Formularz kontaktowy
801 300 801 Infolinia
Znajdź lokalizację
Pracownik w magazynie półotwartym (© Magazyn półotwarty może być miejscem składowania towarów, które wymagają stałego dostępu do świeżego powietrza. )

Jakie towary można przechowywać w magazynie półotwartym?

Magazyn półotwarty zapewnia wygodny dostęp do towaru i sprzętu, można go wykorzystać nie tylko w branży budowlanej, a jego budowa jest mało kosztowna. Czy to rozwiązanie właśnie dla Państwa firmy? Zapraszamy do sprawdzenia, jakie towary i materiały można przechowywać w takim magazynie!

Jak wygląda typowy magazyn półotwarty?

Aby magazyn można było nazwać półotwartym, konieczne jest spełnienie podstawowego warunku: konstrukcja powinna składać się z dwóch lub trzech ścian, być przykryta dachem i otwarta z jednej strony. Ściany nie muszą, a nawet nie powinny być idealnie szczelne – w magazynie półotwartym przechowuje się towary, które wymagają stałego dopływu świeżego powietrza.

Czy magazyn półotwarty musi być na stałe związany z gruntem? Nie jest to konieczne. Taki budynek nie musi posiadać fundamentów ani podmurówki. Wystarczy, że jego ściany będą związane z gruntem tymczasowo. Jest to wygodne rozwiązanie w sytuacji, gdy magazyn trzeba przenieść lub rozbudować. Warto pamiętać o tym, by towarów nie przechowywać bezpośrednio na ziemi. Podłoga magazynu powinna być wykonana z asfaltu, kostki brukowej lub innego trwałego materiału.

Wózki widłowe unoszące dostępne w ofercie Jungheinrich

Wewnątrz magazyn półotwarty nie różni się znacząco od innego rodzaju magazynów. Najczęściej jest wyposażony w regały paletowe lub półkowe. W zależności od wysokości magazyny półotwarte można podzielić na niskiego, średniego lub wysokiego składowania – podobnie jak magazyny zamknięte.

W jaki sposób składuje się towary w magazynie półotwartym?

Najłatwiejszym sposobem składowania materiałów w magazynie półotwartym jest ułożenie ich bezpośrednio na posadzce. Wówczas nie trzeba korzystać z wózków podnośnikowych lub wysokiego składowania, drabin czy innego sprzętu. Warto jednak pamiętać o tym, że ułożone na ziemi towary zajmują dużą ilość miejsca i mogą utrudniać poruszanie się po magazynie.

Rozwiązaniem, które wybiera większość firm, jest ustawienie w magazynie półotwartym regałów paletowych lub półkowych. Dzięki temu można wykorzystać dostępną przestrzeń na całej wysokości magazynu, a nie tylko w jego dolnej części. Jeśli w magazynie mają być przechowywane długie przedmioty (metalowe pręty, profile stalowe, deski itp.), dobrym pomysłem będzie ustawienie regałów wspornikowych. Wyposażenie magazynu półotwartego powinno być pokryte farbą antykorozyjną – jest wówczas odporne na działanie deszczu i wilgotnego powietrza.

Decydując się korzystanie z regałów, należy pamiętać o zapewnieniu pracownikom bezpieczeństwa i komfortu pracy – na wyposażeniu magazynu powinny znajdować się wózki widłowe oraz odpowiedniej wysokości drabiny.

Branże, w których wykorzystuje się magazyny półotwarte

Magazyn półotwarty mogą Państwo wykorzystywać do przechowywania materiałów między innymi w branży budowlanej. Jest to popularne w przypadku towarów, które nie muszą znajdować się przez cały czas w zamkniętych pomieszczeniach, ale jednocześnie przebywanie na otwartym placu mogłoby im szkodzić.

Magazyn półotwarty w branży budowlanej nie zawsze musi służyć jako miejsce dla towarów przeznaczonych na sprzedaż. Takie rozwiązanie wykorzystują także firmy zajmujące się realizacją inwestycji – pod wiatą mogą składować np. maszyny budowlane lub zapas materiałów.

Magazyny w formie wiat często spotyka się także w branży logistycznej, czyli wszędzie tam, gdzie przechowuje się różne rodzaje towarów. Są one wówczas uzupełnieniem dla innych miejsc składowania.

Towary w magazynie półotwartym: odporne na zmiany temperatur, wrażliwe na deszcz

Towary, które nadają się do przechowywania w magazynie półotwartym, mają kilka wspólnych cech. Są odporne na działanie zarówno wysokich, jak i niskich temperatur – pamiętaj jednak, że powinny być osłonięte przed silnym wiatrem i nasłonecznieniem! Oprócz tego wymagają stałego dostępu świeżego powietrza. Jeśli chodzi o wilgoć, to ta znajdująca się w powietrzu nie stanowi dla nich problemu. Powinny być natomiast odpowiednio zabezpieczone przed deszczem, dlatego magazyny półotwarte zawsze są zadaszone.

Magazyn półotwarty mogą Państwo wykorzystać do przechowywania niektórych materiałów budowlanych. Sprawdzi się jako miejsce na armaturę ceramiczną czy worki z cementem, gipsem, piaskiem. W firmach produkcyjnych, np. tartakach, taki magazyn może być miejscem na deski drewniane, profile aluminiowe czy blachę.

Dobrym pomysłem jest przechowywanie w magazynie półotwartym maszyn i sprzętu wykorzystywanego na zewnątrz zakładu. Są one wówczas odpowiednio zabezpieczone przed deszczem, a jednocześnie pracownicy w razie potrzeby mają do nich łatwy dostęp.

Tych produktów lepiej nie przechowywać w magazynie półotwartym

Są towary, dla których warunki panujące w magazynie półotwartym mogą być szkodliwe. Dotyczy to przede wszystkim produktów spożywczych – te powinno się zawsze przechowywać w magazynach zamkniętych. Wrażliwe na warunki atmosferyczne jest także większość chemikaliów: środków czystości, materiałów wykorzystywanych w procesach produkcyjnych itp. Wymagają one najczęściej przechowywania w określonych warunkach, które można zapewnić tylko w pomieszczeniach zamkniętych.

Są także sytuacje, gdy budowa magazynu półotwartego nie jest konieczna. Jeśli w Państwa firmie są używane i sprzedawane wyłącznie produkty odporne na słońce, zmienne temperatury i deszcz, można zrezygnować z takiej inwestycji i przechowywać je w magazynie otwartym. Dzięki temu mogą Państwo obniżyć koszty składowania towaru.

Czy magazyn półotwarty sprawdzi się w Państwa firmie? Jeśli mają Państwo pytania lub chcieliby wiedzieć, jak zrealizować taką inwestycję,  zapraszamy do kontaktu!