Formularz kontaktowy
801 300 801 Infolinia
Znajdź lokalizację
25-lecie JH
01/25/2019

25 lecie Jungheinrich w Polsce

Historia sukcesu Jungheinrich sięga blisko 65 lat. W 1994 roku niemiecki koncern zdecydował się na utworzenie pierwszego oddziału w Polsce. W budynku o powierzchni blisko 100 m² pracowało początkowo siedmiu pracowników. 

W tamtym czasie nasza oferta obejmowała wózki widłowe i regały magazynowe. Największą popularnością wśród Klientów cieszyły się wózki paletowe, akumulatorowe unoszące i czołowe wózki spalinowe. Po 2 latach od otwarcia firmy do pierwszego klienta trafiły regały magazynowe o wysokości 11m, co było unikalnym rozwiązaniem jak na ówczesne czasy. 

Na początku nie było łatwo - Jungheinrich nie było znaną marką na polskim rynku. Dodatkowo, ekspansję utrudniał dopiero co rozwijający się rynek powierzchni magazynowych i nieznajomość produktu wśród potencjalnych kontrahentów. 

Jak wspomina Jacek Kasterka, dyrektor handlowy związany z Jungheinrich Polska od blisko 25 lat "Kiedy nasza firma pojawiła się w Polsce, większość przedsiębiorstw nie miała świadomości, czym są wózki widłowe i jak można je użytkować w pracy. Magazyny wysokiego składowania stanowiły zaś wyjątek na mapie kraju i przeważnie osiągały wysokość od 5 do 6 metrów. Moim zadaniem była edukacja klientów na temat możliwości wykorzystania potencjału urządzeń i regałów magazynowych Jungheinrich oraz ich korzyści biznesowych. Dopiero z biegiem lat sytuacja na rynku magazynowym zaczęła się zmieniać. Systematycznie zwiększało się grono klientów poszukujących rozwiązań w zakresie składowania i podnoszenia ładunków na wyższą wysokość – obecnie nawet ponad 18  metrów."

Dynamiczny rozwój

Pierwsze lata funkcjonowania Jungheinrich w Polsce upłynęły pod znakiem intensywnej budowy struktur przedsiębiorstwa, oferty i sieci sprzedaży. Obecnie posiadamy 8 lokalizacji na terenie Polski (Warszawa, Katowice, Wrocław, Poznań, Gdańsk, Rzeszów, Łódź i Szczecin). W pierwszym roku swojej działalności dostarczyliśmy klientom ponad 40 sztuk wózków widłowych. W 2018 roku było to już ponad 5 tys. pojazdów. W ciągu 25 lat sprzedaliśmy łącznie 55 tys. urządzeń! Warto dodać, że w 1994 roku polski rynek wózków widłowych z napędem obejmował głównie urządzenia spalinowe (z silnikiem diesla lub wyposażone w instalację gazową) - 80% wszystkich sprzedanych pojazdów. Pozostałe 20% stanowiły wózki akumulatorowe. Obecnie proporcje te odwróciły się. 

Wcześniej większość klientów w Polsce była nastawiona na zakup wózków widłowych. Mimo tego postanowiliśmy w 1996 roku wprowadzić do swojego portfolio opcję wynajmu urządzeń. Kolejne lata pokazały, że była to dobra decyzja. Początkowo flota wynajmu obejmowała 20 wózków widłowych, teraz jest ich ponad 3 000! Zaczynaliśmy od jednego punktu wynajmowego, obecnie jest ich tyle, co naszych oddziałów. Na przełomie millenium do oferty wprowadziliśmy wózki używane, które są alternatywą dla zakupu nowych wózków, a tak jak one spełniają najwyższe standardy jakości. 

Po 25 latach obecności w Polsce oferujemy około 600 różnych typów wózków widłowych. Obsługujemy ponad 60 tys. klientów i zatrudniamy około 600 pracowników, z których 260 to technicy serwisu. Począwszy od 1994 notujemy systematyczny wzrost sprzedaży, a nasza silna pozycja to efekt przemyślanej i konsekwentnie realizowanej polityki rozwoju. Dzięki temu w ciągu ćwierćwiecza Jungheinrich stał się pionierem w dziedzinie nowoczesnych rozwiązań intralogistycznych na polskim i światowym rynku.