Formularz kontaktowy
801 300 801 Infolinia
Znajdź lokalizację
Wózki widłowe z baterią w technologii litowo-jonowej.

Na czym polega technologia litowo-jonowa?

Branża magazynowo-transportowa nie mogłaby istnieć bez przestrzeni składowania, pracowników, planów logistycznych, kierowców…, ale również bez wózków widłowych.

To, że są one podstawowym narzędziem pracy w magazynie sprawia, że warto zastanowić się dłużej nad ich wyborem i zakupem. Niektóre ich parametry – przykładowo technologia zasilania – mogą bowiem znacząco wpływać na wydajność, a także czas użytkowania wózka.

Firma Jungheinrich już od 2011 roku, kiedy zaprezentowała pierwszy na świecie wózek widłowy z technologią litowo-jonową, kładzie nacisk na ten właśnie rodzaj zasilania pojazdów magazynowych. W porównaniu do innych typów akumulatorów, bateria litowo-jonowa działa znacznie wydajniej. Przy mniejszych rozmiarach i wadze pozwala na skumulowanie większej ilości energii. Dlaczego wykorzystanie nowoczesnych technologii zasilania jest takie ważne i z jakich powodów warto „przesiąść się” z wózków o konwencjonalnym zasilaniu na wózki z bateriami litowo-jonowymi?

Jak zbudowane są akumulatory litowo-jonowe?

Akumulatory litowo-jonowe składają się z małych ogniw łączonych w paczki, które można dowolnie konfigurować dla uzyskania oczekiwanego napięcia. Skonfigurowane, ciasno ułożone paczki ogniw umieszczane są następnie w bardzo wytrzymałej, metalowej skrzyni bateryjnej. Akumulatory litowo-jonowe stanowią więc zespół szczelnie zamkniętych, trwałych bloków, którymi steruje elektronika. Są przez to znacznie bezpieczniejsze niż kwasowe baterie trakcyjne, nie gazują, a ich budowa sprawia, że są odporne na wibracje. Znajdują przez to zastosowanie nie tylko na gładkich posadzkach hal magazynowych, ale także na zewnątrz budynków. Ich kolejną niekwestionowaną zaletą jest fakt, że nie wymagają od operatora obsługi. To również zwiększa bezpieczeństwo ich użytkowania. 

Prawidłowa eksploatacja akumulatorów

Prawidłowa eksploatacja baterii litowo-jonowych do wózków widłowych jest, wbrew pozorom, bardzo prosta (a z pewnością łatwiejsza i mniej skomplikowana, niż w przypadku innych rodzajów zasilania). Wystarczy jedynie pamiętać o kilku zasadach.

  • Nie należy doprowadzać do sytuacji całkowitego rozładowania akumulatora li-ion. Ciągłe rozładowywanie go do „zera” sprawia, że jego żywotność zmniejsza się i nie będzie on służył tak długo, jak w sytuacji dbania o prawidłowe ładowanie.
  • Baterie litowo-jonowe mogą być doładowywane na każdym etapie rozładowania – nawet wtedy, gdy mają jeszcze 80, 60 czy 40% mocy. Jest to wręcz oczekiwany sposób eksploatacji. W przypadku konwencjonalnych akumulatorów kwasowych należało czekać do pełnego rozładowania – tutaj taka sytuacja, jak wcześniej zostało to wspomniane, nie powinna mieć miejsca.
  • Podsumowując:  lepiej jest doładowywać akumulatory li-ion nawet w czasie krótkiej przerwy w pracy, niż ładować je do 100% i całkowicie rozładowywać.

