Formularz kontaktowy
801 300 801 Infolinia
Znajdź lokalizację
Stage Technika ładowania

Jak bezpiecznie ładować akumulatory w wózkach elektrycznych

Akumulator to jeden z najistotniejszych elementów wózka elektrycznego. Sprawdźcie Państwo, jak bezpiecznie ładować baterię pojazdu oraz jak zapewnić jej jak najdłuższą żywotność i wydajne działanie!

Akumulatory w wózkach widłowych

Najpopularniejszym rodzajem akumulatorów spotykanych obecnie w wózkach elektrycznych są akumulatory kwasowo-ołowiowe. Niektórzy producenci oferują również urządzenia wyposażone w nowoczesne akumulatory litowo-jonowe, które stosuje się obecnie w telefonach komórkowych, laptopach, powerbankach czy samochodach elektrycznych.

Zasady ładowania akumulatorów

Dobrze przygotowane stacje ładowania

Akumulatory kwasowo-ołowiowe do wózków elektrycznych powinny mieć wydzielone stanowisko ładowania, tzw. strefę ładowania.. Strefa przeznaczona do tego celu musi być wyposażona w wentylację w wykonaniu przeciwwybuchowym zintegrowaną z systemem detekcji wodoru oraz instalacją elektryczną. Nie jest wymagane oddzielne pomieszczenie. W pobliżu prostowników i akumulatorów nie mogą znajdować się żadne łatwopalne substancje czy przedmioty. Należy też zadbać o ty, by stanowisko ładowania akumulatorów było obsługiwane wyłącznie przez odpowiednio przeszkolone osoby.

Sprawdź stanowiska do ładowania wózków i podnośników elektrycznych

Zachowanie środków ostrożności

W strefie przeznaczonej do ładowania nie można wykonywać czynności mogących powodować iskrzenie, podwyższenie temperatury czy pojawienie się otwartego ognia, dlatego zabronione jest na przykład lutowanie, spawanie, palenie tytoniu i e-papierosów czy korzystanie z narzędzi elektrycznych. Przed odłączeniem akumulatora należy wyłączyć prostownik. Trzeba też pamiętać, by podczas ładowania nie kłaść niczego na akumulatorach ani prostowniku (w szczególności dotyczy to przedmiotów metalowych, które mogą stać się źródłem zwarcia). Jeżeli ładowane są akumulatory kwasowe

powinno się zapewnić dostęp do odzieży ochronnej i środków neutralizujących kwas. W przypadku każdego rodzaju akumulatorów na stanowisku  do ładowania musi znajdować się odpowiednio przystosowana gaśnica. Wszystkie elementy pomieszczenia i urządzenia bezpieczeństwa muszą też zostać właściwie oznaczone.

Zagrożenia w trakcie ładowania

Niektóre zagrożenia (wyciek kwasu, wydzielanie wodoru podczas ładowania) występują wyłącznie w przypadku akumulatorów kwasowych, natomiast ryzyko zapłonu na skutek wysokiej temperatury lub wytworzenia iskry dotyczy każdego rodzaju akumulatorów. Zapewnione na stanowisku ładowania akumulatorów środki bezpieczeństwa powinny być dopasowane do typu baterii, jaki jest wykorzystywany w danym przedsiębiorstwie.

Odpowiedni prostownik

Wózki widłowe mogą posiadać wbudowany prostownik, wtedy aby rozpocząć proces ładowania wystarczy podpiąć odpowiednią wtyczkę do gniazda sieciowego. Prostowniki są  wyposażone w zabezpieczenia chroniące przed przeładowaniem  akumulatora. Najlepiej korzystać z urządzenia zalecanego przez producenta wózków widłowych.

Właściwy czas ładowania

Nowoczesne prostowniki posiadają funkcję sygnalizowania naładowania do pełna. Jeśli wykorzystywane urządzenie nie posiada takiej opcji, można zazwyczaj przyjąć, że standardowy akumulator będzie ładował się przez około 8 do 12 godzin. Jeżeli temperatura baterii znacząco wzrośnie, należy niezwłocznie odpiąć ją od źródła zasilania –  bez względu na to, ile czasu upłynęło!

Jak zadbać o żywotność akumulatora?

Poniższe zasady pomagają wydłużyć żywotność akumulatorów wózków i dbać o ich dobry stan.

Ładowanie do pełna

Akumulatory kwasowe działają dłużej i bardziej efektywnie, gdy są regularnie ładowane do pełna (to znaczy do swojej nominalnej pojemności, która stanowi zwykle jakieś 80% pojemności całkowitej), bez doładowywania w czasie przerwy czy przerywania procesu ładowania. Wiąże się to między innymi z liczbą cykli ładowania, którą można wykonać przed spadkiem wydajności urządzenia. Wyjątek stanowią akumulatory litowo-jonowe i litowo-polimerowe, które można ładować dowolnie często i w krótkich cyklach.

Ochrona przed rozładowaniem

Akumulatorów nie powinno rozładowywać się do końca – skraca to ich żywotność. Najwygodniejszym rozwiązaniem jest ładowanie baterii kwasowych codziennie po zakończonej pracy (lub zmianie), jednak z zastrzeżeniem, by nie rozładowywać ich poniżej 20% pojemności. Zaś w przypadku akumulatorów li-ion – doładowywanie ich w trakcie przerw w pracy.

Odpowiednie przechowywanie

Przechowywanie akumulatorów w odpowiedni sposób to także dobra metoda na przedłużenie żywotności baterii. Należy trzymać je w suchym, chłodnym miejscu o stałej temperaturze i wilgotności, bez ekspozycji na promieniowanie słoneczne. Warto zadbać też o właściwy poziom naładowania – absolutnie nie wolno przechowywać przez dłuższy czas rozładowanych akumulatorów!


***

Dbałość o ładowanie akumulatorów wózków elektrycznych w odpowiedni sposób pozwala zapewnić bezpieczeństwo oraz sprawić, że baterie będą bardziej wydajne i trwałe. Dzięki temu zasilane nimi pojazdy mogą pracować bezproblemowo i są mniej narażone na usterki instalacji elektrycznej.