Formularz kontaktowy
801 300 801 Infolinia
Znajdź lokalizację
ETV216i_[MAM-44736]

Dobre i tanie wózki widłowe: bateria litowo-jonowa czy tradycyjny akumulator trakcyjny?

Elektryczne wózki widłowe mogą być wyposażone w różne rodzaje baterii. Sprawdźcie Państwo, czym cechuje się każdy typ akumulatora oraz jak wybierać dobre i tanie wózki widłowe zasilane w ten sposób.

Rodzaje akumulatorów w wózkach elektrycznych

Na rynku dostępnych jest kilka technologii umożliwiających wydajne zasilanie wózków widłowych z akumulatorem. Najpopularniejsze to akumulatory li-ion (litowo-jonowe) i kwasowo-ołowiowe. Dlatego w naszym porównaniu skoncentrujemy się na tych dwóch rodzajach baterii trakcyjnych.

Bateria czy akumulator?

Akumulator to synonim baterii wielokrotnego ładowania (w przeciwieństwie do baterii jednokrotnego ładowania). W przypadku akumulatorów (baterii) trakcyjnych pojęcia te można stosować wymiennie.

Bateria trakcyjna

Bateria trakcyjna to określenie funkcji, a nie technologii wykonania. Dlatego akumulatory trakcyjne mogą być wykonane w różnych technologiach. Warto jednak mieć świadomość, że – ze względu na popularność użycia – w większości przypadków za tym określeniem będzie kryć się akumulator kwasowo-ołowiowy.

Porównanie technologii zasilania

Akumulator kwasowo-ołowiowy

Akumulator kwasowo-ołowiowy zawiera dwie elektrody ołowiowe (jedna z tlenku ołowiu), które zanurzone są w elektrolicie (wodny roztwór kwasu siarkowego). Stosuje się je między innymi jako element rozruchowy w pojazdach spalinowych, ale też jako źródło zasilania w pojazdach elektrycznych (to najczęściej spotykane źródło prądu w tanich wózkach widłowych). Klasyczne akumulatory kwasowo-ołowiowe są narażone na parowanie, co powoduje wzrost stężenia kwasu, dlatego konieczne jest okresowe uzupełnianie ich wodą destylowaną w celu utrzymania pożądanego składu elektrolitu. Na rynku dostępne są także akumulatory żelowe (z elektrolitem w formie żelu) – takie rozwiązanie znacznie ułatwia użytkowanie. Akumulatory kwasowo-ołowiowe oferują żywotność na poziomie około 1500 cykli ładowania, a ich napięcie to 24 V, 48 V lub 80 V. Nie powinno się doprowadzać do całkowitego rozładowania baterii tego typu – grozi to ich uszkodzeniem.

Zalety

 • stosunkowo niska cena
 • dostępność różnych odmian technologii, w tym wygodnych bezobsługowych akumulatorów żelowych
 • spora pojemność
 • kilka wariantów napięcia
 • popularność – na rynku dostępny jest duży wybór tego rodzaju baterii trakcyjnych, w tym wiele modeli w atrakcyjnej cenie i o zróżnicowanych parametrach technicznych

Wady

 • krótsza żywotność
 • akumulatory nie powinny pracować na krótkich cyklach ładowania (akumulatory powinny być rozładowywane i ładowane do końca)
 • konieczność uzupełniania poziomu elektrolitu
 • możliwość wycieku kwasu (muszą być ładowane w specjalnym miejscu, z odpowiednio przygotowaną wentylacją)
 • wrażliwość na temperaturę, zwłaszcza podwyższoną


Poznaj wózki widłowe z technologią Li-ion
 

Akumulator litowo-jonowy

Akumulatory litowo-jonowe to nowszy typ baterii trakcyjnej. Obecnie rozwiązanie to stosowane jest przede wszystkim w urządzeniach elektronicznych, jednak zdobywa coraz większą popularność w zasilaniu pojazdów elektrycznych – można je spotkać zarówno w zawansowanych technologicznie systemowych wózkach widłowych, jak również w prostszych konstrukcjach chociażby wózków unoszących. Rzadko stosuje się je w bardzo tanich wózkach widłowych, chociażby dlatego ze nowoczesna technologia kosztuje. Jednak patrząc na koszty długoterminowo, w kontekście zdecydowanie dłuższej żywotności akumulatorów li-ion oraz zmniejszenia kosztów eksploatacyjnych wózków z tą technologią – zakup należy traktować w kontekście inwestycji. Takich akumulatorów nie powinno się rozładowywać do końca ani przechowywać nienaładowanych, ponieważ mogą wówczas ulec uszkodzeniu. Akumulatory można doładowywać, co więcej jest to wręcz pożądany sposób eksploatacji.

Zalety

 • wysoka wydajność (stosunek energii zużytkowanej na ładowanie do energii możliwej do oddania podczas pracy przez akumulator)
 • możliwość doładowywania w krótkich cyklach
 • ekologiczne (nie zawierają toksycznych substancji i nie grożą wyciekiem kwasu)
 • nie wymagają tworzenia specjalnie wentylowanych miejsc do ładowania
 • szybkie ładowanie
 • bezobsługowość

Wady

 • wrażliwe na wysoką temperaturę (przy dużym przegrzaniu mogą wybuchnąć)
 • nie powinny być rozładowywane do końca
 • stosunkowo wysoka cena

Tanie wózki widłowe z wydajną baterią – czy to możliwe?

Pogodzenie wysokiej jakości z atrakcyjną ceną nie zawsze jest proste, jednak jeśli potrzebują Państwo tanich wózków widłowych z wydajnymi akumulatorami do wyboru jest kilka opcji. Pierwszą z nich jest zakup urządzeń z wysokiej klasy akumulatorami kwasowo-ołowiowymi, które oferują naprawdę konkurencyjną wydajność i długi czas działania. Kolejną grupę stanowią urządzenia z akumulatorami li-ion. Pomimo wyższej ceny zakupu, oferują one oszczędność kosztów eksploatacyjnych i dłuższą wydajność. Jeśli szukają Państwo tanich wózków widłowych z akumulatorem Li-Ion, alternatywą zakupu jest wynajem pojazdów. To świetne rozwiązanie dla osób, które chcą wprowadzić w swojej firmie nowe standardy wydajności, ekologii i komfortu pracy, jednocześnie oszczędnie gospodarując dostępnymi środkami. Warto pamiętać, że zakup lepszej jakości akumulatorów (bez względu na technologię) jest droższy na początku, jednak przekłada się na mniejszą awaryjność i dłuższe bezproblemowe działanie. Dlatego często okazuje się, że bardzo tanie wózki widłowe z przypadkowych źródeł w ostatecznym rozrachunku są bardziej kosztowne niż wysokiej klasy urządzenia zakupione w rozsądnej cenie, których eksploatacja jest znacznie bardziej ekonomiczna.