Formularz kontaktowy
801 300 801 Infolinia
Znajdź lokalizację
AMW 22 im Einsatz_[MAM-44223]

Paleciak z wagą – optymalizacja pracy w magazynie

Jednoczesny przewóz i ważenie towarów pozwala na znaczne skrócenie czasu realizacji wielu zadań w magazynach, warsztatach czy w halach produkcyjnych. Taką optymalizację pracy zapewnia specjalny wózek widłowy – paleciak z wagą.

Wózek paletowy z wagą – największe zalety urządzenia

Zanim przejdziemy do omawiania ważnych parametrów technicznych i elementów wyposażenia widłowych wózków z funkcją ważenia, kilka słów o tym, dlaczego w ogóle warto się takimi modelami zainteresować. Jak pokazuje praktyka, wózek z wagą zapewnia szereg korzyści, obok których trudno przejść obojętnie. Poniżej kilka najważniejszych...

  • Szybkie i dokładne ważenie – oczywiście pod warunkiem postawienia na sprawdzony system. Jeśli tylko sprzęt jest odpowiednio przygotowany do pracy okazuje się niezwykle uniwersalny. Pozwala łatwo określić wagę towaru, co w sposób znaczący usprawnia pracę firmy.
  • Wygoda obsługi nowoczesny wózek paletowy elektryczny z wagą jest zazwyczaj wyposażany w duży, bardzo czytelny ekran, który ułatwia odczytanie potrzebnych pomiarów.
  • Długa praca na baterii – funkcja ważenia wcale nie wpływa negatywnie na czas wykorzystania tego typu sprzętu. Jeśli producent wózka postawi na pojemny akumulator, okazuje się on w pełni funkcjonalny przez kilka dni.
  • Spore zróżnicowanie – paleciak z wagą dostępny jest w wielu wariantach różniących się między sobą pod względem sposobu obsługi, wymiarów czy też maksymalnej wagi ładunku. Wybór jest szeroki, dlatego każda firma jest w stanie znaleźć coś dla siebie.

Wózek z funkcją ważenia – jaki model wybrać i na co zwrócić uwagę

Spore zróżnicowanie ofertowe w zakresie dostępnych na rynku wózków z funkcją ważenia sprawia, że przed zakupem należy dobrze się zastanowić nad tym, jakie dokładnie kryteria powinien spełniać idealny wózek paletowy z wagą. Dzięki temu ostateczny wybór ma szansę być wyborem optymalnym.

Rodzaj zastosowanego w wózku systemu ważenia

Paleciak z wagą okaże się bezużyteczny, jeśli jego praca będzie wiązała się ze znaczącym błędem ważenia. Jest to istotne zwłaszcza dla tych firm, które zwracają szczególną uwagę na parametry przygotowywanych palet. Aby uniknąć związanych z tym problemów, najlepiej decydować się na wózki wyposażone w nowoczesne czujniki wagowe, o odchyleniu nie większym niż 0,1%.

Żeby zwiększyć dokładność pomiaru, producenci montują w takich urządzeniach co najmniej cztery czujniki. Dzięki nim nie ma mowy o poważnych pomyłkach pomiarowych.

Ważną kwestią jest to, że każdy wózek z wagą powinien być zalegalizowany. Wystawianiem odpowiednich certyfikatów dla wózków z funkcją ważenia zajmuje się Urząd Miar.

Ważne parametry techniczne paleciaków  z wagą

Istotny jest przede wszystkim o maksymalny ciężar ładunku, jaki może znaleźć się na widłach wózka. Najlepsze modele bez trudu radzą sobie z elementami ważącymi nawet około 2000 kilogramów. Zapewniają nie tylko łatwe i szybkie unoszenie ładunku, ale również precyzyjny pomiar ciężaru, także przy pewnym nachyleniu.

Nie bez znaczenia jest też wykorzystywana w urządzeniu elektronika. Choć na rynku znaleźć można ręczny wózek paletowy z wagą, w większości przypadków użytkowane są sprzęty elektryczne. Dysponują one dużymi, wygodnymi w obsłudze wyświetlaczami, jak również różnego rodzaju funkcjami dodatkowymi. Mowa tu między innymi o możliwości wydruku, łączności Wi-Fi, zliczaniu sztuk, pamięci pomiarów, a także dodatkowych zabezpieczeniach, które zwiększają żywotność i niezawodność całego systemu.

Sprawdź ręczne wózki paletowe dostępne w ofercie Jungheinrich

Biorąc to wszystko pod uwagę, dobrze jest przez zakupem lub wynajmem wózka z wagą dokładnie przeanalizować jego specyfikację, a także opis poszczególnych opcji w kontekście własnych potrzeb.

Sposób wykonania wózka paletowego z wagą

Ważna jest nie tylko wytrzymałość mechaniczna i odporność sprzętu na wpływ czynników zewnętrznych, ale również skuteczność ochrony zamontowanych czujników oraz panelu sterowania.

Wyświetlacz powinien być w pełni pyłoodporny, a także zabezpieczony przez wilgocią. Doskonale sprawdzają się wózki widłowe ze stopniem ochrony IP65. Dają one pewność realizacji wszystkich zadań, bez obaw o zwiększoną awaryjność sprzętu.

Paleciak z wagą – cena

Na koniec jeszcze kwestie kosztowe. Cena wózka paletowego z wagą zależna jest oczywiście od konkretnego typu wózka, jak również od wspomnianych wcześniej parametrów technicznych danego modelu. Cena idzie tu zwykle w parze z jakością i dokładnością sprzętu – im większe odchylenie podczas pomiarów wagi, tym tańsze, ale i – w praktyce – mniej przydatne jest urządzenie.

Jeśli cena wózka dobrej jakości jest zbyt duża na możliwości finansowe danej firmy, zawsze dostępna jest jeszcze dość atrakcyjna opcja wynajmu takiego sprzętu. Można w ten sposób korzystać z nowoczesnych urządzeń wysokiej klasy, przystosowanych do intensywnej i długiej pracy w magazynie, warsztacie, hali produkcyjnej lub w innych miejscach, w których niezbędne są wózki paletowe z wagą.