Formularz kontaktowy
801 300 801 Infolinia
Znajdź lokalizację
SLH 300 24V 40A High frequency charger_[MAM-41826]

Jak wybrać odpowiedni prostownik do wózka widłowego?

Elektryczny wózek widłowy nie może działać bez sprawnego akumulatora. Nawet najlepszy akumulator nie poradzi sobie jednak bez prostownika. Jaki prostownik do wózka widłowego wybrać, aby mieć pewność, że zapewni skuteczne i bezpieczne ładowanie?

Dlaczego dobry prostownik jest niezbędny do prawidłowego działania wózka?

Elektryczne wózki widłowe są zazwyczaj wyposażone w akumulatory litowo-jonowe lub kwasowo-ołowiowe. Ogniwa te są źródłem energii elektrycznej dla silnika – działają podobnie, jak dobrze znane akumulatory samochodowe. Prostownik do wózka widłowego pozwala szybko uzupełnić poziom energii elektrycznej w akumulatorze, by wózek widłowy mógł bez przeszkód kontynuować pracę.

Dlaczego warto wybierać dobrej jakości prostowniki do wózków widłowych? Zakup prostownika tej samej marki, co wózek daje pewność, że urządzenia będą do siebie pasowały. Dzięki temu akumulator będzie ładował się szybko i bez problemów. Używanie wysokiej jakości prostowników to także sposób na mniejsze zużycie energii oraz wydłużenie żywotności akumulatora.

Prostowniki dostępne w ofercie Jungheinrich

Podstawowe rodzaje prostowników do wózków widłowych: wbudowane i stacjonarne

W przypadku niektórych wózków widłowych ładowanie akumulatora jest wyjątkowo proste. Są one wyposażone we wbudowane prostowniki. Gdy urządzenie rozładuje się, wystarczy połączyć  wózek do gniazda sieciowego 230 V. Należy przy tym pamiętać, że z wózka nie powinno się korzystać podczas ładowania.

Jak przebiega ładowanie akumulatora w sytuacji, gdy wózek widłowy nie ma wbudowanego prostownika? Rozwiązaniem w takim przypadku są stacjonarne prostowniki do wózków widłowych. To oddzielne urządzenia, do których podłącza się akumulator na czas ładowania. Mają formę skrzynek, które najczęściej umieszcza się w wybranym miejscu magazynu z dostępem do gniazdka. Wówczas mogą korzystać z nich wózki z akumulatorem danego rodzaju.

Warto przeczytać: Stacja ładowania wózków widłowych

EJC M10 E_[MAM-33820]

Na jakie parametry zwrócić uwagę podczas wyboru prostownika do wózka widłowego?

Podstawową kwestią, na którą należy zwrócić uwagę, jest napięcie. W przypadku wbudowanych prostowników do wózków widłowych Jungheinrich mówimy o 24 V. Prostowniki stacjonarne Jungheinrich są dedykowane do napięć 24, 48 i 80 V.

W przypadku prostowników stacjonarnych, zwłaszcza w średnich lub dużych magazynach z rozbudowaną flotą najczęściej jeden rodzaj prostownika nie wystarczy. Nie jest to jednak problemem – te kompaktowe urządzenia zajmują niewielką ilość miejsca. Można stworzyć funkcjonalną przestrzeń do ładowania akumulatorów za pomocą kilku różnych prostowników stacjonarnych umieszczonych jeden obok drugiego w danym punkcie magazynu.

Podstawowym kryterium podczas wyboru stacjonarnego prostownika do wózka widłowego jest rodzaj akumulatora. Dany prostownik jest przeznaczony do ładowania tylko jednego rodzaju ogniw: litowo-jonowych lub kwasowo-ołowiowych. W przypadku podłączenia nieodpowiedniego prostownika akumulator nie tylko nie naładuje się, ale może nawet zostać uszkodzony.

Warto przeczytać: Baterie trakcyjne do wózków widłowych

Cechy dobrego prostownika do wózka

O tym, czy prostownik do wózka spełnia swoje zadanie, decyduje nie tylko czas ładowania. Przed zakupem prostownika warto zwrócić uwagę także na inne funkcje i elementy wyposażenia, które zapewnią bezpieczeństwo w czasie ładowania i będą gwarancją długiej żywotności akumulatora. W przypadku prostowników wbudowanych i stacjonarnych Jungheinrich są to m.in.:

  • możliwość skonfigurowania prostownika do wózka tak, by działał w sieciach europejskich (230 V) lub amerykańskiej (115 V);
  • ochrona przed wyrwaniem wtyku i gniazda lub porażeniem prądem w wyniku nagłego ruszenia ładowanego wózka – blokada unieruchamiająca wózek na czas ładowania;
  • ładowanie wyrównawcze w prostownikach stacjonarnych – dzięki takiemu rozwiązaniu wszystkie ogniwa akumulatora są ładowane równomiernie;
  • ładowanie podtrzymujące akumulatorów kwasowo-ołowiowych, dzięki któremu są one gotowe do pracy nawet po dłuższych przestojach;
  • wodo- i pyłoszczelność – prostowniki wbudowane Jungheinrich spełniają europejską normę IP54, co oznacza, że działają niezawodnie w każdych warunkach, w magazynie i w terenie.

Wybór odpowiedniego prostownika do wózka widłowego jest ważny, ale może być też trudny. Mają Państwo wątpliwości, jakie urządzenie wybrać? Nasi eksperci chętnie pomogą w zakupie!