Formularz kontaktowy
801 300 801 Infolinia
Znajdź lokalizację
urzadzenia_transportowe

Profesjonalne urządzenia transportowe, które ułatwią pracę na magazynie

Gdy powierzchnia magazynu sięga kilku tysięcy metrów kwadratowych, a liczba przechowywanych towarów rośnie, wdrożenie urządzeń do transportu wewnętrznego staje się koniecznością. Warto zastanowić się, jakie systemy i urządzenia transportowe sprawdzą się na danej przestrzeni.

W jakim celu wykorzystuje się urządzenia transportowe w nowoczesnych magazynach?

Przewożenie palet w niewielkich magazynach jest na tyle proste, że zazwyczaj nie poświęca się tej kwestii wiele uwagi. Wystarczy wyposażyć magazyn w ręczny wózek widłowy czy wózek platformowy – gdy palety są transportowane na odległościach nie większych niż kilkadziesiąt metrów, obsługa takich urządzeń nie stanowi problemu dla pracowników.

Inaczej jest w przypadku wielkopowierzchniowych magazynów. Tam transport pomiędzy poszczególnymi strefami wiąże się z koniecznością przejścia lub przejechania co najmniej kilkuset metrów. Tradycyjne rozwiązania okazują się wówczas nieefektywne – transport palety trwający kilkanaście minut powodowałby znaczne opóźnienia w realizacji zamówień.

Przeczytaj również: Jak powinien wyglądać profesjonalnie wyposażony magazyn?

Z pomocą przychodzą wówczas nowoczesne systemy i urządzenia transportowe. Działają one w sposób automatyczny i pozwalają szybko, bez udziału pracowników, przetransportować palety na duże odległości. Korzyści płynące z takiego rozwiązania to nie tylko skrócenie czasu transportu wewnętrznego. Urządzenia transportowe w nowoczesnych magazynach pozwalają także zredukować ryzyko uszkodzenia towaru na paletach. Zwiększają bezpieczeństwo pracowników, odciążają ich i umożliwiają skierowanie ich do innych zadań niż ciężka praca fizyczna.

Rodzaje systemów i urządzeń transportowych, które usprawnią pracę magazynu

Jakie urządzenia transportowe w nowoczesnych magazynach wykorzystuje się najczęściej? Są to przede wszystkim:

  • Przenośniki rolkowe, taśmowe lub łańcuchowe: urządzenia, na których palety lub pojemniki są przesuwane za pomocą obrotowych rolek, taśm lub łańcuchów. Przenośniki często są wyposażone w kółka, dzięki czemu można je ustawić w magazynie w dowolnej konfiguracji, a w razie potrzeby szybko zmienić ich lokalizację. Przenośnik rolkowy, taśmowy czy łańcuchowy można wykorzystać także na większych odległościach, np. do transportu towaru z hali produkcyjnej do magazynu.
  • Dźwignice: urządzenia, które przenoszą towar wyłącznie w pionie, umożliwiając umieszczenie go na górnych półkach regałów wysokiego składowania.
  • Układnice regałowe: urządzenia stanowiące element magazynów automatycznych. Układnice są przymocowane do regałów i poruszają się liniowo wzdłuż nich, umieszczając lub pobierając towar. Urządzenie może transportować palety zarówno w pionie, jak i w poziomie.
  • Wózki widłowe: te popularne urządzenia również zalicza się do systemu transportu wewnętrznego w magazynie. Wózki nie wymagają dodatkowej infrastruktury, a za ich pomocą można przetransportować towar w dowolne miejsce. To sprawia, że są wykorzystywane w niemal każdym dużym magazynie.

Jak wybrać urządzenia transportowe do magazynu?

Szukając rozwiązania, które najlepiej sprawdzi się w danym magazynie, należy wziąć pod uwagę kilka kwestii: wielkość powierzchni magazynowej, rodzaj przechowywanego towaru, forma jego składowania i wydajność pracy w magazynie (ten czynnik ma wpływ na wybór urządzenia o odpowiedniej przepustowości).

Rodzaj urządzeń transportowych w magazynie powinien być przede wszystkim dobrany do specyfiki obiektu i przechowywanych w nim towarów. To, co sprawdzi się w niewielkim magazynie, niekoniecznie będzie wystarczające w dużych obiektach. Systemy i urządzenia transportowe służące do przewożenia palet nie będą odpowiednie dla towarów w pojemnikach czy magazynowanych luzem. Wybór urządzeń transportowych na rynku jest obecnie bardzo duży, większość z nich jest jednak dostosowana do konkretnych potrzeb.

Wózki widłowe – niezbędny środek transportu wewnętrznego w magazynie

Wózki widłowe są wykorzystywane jako środek transportu bliskiego od wielu lat, jednak ich najnowsze modele jak najbardziej można zaliczyć do nowoczesnych urządzeń transportowych. Na jakie wózki warto postawić? W nowoczesnych magazynach sprawdzą się szybkie, łatwe w obsłudze wózki akumulatorowe. Jeśli w swoim magazynie wykorzystują Państwo rozwiązania automatyczne, najlepszym wsparciem będzie wózek systemowy: zapewni szybkie i wydajne pobieranie i odkładanie palet na regałach wysokiego składowania, a dzięki inteligentnemu sterowaniu i wbudowanym czujnikom będzie wygodny w obsłudze i bezpieczny.

Są Państwo na etapie projektowania nowego magazynu lub wdrażania zmian w działającym obiekcie? To dobry moment, by wykorzystać systemy i urządzenia transportowe, które ułatwią obsługę magazynu. Zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami, którzy doradzą najlepsze rozwiązania!