Formularz kontaktowy
801 300 801 Infolinia
Znajdź lokalizację
Wózki widłowe do prac magazynowych to idealne rozwiązanie dla dużych i małych magazynów

Serwis wózków widłowych przed zimą – na co zwrócić uwagę?

Zimą wózki widłowe, podobnie jak inne pojazdy, są narażone na szereg niekorzystnych czynników, które mogą negatywnie wpływać na ich stan techniczny i wydajność. Z tego artykułu dowiedzą się Państwo, jak prawidłowo przygotować wózek widłowy do sezonu zimowego.

Zima a wózki widłowe – jakie są zagrożenia?

Podczas zimy wózki widłowe mają utrudnione zadanie: oprócz codziennego obciążenia eksploatacyjnego, muszą sprostać także trudnym warunkom atmosferycznym. Urządzenia mogą być narażone na skutki takich czynników jak:
 

  • opady atmosferyczne (deszcz, marznący deszcz, śnieg, deszcz ze śniegiem),
  • śliska nawierzchnia pokryta lodem, śniegiem lub gołoledzią,
  • nieprzejezdne szlaki komunikacyjne (ze względu na duże zaśnieżenie),
  • częsta i nagła zmiana temperatury w dużym zakresie, jeżeli wózek pracuje zarówno w budynkach, jak i poza nimi,
  • substancje chemiczne stosowane do odśnieżania i odmrażania dróg, przede wszystkim sól drogowa lub chlorek wapnia.

Dlatego przed zimą wózki widłowe powinny zostać poddane gruntownemu przeglądowi technicznemu oraz zabezpieczone przed ewentualnymi uszkodzeniami mogącymi pojawić się wskutek narażenia na niekorzystne czynniki.

Zima a wózek widłowy – jakie urządzenia poradzą sobie lepiej?

Jeżeli korzystasz z wysokiej jakości pojazdów od sprawdzonych producentów, a przed zimą wózki widłowe zostaną odpowiednio przygotowane na nadejście niskich temperatur i innych problematycznych warunków atmosferycznych, nie powinno mieć znaczenia, jaki rodzaj urządzeń wykorzystujesz. Generalnie za bardziej stabilne w działaniu uznaje się w takim momencie wózki elektryczne, ponieważ nie dotyczą ich takie problemy jak zamarzanie skroplin w silniku czy kłopoty z zapłonem w niskiej temperaturze. Warto natomiast pamiętać, że w warunkach zimowych wydajność akumulatora w wózku elektrycznym może być niższa.

Serwis wózka widłowego przed zimą

Kompleksowy serwis wózków widłowych przed zimą powinien uwzględniać sprawdzenie wszystkich systemów i elementów konstrukcyjnych. Szczególną uwagę jednak należy zwrócić na te, które są najmocniej narażone na negatywne skutki warunków atmosferycznych w sezonie zimowym.

Skorzystaj z serwisu wózków widłowych Jungheinrich

Wymiana oleju i innych płynów

Przed nadejściem zimy wózek widłowy powinien zostać odpowiednio przystosowany między innymi poprzez wymianę płynów i olejów na takie, które mogą być wykorzystywane w ujemnych temperaturach. Dotyczy to przede wszystkim oleju silnikowego, który gęstnieje na mrozie i może nawet stać się przyczyną zatarcia silnika. Należy też wymienić płyn hamulcowy i chłodniczy oraz olej w hydraulicznym układzie podnoszenia.

Kontrola stanu ogumienia

Podczas zimy ogumienie wózków widłowych musi zmierzyć się z wyjątkowo wymagającymi warunkami. Dlatego warto zadbać, by przed sezonem zimowym skontrolować stan opon (między innymi głębokość bieżnika czy ogólną kondycję gumy).

Zabezpieczenie karoserii i podwozia

Przed nadejściem zimy należy starannie skontrolować stan karoserii i podwozia w wózku widłowym, a w razie odnalezienia oznak korozji dokonać wszystkich potrzebnych napraw. Szczególną uwagę powinno się zwrócić na osłony chroniące silnik i akumulator urządzenia. Następnie należy zabezpieczyć karoserię i podwozie odpowiednimi preparatami konserwującymi, które ochronią zewnętrzne części wózka przed korozją na skutek częstych zmian temperatur czy przedłużonego kontaktu z wilgocią i agresywnymi środkami chemicznymi.

Sprawdzenie oznakowania oraz oświetlenia pojazdu

Przed nadejściem zimy wózki widłowe powinny też zostać skontrolowane pod kątem obecności i stanu wszystkich niezbędnych elementów oznakowania oraz oświetlenia pojazdu. To bardzo istotne, ponieważ w związku z ograniczoną widocznością w warunkach zimowych wózek widłowy może być narażony na kolizje lub inne wypadki, a odpowiednie oświetlenie i oznakowanie pomoże ograniczyć ryzyko wystąpienia takich sytuacji do minimum.

Weryfikacja stanu instalacji elektrycznej w wózku

Instalacja elektryczna stanowi jeden z najważniejszych elementów każdego wózka widłowego. Odpowiada za szereg bardzo istotnych zadań, takich jak obsługa mechanizmu zapłonowego (w pojazdach spalinowych), praca silnika (w wózkach elektrycznych), ogrzewanie, oświetlenie czy różne funkcje wspomagające. Dlatego przed nadejściem zimy wózek widłowy powinien zostać bardzo dokładnie zbadany pod tym kątem, a w razie potrzeby powinno się dokonać koniecznych napraw lub modyfikacji. Przede wszystkim powinno się skontrolować stan akumulatora, ale też połączeń elektrycznych i poszczególnych przewodów oraz innych elementów instalacji (na przykład czujników).

Przegląd kabiny operatora i usprawnień dla użytkownika

Operatorzy wózków widłowych w zimie mają znacznie trudniejsze zadanie niż podczas innych pór roku. Dlatego warto zadbać, by ich praca była maksymalnie ułatwiona – pomoże to zapobiec ewentualnym wypadkom oraz przestojom w pracy. Należy skontrolować między innymi działanie systemu grzewczego w kabinie (także ogrzewania szyb, jeżeli pojazd jest w nie wyposażony) oraz ułatwień związanych z widocznością, na przykład dodatkowych lusterek czy oświetlenia. Dzięki temu praca operatora wózka widłowego zimą będzie łatwiejsza, a także bardziej wydajna i bezpieczna.


Warto pamiętać, że dokładny serwis wózków widłowych przed zimą ma ogromny wpływ na prawidłową pracę pojazdu w trudnych warunkach tej pory roku. Odpowiednie przygotowanie urządzenia przełoży się na wszystkie aspekty użytkowania, między innymi wydajność, bezpieczeństwo i komfort pracy operatora. Dzięki właściwej konserwacji przed zimą wózek widłowy będzie też zabezpieczony przed negatywnymi skutkami niekorzystnych czynników atmosferycznych, co z kolei pozwoli wydłużyć jego żywotność i sprawić, że będzie mógł dłużej efektywnie realizować przeznaczone mu zadania.