Formularz kontaktowy
801 300 801 Infolinia
Znajdź lokalizację
Regały w magazynie zamkniętym

Magazyn zamknięty – jak można go zautomatyzować?

Automatyzacja pozwala na zachowanie lepszej wydajności pracy w magazynie, co przekłada się na korzyści finansowe. Zastosowanie takich rozwiązań jest możliwe w różnych typach obiektów. Jak zautomatyzować magazyn zamknięty?

Czym jest magazyn zamknięty?

Magazyn zamknięty to w pełni zabudowana hala magazynowa. Często w takich przestrzeniach składuje się towary, które nie są odporne na działanie czynników atmosferycznych. Zdarza się także, że są to wyroby wymagające stworzenia konkretnych warunków. Mowa tu m.in. o odpowiedniej temperaturze czy poziomie wilgotności.

Zgodnie z definicją, magazyny zamknięte muszą być również stale związane z gruntem i wykonane z trwałych elementów budowlanych. Bardzo często wyposaża się je w dodatkowe instalacje, jak wentylacja czy sprzęty chłodnicze.

Magazyny zamknięte czasami przyjmują formę klasycznych hal, gdzie odbywają się standardowe operacje związane z przyjmowaniem, przechowywaniem i wydawaniem towaru. Do grupy takich budynków można jednak zaliczyć także silosy czy obiekty podziemne lub wielopiętrowe.

Na czym polega magazyn zamknięty zautomatyzowany?

W magazynie zamkniętym zautomatyzowanym stosuje się rozwiązania, które pozwalają na maksymalne zoptymalizowanie prac. Mowa tu m.in. o systemach pozwalających na dostarczanie towaru bez wykorzystania siły ludzkiej. W automatycznych magazynach stosuje się także takie rozwiązania jak:

  • automatyczne układnice pojemnikowe i paletowe,
  • systemy podwieszanego transportu szynowego,
  • przenośniki przemysłowe,
  • pojazdy prowadzone automatycznie.

W magazynach można zastosować wiele innych systemów. Nie cała przestrzeń musi być zautomatyzowana. Często spotyka się połączenia klasycznych rozwiązań z tymi automatycznymi. Pozwala to na ograniczenie kosztów związanych z przygotowaniem ładunków do wysyłki, a także przyspieszenie prac realizowanych w magazynie.


Zapraszamy do przeczytania: Czym jest automatyzacja magazynu i czy jest konieczna?


Pakowanie w magazynie zamkniętym


Towary pobrane z magazynu zamkniętego muszą zostać odpowiednio zapakowane. Gdy trafią one do przeznaczonego do tego miejsca, możliwe jest wykorzystanie automatycznych maszyn do owijania i etykietowania palet. Tak przygotowane ładunki mogą zostać następnie załadowane na samochody. W niektórych magazynach ostatnie etapy procesów magazynowych są realizowane ręcznie. Wówczas pomocą dla pracowników mogą być manipulatory, które pozwalają na łatwe zarządzanie ciężkimi i dużymi ładunkami.

Automatyczne systemy magazynowe dostępne w ofercie Jungheinrich

Jak działa magazyn zamknięty automatyczny?

Zautomatyzowany magazyn zamknięty

Magazyn zamknięty automatyczny bazuje na różnego rodzaju rozwiązaniach, odpowiednio zaprogramowanych, które pozwalają na obsługiwanie ładunków bez angażowania ludzi. Dzięki temu maszyny (AGV) mogą samodzielnie pobierać wskazany towar z regału i dostarczać do miejsca, w którym ma być on na przykład zapakowany lub załadowany na samochód.

Magazyn automatyczny, bez względu na jego konstrukcję, musi być odpowiednio przemyślany. Każda konstrukcja tego typu różni się od pozostałych dokładnym przeznaczeniem i typem magazynowanych towarów. Zupełnie inne rozwiązania stosuje się np. w silosach, a jeszcze inne w chłodniach. W miejscach, w których panują nietypowe warunki, konieczne jest zastosowanie urządzeń o odpowiednio wytrzymałej konstrukcji.


Zachęcamy do przeczytania: Automatyzacja - odpowiedź na współczesne bariery na rynku

Planowanie automatyki do magazynu zamkniętego

Wszelkie rozwiązania stosowane w magazynie zamkniętym muszą być dostosowane m.in. do typu składowanych obiektów. Znaczenie ma wielkość platform, układnic i podnośników. W miejscach, w których muszą panować niskie temperatury, urządzenia te powinny być odpowiednio wytrzymałe.

Dlaczego warto postawić na zautomatyzowany magazyn zamknięty?

Magazyn zamknięty wyposażony w nowoczesne rozwiązania to przede wszystkim doskonały sposób na zredukowanie kosztów działalności. Oprócz tego taki system pozwala również na usprawnienie pracy. Maszyny zwykle działają szybciej i wydajniej. Zmniejsza się także ryzyko pomyłek.

Inwestycja w automatyczne rozwiązania do magazynu zamkniętego może wiązać się z koniecznością przeznaczenia na ten cel sporych sum. Z czasem jednak takie środki zwracają się. Z tego powodu coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na automatyczne maszyny, co pozwala na obniżenie kosztów, skrócenie czasu procesów magazynowych oraz wyeliminowanie błędów ludzkich.

Jak zautomatyzować magazyn zewnętrzny? Sprawdź rozwiązania dostępne w naszej ofercie!