Formularz kontaktowy
801 300 801 Infolinia
Znajdź lokalizację
Wózek widłowy systemowy podczas pracy.

Jak działa systemowy wózek widłowy?

Wózek widłowy systemowy idealnie sprawdzi się na przykład podczas obsługi magazynu z wąskimi korytarzami roboczymi. W takich obiektach zastosowanie tych urządzeń to nie kwestia wygody, ale często konieczność. Jak takie urządzenia radzą sobie w wąskich korytarzach roboczych?

Czym różni się wózek widłowy systemowy od standardowego wózka widłowego?

Zarówno wózek systemowy, jak i standardowy akumulatorowy wózek widłowy są zasilane za pomocą energii elektrycznej. Oba rodzaje urządzeń służą także do podnoszenia i transportu wewnątrzmagazynowego towarów umieszczonych na paletach. Na tym jednak podobieństwa się kończą.

Systemowy wózek widłowy jest zaawansowanym urządzeniem, które zapewnia wydajną pracę w specyficznych warunkach: długich, wąskich korytarzach, w których trudno manewruje się „zwykłym” wózkiem.

Wózki widłowe systemowe dostępne w ofercie Jungheinrich

Automatyczny wózek systemowy

Wózek widłowy systemowy może, ale nie musi być wózkiem automatycznym. Standardowe wózki systemowe mogą zostać wyposażone w komponenty automatyki i dodatkowego bezpieczeństwa, tak by automatycznie wykonywały zadania transportowe. Takie urządzenia sprawdzą się podczas powtarzalnych procesów. W takiej sytuacji maszyny mogą zastąpić człowieka.

Nie zawsze trzeba jednak od razu inwestować w automatyczne rozwiązania AGV, by optymalizować pracę w magazynie. Zastosowanie systemowych wózków widłowych z nawigacją częściowo zautomatyzuje procesy składowania towarów i odciąży operatorów, zwiększając jednocześnie wydajność pracy.

Gdzie wykorzystuje się wózki systemowe?

Systemowy wózek widłowy najlepiej sprawdzi się w dużych magazynach, gdzie kompletacja towaru odbywa się na sporych wysokościach. W zależności od modelu, wózek widłowy systemowy może pracować w wąskich lub szerokich korytarzach roboczych, a kabina dla operatora może znajdować się na dole lub  przemieszczać wraz z operatorem do góry.

Warto przeczytać: Wózki systemowe - niezawodny sprzęt do przenoszenia palet

ETX515a

Czy systemowy wózek widłowy zawsze jest najlepszym rozwiązaniem?

Na kwestię korzystania z wózków widłowych systemowych warto patrzeć nie jako konieczność, a szansę. Dzięki takim wózkom można w pełni wykorzystać potencjał magazynu, a w przypadku zastosowania urządzeń do wąskich korytarzy roboczych - zwiększyć liczbę regałów w przestrzeni hali. To wymierna korzyść dla firmy! Obliczyliśmy, że wykorzystanie wózków systemowych Jungheinrich EKX pozwala zwiększyć powierzchnię magazynową nawet do 30%. Dzięki temu można także zmniejszyć średni koszt miejsca paletowego.

Wózki systemowe Jungheinrich – przegląd dostępnych rozwiązań

Oferta wózków systemowych, podobnie jak standardowych wózków widłowych, nie ogranicza się do jednego rodzaju urządzeń. Są to wózki o różnym udźwigu maksymalnym i różnej wysokości podnoszenia, przeznaczone do pracy w standardowych magazynach oraz wysokiego składowania. Jakie modele wózków systemowych Jungheinrich możemy Państwu zaproponować? To m.in.:

  • EFX 410/413 – to wózki z obrotową karetką wideł, które doskonale sprawdzą się podczas pracy zarówno w wąskich, jak i szerokich korytarzach, a także w strefie przedregałowej. To klasyczne modele z kabiną „man down”, czyli taką, która pozostaje na dole, gdy widły przesuwają się do góry. Charakterystyczne dla tych wózków systemowych jest ustawienie fotela operatora – osoba obsługująca siedzi przodem do kierunku jazdy, podczas gdy maszt znajduje się z boku. Daje to doskonałą widoczność podczas wykonywania manewrów i zapewnia większe bezpieczeństwo.
  • EKX 410/412/514/516k/516 – to wózki systemowe Jungheinrich stworzone z myślą o magazynach wysokiego składowania. Są w stanie obsługiwać nawet półki położone na wysokości 18 m. To wózki typu „man up” – gdy unoszą się ich widły, unosi się także kabina operatora, co pozwala mu na precyzyjne wykonywanie pracy. Wózki są wyposażone w opatentowaną technologię tłumienia drgań, dzięki której doskonale radzą sobie także na nierównym podłożu.
  • ETX 513/515 – to szczególnie wydajne wózki systemowe. Tak jak inne modele Jungheinrich tej klasy, również te urządzenia mogą być wyposażone w system wspomagający warehouseNAVIGATION, który podniesie wydajność operacji magazynowych i zmniejszy ryzyko błędnych przejazdów (dzięki rozpoznaniu stref w magazynie poprzez RFID).
  • ETX 515a – to automatyczne wózki systemowe. Posiadają rozwiązania, które pozwalają im na optymalną pracę przez 24 godz. na dobę, 7 dni w tygodniu. Mogą być wyposażone m.in. w systemy dokładnego pozycjonowania, sterowania na zakrętach, centrowanie i kontrolę obrysu jednostek ładunkowych. Wszystkie informacje związane z pracą urządzeń są widoczne na panelu AGV.

Jaki systemowy wózek widłowy będzie odpowiedni w Państwa przypadku? Nasi eksperci przeanalizują warunki w Państwa magazynie i zaproponują optymalne rozwiązanie. Zapraszamy do kontaktu!