Wózki widłowe z technologią litowo-jonową to oszczędność czasu - krótki czas ładowania i długa pracy na akumulatorze

Fot. Wózki widłowe z technologią litowo-jonową to oszczędność czasu - krótki czas ładowania i długa pracy na akumulatorze

Zalety akumulatorów litowo-jonowych

Akumulatorowe wózki widłowe, wyposażone w technologię litowo-jonową, z powodzeniem mogą stać się przewagą konkurencyjną przedsiębiorstwa. Przemawia za tym szereg ich zalet, dzięki którym firma może poczynić różnego rodzaju oszczędności – nie tylko w zakresie finansowym, ale również czasowym i kadrowym. Jakie atuty posiadają więc baterie litowo-jonowe do wózków widłowych?

  • Przede wszystkim ogniwa litowo-jonowe są niezwykle wydajne - technologia ta pozwala na zaoszczędzenie nawet 20% energii, w porównaniu do akumulatorów kwasowych.
  • Ładowanie akumulatorów litowo-jonowych jest znacznie szybsze niż akumulatorów kwasowych. Po zaledwie 30 minutach doładowania akumulator 24V osiągnie 50% swojej sprawności. Przy akumulatorach o napięciu 80V są to 53 minuty. Pełne doładowanie wymaga tylko 80 minut dla akumulatorów 24V i 105 minut dla akumulatorów 80V. Możliwość szybkiego doładowania w każdej chwili zapewni praktycznie stałą dostępność wózka i elastyczność w planowaniu codziennych prac w magazynie. W przypadku ogniw kwasowych na pełne ładowanie trzeba poczekać minimum 8 godzin.
  • Wózki widłowe z technologią litowo-jonową są zawsze gotowe do użytku: praca akumulatorów nie wymaga tworzenia i utrzymywania akumulatorowni, wymiany baterii czy dolewania wody do akumulatorów, co zapobiega niechcianym przestojom.
  • Żywotność baterii litowo-jonowej jest 3 razy dłuższa niż akumulatorów kwasowych – oznacza to zmniejszenie wydatków na wymianę akumulatorów w dłuższej perspektywie czasowej.
  • Wytrzymałość, długa żywotność oraz szybkie ładowanie sprawiają, że akumulatory litowo-jonowe są doskonałym wyborem wszędzie tam, gdzie konieczna jest praca zmianowa, bez przerw.
  • Kolejne zalety wiążą się nie tylko z samą specyfiką baterii litowo-jonowych, ale również z rozwiązaniami, jakie dostarcza firma Jungheinrich jako ich producent, oferując kompletny system składający się z akumulatora, prostownika oraz sterowania. Dzięki temu wszystkie elementy doskonale komunikują się z sobą. Szybki przepływ informacji między systemem zarządzania akumulatorem a systemami, które zarządzają wózkiem jest korzyścią dla użytkownika.  Kompletny system dostarczany przez jedną firmę sprawia, że praca z takim sprzętem jest jeszcze bardziej niezawodna i bezproblemowa.

Wózki widłowe wysokiego składowania z baterią litowo-jonową to bezpieczeństwo oraz długi czas pracy na baterii.

Fot. Wózki widłowe wysokiego składowania z baterią litowo-jonową to bezpieczeństwo oraz długi czas pracy na baterii.

Gdzie sprawdzą się wózki widłowe z technologią litowo-jonową?

Wózki widłowe akumulatorowe Jungheinrich z technologią litowo-jonową będą doskonałym rozwiązaniem w każdym przedsiębiorstwie i magazynie, w którym liczy się oszczędność – czasu, zasobów kadrowych, a w końcu – finansów. Przede wszystkim ich zastosowanie warto rozważyć w tych firmach magazynowych i produkcyjnych, w których praca odbywa się na dwóch lub nawet na trzech zmianach. Obecnie wózki z akumulatorami litowo-jonowymi są bowiem najlepszym rozwiązaniem do wykonywania ciągłej, nieprzerwanej pracy.

Na zakup wózków widłowych z technologią litowo-jonową powinni zdecydować się wszyscy, dla których wydajność pracy w magazynie jest priorytetem. W kontekście oszczędności, które mogą uzyskać w długim okresie, ten zakup jest tak naprawdę dobrą inwestycją.