Formularz kontaktowy
801 300 801 Infolinia
Znajdź lokalizację
Background_[MAM-50245]

Magazyn otwarty i półotwarty – zalety i wady

Magazyny otwarte i półotwarte to rozwiązania często stosowane w branży logistycznej. Z tego artykułu dowiedzą się Państwo, czym charakteryzują się różne typy magazynów, jakie jest ich najczęstsze zastosowanie, a także jakie są najważniejsze zalety i wady magazynów półotwartych oraz otwartych.

Podstawowe rodzaje konstrukcji i typy magazynów

Ze względu na konstrukcję, magazyny dzieli się zazwyczaj na otwarte, półotwarte, zamknięte i specjalne. Każdy z typów oferuje inne warunki i nadaje się do przechowywania innego rodzaju towarów.

Magazyn otwarty

Magazyn otwarty to w większości przypadków plac do składowania lub terminal kontenerowy, pozbawiony ścian i zadaszenia, ale z utwardzoną nawierzchnią betonową lub asfaltową. Często jest wyposażony w różnego rodzaju konstrukcje ułatwiające przechowywanie poszczególnych partii ładunku (na przykład palet) w postaci regałów magazynowych, wsporników i w podobne struktury. W magazynach otwartych powszechnie wykorzystuje się spalinowe wózki widłowe, które znakomicie sprawdzają się w miejscach z utrudnionym dostępem do elektryczności, a także tam, gdzie emisja spalin nie stanowi problemu. Magazyny otwarte służą do przechowywania towarów odpornych na niekorzystne warunki pogodowe, w tym zmiany temperatury, opady atmosferyczne czy nasłonecznienie. Dlatego składuje się w nich na przykład materiały budowlane (wyroby mineralne i ceramiczne, piasek, cegły, odpowiednio zabezpieczone wyroby hutnicze etc.).

Magazyn półotwarty

Magazyn półotwarty posiada utwardzoną nawierzchnię i zadaszenie, a także (opcjonalnie) od jednej do trzech ścian. Wewnątrz może znajdować się dodatkowa infrastruktura magazynowa (na przykład regały czy wsporniki), jednak ładunek może być też składowany bezpośrednio na ziemi. W magazynach półotwartych możliwe jest przechowywanie towarów, które są odporne na zmiany temperatury i wilgotności, ale nie powinny być bezpośrednio wystawiane na promieniowanie słoneczne czy opady atmosferyczne (jak na przykład wyroby ze stali i żeliwa, drewno, cement, ceramika kolorowa). Magazyny półotwarte mogą posiadać konstrukcję stałą lub tymczasową.

Magazyn zamknięty

Magazyn zamknięty jest wyposażony w całkowicie oddzieloną od warunków zewnętrznych, stale połączoną z gruntem konstrukcję (zazwyczaj też w system wentylacyjny, ogrzewanie etc.). Umożliwia to utrzymanie wewnątrz pożądanej temperatury oraz wilgotności powietrza. Podobnie jak magazyn półotwarty, jest on często wyposażony w dodatkowe struktury do przechowywania towarów, a zwykle także w infrastrukturę sanitarną czy biurową. W magazynach zamkniętych przechowywana jest większość towarów – między innymi zabawki, wyroby papiernicze, akcesoria warsztatowe, meble, dekoracje, artykuły gospodarstwa domowego, suche produkty żywnościowe i wiele innych.

Magazyn specjalny

Magazyny specjalne to rodzaj magazynów zamkniętych, który umożliwia utrzymanie ściśle określonych warunków (na przykład stałej, różnej od otoczenia temperatury). Przechowuje się w nich świeżą żywność, leki, artykuły mrożone czy paliwa.

Sprawdź nowe wózki widłowe dostępne w ofercie JUNGHEINRICH.pl

Zastosowanie magazynów półotwartych i otwartych

Magazyny półotwarte i otwarte wykorzystuje się przede wszystkim do przechowywania materiałów budowlanych oraz przemysłowych, na przykład przeznaczonych do wykorzystania w stoczniach czy hutach. Ze względu na niski koszt stworzenia i utrzymania tego typu magazynów, są one chętnie stosowane również jako tymczasowe miejsce przechowywania towarów – przy placach budowy czy w sąsiedztwie innych inwestycji.

Uwaga!

Cechy towarów przechowywanych w magazynach otwartych i półotwartych oraz charakter panujących tam warunków wymagają odpowiedniego podejścia do stosowanych zasad bezpieczeństwa, wykorzystywanej infrastruktury magazynowej, używanych oznaczeń czy wybieranych środków transportu wewnętrznego. Przykładowo, wszelkie regały i wsporniki oraz inne elementy konstrukcyjne, a także wszystkie urządzenia przeładunkowe stosowane wewnątrz magazynów otwartych i półotwartych muszą charakteryzować się podwyższoną odpornością na korozję.

Zalety i wady magazynów otwartych oraz półotwartych

Magazyn otwarty

Zalety

 • Bardzo niskie koszty początkowe (w porównaniu z magazynami półotwartymi i zamkniętymi).
 • Niskie koszty utrzymania.
 • Możliwość taniego, wygodnego i szybkiego w obsłudze składowania towarów odpornych na niekorzystne warunki atmosferyczne.
 • Możliwość stosunkowo łatwej relokacji lub rozbudowy.
 • Możliwość swobodnego stosowania urządzeń spalinowych na terenie magazynu otwartego.
 • Możliwość łatwego wyprowadzenia ładunku z magazynu.

Wady

 • Brak możliwości przechowywania towarów wrażliwych na temperaturę, opady atmosferyczne czy inne potencjalnie szkodliwe warunki.
 • Często utrudniony dostęp do prądu oraz bieżącej wody.
 • Nierzadko trudności ze zorganizowaniem zaplecza socjalnego i sanitarnego dla pracowników magazynu otwartego.
 • Potencjalne problemy przy pracy w przypadku trudnych warunków atmosferycznych (na przykład opadów śniegu).
 • Konieczność zastosowania sprzętu i infrastruktury odpornych na korozję.

Sprawdź wózki widłowe na wynajem dostępne w ofercie Jungheinrich.pl

Magazyn półotwarty

Zalety

 • Niskie koszty początkowe (w porównaniu z magazynami zamkniętymi).
 • Zazwyczaj niskie koszty utrzymania.
 • Możliwość łatwego wykorzystania jako konstrukcji tymczasowej.
 • Zazwyczaj możliwość swobodnego wykorzystywania urządzeń spalinowych na terenie magazynu półotwartego.
 • Możliwość wygodnego składowania towarów niewrażliwych na zmiany temperatury i wilgotności powietrza.

Wady

 • Częste zmiany temperatury i wilgotności, co wyklucza przechowywanie wrażliwych na te czynniki towarów w magazynie półotwartym.
 • Czasami problemy z dostępem do prądu czy wody oraz z organizacją zaplecza socjalno-sanitarnego.
 • W przypadku bardzo gwałtownych nawałnic lub opadów atmosferycznych magazyn półotwarty może zostać uszkodzony lub zalany.
 • Konieczność zastosowania maszyn (i infrastruktury) odpornych na zmiany temperatury oraz wilgotności.


Warto pamiętać, że ostateczny wybór rodzaju magazynu powinien być dopasowany do typu składowanego towaru oraz potrzeb przedsiębiorstwa. Trafna decyzja pozwala w pełni wykorzystać zalety zarówno magazynów otwartych, jak i magazynów półotwartych.