Call4Service
Formularz kontaktowy
801 300 801 Infolinia
Znajdź lokalizację
EFG Activation

Zarządzanie flotą wózków widłowych – dlaczego warto inwestować w rozwiązania autonomiczne?

Wózki widłowe, w tym te autonomiczne, stanowią ważny środek transportu bliskiego w wielu zakładach produkcyjnych i magazynach. Obecnie przedsiębiorcy coraz częściej stawiają na rozwiązania, które pozwalają na łatwiejsze zarządzanie tymi pojazdami. Co warto o nich wiedzieć?

Na czym polega zarządzanie flotą wózków widłowych?

Zarządzanie flotą wózków widłowych to gromadzenie wszystkich ważnych danych o pojeździe i ich analizowanie.

Obecnie w zakładach przemysłowych korzysta się z automatycznych systemów, które samodzielnie zbierają informacje o:

  • zdarzeniach uderzeniowych,
  • kosztach ponoszonych w związku z eksploatacją pojazdu,
  • parametrach technicznych wózka widłowego,
  • osobach uprawnionych do korzystania z pojazdu,
  • wydajności urządzenia.

Systemy gromadzą też dane na temat podstawowych cech wózka, takich jak: jego rodzaj, producent, data produkcji, specyfikacja techniczna czy lokalizacja. Ponadto zbierają dane o liczbie przepracowanych godzin. Zakres gromadzonych informacji zależy od rodzaju wózków wchodzących w skład floty i preferencji użytkownika.

Zarządzanie flotą wózków widłowych = optymalne wykorzystanie pojazdów + niższe koszty eksploatacji

Systemy zarządzania flotą wózków widłowych pozwalają na znaczne podniesienie wydajności tych pojazdów. Gromadzą one wiele informacji, które są następnie analizowane. Na ich podstawie można zoptymalizować sposób korzystania z pojazdu, zmniejszając ponoszone koszty.

Współczesne systemy pozwalają na sprawną identyfikację czynników kosztowych, co sprzyja szukaniu potencjalnych oszczędności. Umożliwiają one generowanie raportów na temat użytkowania i produktywności urządzeń. Użytkownik może też ustawić limity – system automatycznie poinformuje o ich przekroczeniu.

Zarządzanie flotą wózków widłowych a kontrola kosztów

Systemy zarządzania flotą wózków widłowych umożliwiają również obniżenie ponoszonych kosztów. Zbierają one informacje o wydatkach związanych z pracami serwisowymi, w tym tymi, które wynikają z uszkodzeń mechanicznych sprzętu. Umożliwiają błyskawiczną identyfikację czynników kosztotwórczych. Przeliczają wydatki za każdą motogodzinę wybranych pojazdów czy całej grupy urządzeń.

Zarządzanie flotą wózków widłowych – autonomiczne roboty mobilne

We współczesnych zakładach przemysłowych coraz częściej stawia się na rozwiązania autonomiczne. Ogromną popularnością cieszą się specjalne roboty mobilne, które swobodnie poruszają się po określonym obszarze i podejmują nośniki ładunku. Służą one do transportu poziomego w firmie, zwiększając przepustowość i współpracując z innymi technologiami zastosowanymi w budynku.

Nowoczesne urządzenia tego typu z powodzeniem można połączyć z systemami zarządzania flotą wózków widłowych. Taki sprzęt nie wymaga bieżącej obsługi przez człowieka – wystarczy jedynie odpowiednie zintegrowanie go z systemami WMS czy SAP.

Więcej o systemach zarządzania flotą przeczytasz w artykule: Fleet Management – skuteczne zarządzanie flotą wózków widłowych

Bezobsługowe roboty mobilne

Autonomiczne roboty mobilne są zaprojektowane w taki sposób, by nie wymagały obsługi operatora. Zarządzanie parametrami pracy opiera się na specjalnych systemach z czytelnym interfejsem. Użytkownik może swobodnie zmieniać ustawienia i monitorować podstawowe cechy urządzeń, jak np. poziom naładowania baterii. Współczesne systemy pozwalają na łatwe zarządzanie wieloma urządzeniami w jednym budynku, jednocześnie gromadząc najważniejsze informacje i przygotowując analizy.

Wózki autonomiczne mogą być stosowane w połączeniu z innymi urządzeniami AMR i VDA. Są one elementem automatycznych magazynów, w całości zarządzanych zdalnie, z wykorzystaniem specjalnych systemów informatycznych. Z powodzeniem da się zintegrować je również z wózkami innych 

Autonomiczne roboty mobilne AMRs przy pracy – jungheinrich.pl

Autonomiczne roboty mobilne nie tylko usprawniają pracę magazynu, ale też dbają o jego bezpieczeństwo dzięki  zaawansowanym systemom czujników.

Dlaczego warto zdecydować się na rozwiązania autonomiczne?

Rozwiązania autonomiczne wpływają na wydajność pracy w przedsiębiorstwie. Pozwalają one na pobieranie i transportowanie towaru bez udziału operatora. Minimalizują ponoszone koszty oraz umożliwiają zmniejszenie liczby potrzebnych pracowników. Przejrzyste systemy zarządzania flotą wózków widłowych i urządzeń autonomicznych sprawiają, że organizacja pracy staje się zdecydowanie łatwiejsza.

Co więcej, nowoczesne rozwiązania wpływają też na bezpieczeństwo pracy. Dzięki nim możliwe jest zminimalizowanie kolizji. Urządzenia autonomiczne zarządzane zdalnie poruszają się jedynie po wyznaczonych torach. Są również wyposażone w liczne zabezpieczenia zapobiegające zderzeniom, co ma znaczenie m.in. w środowiskach mieszanych – tam, gdzie maszyny i ludzie pracują na tym samym obszarze.

Szukają Państwo nowoczesnych technologii zwiększających wydajność używanych pojazdów? Zapraszamy do sprawdzenia naszego systemu zarządzania wózkami widłowymi.