Formularz kontaktowy
801 300 801 Infolinia
Znajdź lokalizację
ERC215a in action_[MAM-41384]

Czym jest automatyzacja magazynu i czy jest konieczna?

Czy automatyzacja wymaga całkowitego przemodelowania funkcjonowania magazynu? A może zmiany na lepsze da się wdrożyć małymi krokami? Zapraszamy do sprawdzenia, jak powinna wyglądać prawidłowa automatyzacja magazynu!

Jak może wyglądać optymalizacja procesów w gospodarce magazynowej?

Jakie elementy gospodarki magazynowej mogą podlegać automatyzacji? Właściwie wszystkie. Firmy rzadko jednak decydują się na wdrożenie wielu rozwiązań automatycznych jednocześnie. Zazwyczaj zmiany przebiegają stopniowo, w miarę możliwości finansowych, logistycznych i kadrowych firmy.

Automatyka magazynowa to nie tylko wdrożenie wózków AGV czy innych innowacyjnych rozwiązań. Systemy automatyki magazynowej wprowadza się w wielu obszarach działania magazynu, takich jak:

 • obsługa ładunków w obrębie magazynu;
 • obsługa ładunków na regałach;
 • rozładunek i załadunek samochodów ciężarowych;
 • kontrola jakości;
 • przygotowywanie towarów do wysyłki;
 • planowanie i organizacji pracy;
 • monitorowanie stanu zapasów i przepływu towarów.

Systemy zarządzania magazynami WMS dostępne w ofercie Jungheinrich

Czy automatyzacja magazynu zawsze jest potrzebna?

Automatyzacja magazynu może być opłacalna pod warunkiem, że zostanie dobrze przemyślana, a jej zakres będzie dostosowany do potrzeb i możliwości firmy. Nie trzeba obawiać się tego, co często kojarzy się z automatyzacją – wysokich kosztów, długiego czasu zwrotu z inwestycji czy trudności w dostosowaniu do specyfiki działalności. To wszystko mity, z którymi łatwo się rozprawić: dobrze przeprowadzona automatyzacja pozwala oszczędzić na kosztach eksploatacyjnych i ograniczyć liczbę popełnianych błędów.

Ręczne wykonywanie prac w magazynie jest możliwe tylko do pewnego momentu. Gdy magazyn się rozrasta, koszty związane z zatrudnianiem kolejnych pracowników zaczynają przewyższać ewentualne korzyści. Taka praca staje się też trudna ze względów logistycznych. Można powiedzieć, że automatyzacja jest w tym przypadku naturalnym etapem rozwoju. To najlepsza odpowiedź na pytanie: czy konieczna jest automatyzacja magazynu.

Prawidłowo przeprowadzona optymalizacja procesów magazynowych może przynieść wiele korzyści:

 • magazyn będzie przystosowany do pracy przez całą dobę, 7 dni w tygodniu;
 • zmniejszy się liczba popełnianych błędów i uszkodzonych ładunków;
 • poprawi się bezpieczeństwo i komfort pracy pracowników;
 • zamówienia będą realizowane szybciej;
 • koszty działalności magazynu będą stałe i przewidywalne.

Automatyzować całość czy poszczególne procesy?

Myślenie o automatyzacji procesów magazynowych jako o całości jest wskazane (poszczególne procesy powinny być przecież ze sobą powiązane), ale w niektórych przypadkach może działać jak blokada. Zaawansowana automatyzacja wymaga poważnych inwestycji i kompleksowych zmian w funkcjonowaniu magazynu. Czy to oznacza, że firmy o mniejszych budżetach są skazane na korzystanie z tradycyjnych rozwiązań?

Na częściową automatyzację procesu magazynowania mogą sobie pozwolić nawet właściciele mniejszych magazynów. Warto to zrobić – nawet niewielkie modyfikacje potrafią zmienić wiele, jeśli chodzi o funkcjonowanie firmy. Optymalizacja procesów magazynowych może przebiegać na trzech poziomach. Nie trzeba od razu sięgać po najwyższy – aby odczuć korzystne zmiany, można zacząć od poziomu najniższego.

Warto także przeczytać: Automatyzacja - odpowiedź na współczesne bariery rynku logistycznego

automatyzacja blog

Automatyzacja może przebiegać w kilku etapach:

 • Możemy zastosować narzędzia automatyzujące pewne procesy w magazynie, np. proces kompletacji. Takie rozwiązania umożliwiają np. samoczynne podążanie wózka za operatorem, który nie musi każdorazowo wsiadać i wysiadać z pojazdu podczas kompletacji towarów. To przyspiesza i ułatwia wykonywanie zadań.
 • Nawigacja magazynowa w wózkach widłowych odciąży operatora  i przyspieszy dotarcie do odpowiedniego miejsca składowania w regale. Wyeliminuje przy tym także pomyłki.
 • Wdrożenie systemy zarządzania magazynem WMS zdecydowanie zoptymalizuje zarządzanie procesami.
 • Zastosowanie pojazdów AGV, które mogą pracować w mieszanych środowiskach pracy, wśród wózków widłowych kierowanych przez operatorów, a także wśród pieszych w magazynie – automatyczne pojazdy sprawdzą się podczas wykonywania powtarzających się zadań transportowych.
 • W pełni automatyczny magazyn typu SILO to najwyższy poziom automatyzacji.

Automatyzacja magazynu zawsze jest wyzwaniem, ale warto wykonać pierwszy krok w tym kierunku. Nasi eksperci chętnie udzielą Państwu wsparcia w tej kwestii. Zapraszamy do kontaktu!