Formularz kontaktowy
801 300 801 Infolinia
Znajdź lokalizację
WMS Warehouse, Overview_[MAM-41394]

Sprawne składowanie towarów dzięki magazynom automatycznym

Automatyzacja w magazynie może przebiegać na kilku poziomach. Nie zawsze oznacza to wykorzystywanie systemów informatycznych do obsługi magazynu. Możliwe jest także zautomatyzowanie także samego sposobu działania regałów magazynowych. Dlaczego coraz więcej firm decyduje się na magazyn automatyczny?

Jak działa magazyn automatyczny?

Z zewnątrz automatyczny magazyn wydaje się urządzeniem prostym w budowie i działaniu. Składa się z odpowiednio zorganizowanych regałów paletowych rozmieszczonych na całej długości i wysokości. W rzeczywistości kryje się za nimi skomplikowany mechanizm, dzięki któremu pobieranie towaru z półki i odkładanie go na miejsce staje się szybsze i łatwiejsze.

Automatyczny magazyn wysokiego składowania to rozwiązanie, w którym zastosowano sterowane automatycznie urządzenia mechaniczne służące do wkładania i wyjmowania towaru. Zautomatyzowany może być również sposób, w jaki ładunki są transportowane pomiędzy poszczególnymi strefami magazynu. Wykorzystuje się do tego przenośniki przemysłowe lub podwieszany transport szynowy. Elementem każdego systemu jest również oprogramowanie do obsługi automatycznych regałów magazynowych oraz wózki widłowe wysokiego składowania.

 Regały magazynowe dostępne w ofercie Jungheinrich

Automatyczny magazyn: rodzaje i zastosowania

Konstrukcja i sposób działania automatycznego magazynu palet różnią się w zależności od sposobu składowania towaru. Najczęściej stosowanymi rozwiązaniami są:

  • Układnice regałowe – to urządzenia przypominające windę. Są częścią regału magazynowego. Służą do podnoszenia i układania palet na odpowiedniej wysokości i głębokości. Jedna układnica jest w stanie obsłużyć cały korytarz magazynowy i zastąpić tym samym wózek widłowy wysokiego składowania.
  • Pallet shuttle – to rodzaj platformy poruszającej się na szynach, przeznaczonej do transportu towaru na paletach. Urządzenie porusza się samoczynnie i precyzyjnie pobiera towar z regału lub odkłada go w wyznaczone miejsce.
  • Układnice miniload – urządzenia te działają podobnie jak układnice regałowe. Są jednak przeznaczone do transportu towarów znajdujących się w niewielkich plastikowych pojemnikach.

Automatyczne magazyny można także podzielić ze względu na formę: przeznaczone do zabudowy lub wolno stojące, w postaci silosów. Pod względem możliwości zapewnienia warunków do przechowywania danego rodzaju towarów wyróżnia się magazyny normalnych temperatur, ze sterowaniem temperaturą lub mroźne.

Dlaczego automatyzacja magazynowania to dobry pomysł?

Firmy, które decydują się na automatyzację systemu magazynowego, robią to najczęściej z kilku powodów:

  • chcą ograniczyć koszty związane z wynajmem powierzchni magazynowych i zatrudnianiem personelu;
  • zależy im na spełnieniu oczekiwań klientów, dotyczących skrócenia czasu realizacji zamówień;
  • chcą ułatwić proces zarządzania zamówieniami.

Magazyny automatyczne na drobne elementy dostępne w ofercie Jungheinrich

Wdrożenie automatyzacji magazynu to inwestycja, która wiąże się z dość dużymi kosztami, jednak później generuje znaczne oszczędności. Automatyczny magazyn wysokiego składowania może być obsługiwany przez mniejszą liczbę pracowników. Jego konstrukcja pozwala na maksymalne wykorzystanie dostępnego miejsca – wysokość regałów magazynowych może sięgać nawet 45 metrów. Dzięki szybkiemu, precyzyjnemu i pozbawionemu błędów pobieraniu towarów z półek znacznie skraca się czas realizacji zamówień.

Jakie towary najlepiej nadają się do przechowywania w automatycznym magazynie palet?

Magazyn automatyczny jest odpowiedzią na potrzeby rynku: rosnące oczekiwania klientów, zwiększającą się rotację produktów, nastawienie na efektywność i wydajność pracy. Zautomatyzowane rozwiązania najlepiej sprawdzą się tam, gdzie składowana jest duża ilość towaru na ograniczonej przestrzeni, magazyn pracuje w trybie wielozmianowym, a ładunki są często pobierane z regałów. To właśnie w tak dynamicznych warunkach różnica w porównaniu z tradycyjnymi rozwiązaniami jest najbardziej odczuwalna – praca układnic regałowych jest w stanie znacznie skrócić czas potrzebny do realizacji zamówienia.

Rodzaje układnic regałowych

Układnica regałowa jest urządzeniem, którego konstrukcja i sposób działania mogą być różne w zależności od specyfiki danego magazynu. Jej rodzaj powinien być dostosowany do tego, w jaki sposób przechowywane są towary.

Najpopularniejsze układnice regałowe to te przeznaczone do przemieszczania towarów ułożonych na paletach. Nie oznacza to jednak, że z automatycznego magazynu nie mogą skorzystać firmy składujące na regałach produkty znajdujące się w pojemnikach czy kartonach. Wystarczy wówczas wybrać inny rodzaj układnicy. Konstrukcja układnicy to rozwiązanie skalowalne – wagę i wysokość urządzenia można dostosować do potrzeb danego magazynu.

Układnica regałowa w magazynie automatycznym standardowo porusza się po jednej linii i obsługuje regały po obu stronach korytarza. Niektóre modele układnic Jungheinrich poruszają się także po łuku. Umożliwia im to opatentowany system jazdy na zakrętach. Dzięki temu mogą zmieniać korytarze i obsługiwać większą liczbę regałów.

Myślą Państwo o wdrożeniu automatycznego magazynu w swojej firmie? Doradcy Jungheinrich chętnie w tym pomogą. Zapraszamy do kontaktu!