Call4Service
Formularz kontaktowy
801 300 801 Infolinia
Znajdź lokalizację
Wózek do kompletacji w magazynie

Wózki do kompletacji – jakie są ich główne zalety?

Sprawna kompletacja zamówień to kluczowy aspekt logistyki magazynowej. W czasach prężnego rozwoju e-commerce i innych dziedzin, w których czas zaczyna być liczony w sekundach, nie możesz sobie pozwolić na opóźnienia.

Rozwiązaniem, które pozwoli Ci usprawnić procesy w tym względzie, są wózki do kompletacji. Poznaj ich zalety.

Wózki do kompletacji: stworzone z myślą o realizacji tego zadania

Kompletacja nie zawsze polega na odbiorze gotowych, zapakowanych palet z regału. Przy sprzedaży detalicznej konieczne jest pobranie pojedynczych sztuk konkretnych towarów. Każdy z nich ma różną wielkość i kształt, a poszczególne produkty mogą się znajdować na półkach na różnych poziomach. Operator musi też często wstawać, podchodzić do regałów, czasami przemieszczać się wyżej, aby pobrać konkretny przedmiot. Przy realizacji takich zadań nie wystarczą standardowe wózki widłowe. Właśnie dlatego powstały wózki do kompletacji.

Można zatem powiedzieć, że ich główną zaletą jest to, że zostały zaprojektowane z myślą o wykonywania tego zadania logistycznego. A to gwarantuje wydajność, komfort i bezpieczeństwo na tym etapie przygotowania towaru do wysyłki.

Czytaj też: Wózki kompletacyjne – niezbędna pomoc przy kompletacji zamówień

Jakie są najważniejsze atuty wózków do kompletacji?

Opisana powyżej cecha to tylko ogólne potwierdzenie roli, jaką odgrywają wózki do kompletacji w nowoczesnej logistyce. Warto jednak przyjrzeć się konkretom – atutom tego sprzętu, który sprawia, że to niemal obowiązkowe wyposażenie w intralogistyce.

Wózki dostosowane do różnych modeli prowadzenia kompletacji

Kompletacja może być prowadzona ręcznie, półautomatycznie i automatycznie oraz jedno- lub dwustopniowo (z wykorzystaniem sortowni). Specyfika tego procesu w zakładzie wymusza zastosowanie określonych rozwiązań.

Przykładowo, w magazynie zautomatyzowanym niezbędne będą wózki kompletacyjne AGV – również w pełni autonomiczne i działające bez operatora. To taki sprzęt trafia np. do wielkopowierzchniowych magazynów wysokiego składowania dla e-commerce. Natomiast w bardziej tradycyjnym magazynie, w którym towary do pobrania są ułożone na niższych poziomach regałów, dobrym wyborem będzie jeden z wózków do kompletacji poziomej.

Wózek kompletacyjny podczas wykonywania zadań w magazynie

Operator pracujący przy kompletacji często musi wychodzić z kabiny, aby pobrać konkretne produkty. Wózek jest być dostosowany do specyfiki jego rutyny i ułatwia ją.

Wózki dopasowane do specyfiki towaru

Sprawność kompletacji zapewni także dostosowanie modelu wózka do charakteru i gabarytów towarów, które są pobierane do wysyłki. Przykładowo, jeśli chodzi o drobne i lekkie elementy, można wybrać niewielki i zwinny model, taki jak choćby Jungheinrich EKM 202. Ma udźwig 215 kg i kompaktowe rozmiary. Dzięki temu będzie nim łatwo operować nawet w wąskich alejkach. Natomiast najmocniejsze wózki do kompletacji mogą pobrać nawet do 3 palet o łącznej masie 2,5 t.

Komfort pracy operatora to priorytet

Ergonomia jest szczególnie ważna podczas pracy z wózkiem kompletacyjnym. Operator musi często zmieniać pozycję pracy czy pobierać towar z palet usytuowanych na wyższym poziomie. Nowoczesne urządzenia poprawiają komfort podczas wykonywania tych zadań. Wpływają na to np.:

  • tryb obsługi przez operatora idącego, dzięki któremu pracownik, przesuwając się wzdłuż regału podczas pobierania kolejnych elementów, nie musi za każdym razem wsiadać za kierownicę, aby przesunąć pojazd; nie ma też konieczności pokonywania dłuższej drogi, aby załadować potrzebny towar do pakowania;
  • czujnik optyczny na zespole nośnym, który pozwala na automatyczne opuszczanie palety na wygodną wysokość roboczą – tak, aby operator nie musiał się pochylać czy wspinać na palcach, aby zebrać produkt mający trafić do zamówienia;
  • stopień i poręcz, które pozwalają wspiąć się na poziom wyżej położonych regałów – komfortowo, sprawnie i bezpiecznie.

Bezpieczeństwo pracy

Solidna konstrukcja wózków kompletacyjnych sprawia, że można z nich korzystać bez obaw o bezpieczeństwo. Wytrzymałość tych urządzeń może być dostosowana nawet do dużych obciążeń – zastosowane w pojazdach zabezpieczenia: 8-milimetrowa rama stalowa i jej wysoka osłona z przodu sprawdzą się niezawodnie.

Wszystkie te cechy wózków do kompletacji przekładają się na optymalizację tego procesu logistycznego. Pobieranie potrzebnych towarów z półek przebiega szybciej, bezpieczniej i wydajniej. A to z kolei sprawia, że magazyn może skrócić czas od przyjęcia zamówienia do przygotowania paczki do wysyłki. Dzięki temu klienci docelowi otrzymują swoje zamówienia terminowo i bez zbędnego oczekiwania – czyli tak, jak jest to obecnie oczekiwane.

Wózki do kompletacji: zakup czy wynajem?

Zastanawiasz się nad inwestycją w wózki do kompletacji? Najlepiej postawić na sprzęt nowej generacji, dostosowany do realiów współczesnych centrów logistycznych. Inwestycja w niego to spory wydatek. Dlatego – oprócz zakupu – warto też rozważyć wynajem takich urządzeń. Można z niego skorzystać w ramach długoterminowej umowy – wypożyczalnia przejmuje na siebie obowiązki związane z konserwacją czy naprawami sprzętu, a także odnawiania certyfikacji UDT. Natomiast Ty, jako klient, płacisz stałą, miesięczną opłatę za sprzęt – bez mrożenia środków finansowych firmy i z przewidywalnymi wydatkami na urządzenia transportu bliskiego.

Chcesz porozmawiać o obu tych opcjach i dobrać odpowiednie wózki do kompletacji do swojego zakładu? Zapraszamy do współpracy!