlepiej podjąć w danym przypadku.

Kobieta podłącza prostownik wózka paletowego do prądu – jungheinrich.pl

Awaria prostownika może spowodować przestoje w pracy. Warto szybko na nią reagować – najlepiej z pomocą profesjonalistów.

Gdzie naprawiać prostowniki do wózków widłowych?

Naprawa prostowników do wózków widłowych powinna być przeprowadzana przez specjalistów z odpowiednimi kwalifikacjami.

Najlepiej, by serwis, do którego oddaje się sprzęt, gwarantował:

  • kompetencje potwierdzone przez producenta urządzenia (serwis autoryzowany),
  • dłuższą żywotność prostowników po naprawie,
  • zgodność naprawy z regulacjami prawnymi,
  • naklejki kontrolne,
  • szczegółowy raport z przeprowadzonego serwisu.

Sprawny prostownik oznacza, że zarówno akumulatory litowo-jonowe, jak i kwasowo-ołowiowe są ładowane w prawidłowy sposób. To wydłuża ich żywotność i ogranicza konieczność ponoszenia kolejnych kosztów. Naprawa prostowników do wózków widłowych powinna więc być powierzana zaufanym ekspertom.

Uszkodzony prostownik w wynajętym wózku widłowym

Jeśli korzysta się z wózków widłowych na wynajem, należy pamiętać, aby nie dokonywać samodzielnie żadnych napraw – również tych związanych z awarią prostownika. Jeśli zostanie zauważona usterka lub coś, co budzi niepokój, należy skontaktować się z właścicielem sprzętu.

Najczęściej to właśnie do jego obowiązków należy dbanie o prawidłowe działanie wynajmowanego sprzętu. W każdym wypadku wynajmujący powinien zostać poinformowany, że coś działa nie tak, jak powinno. Zwykle można wówczas liczyć na bezpłatną naprawę prostownika do wózka widłowego lub wymianę urządzenia na nowe.

NIEZAWODNE PROSTOWNIKI DO WÓZKÓW WIDŁOWYCH JUNGHEINRICH