Formularz kontaktowy
801 300 801 Infolinia
Znajdź lokalizację
operator

Operator wózka widłowego – co warto wiedzieć o jego pracy?

Praca w roli operatora wózka widłowego to propozycja dla osób poszukujących stabilnego zatrudnienia, nie tylko w magazynie, oraz całkiem niezłych zarobków. 

Operator wózków widłowych może pracować w hurtowniach, fabrykach, firmach transportowych, sektorze budowlanym, marketach – zarówno w Polsce, jak i za granicą. Jeśli ktoś zastanawia się, czy podjąć pracę jako operator wózka widłowego, zarobki, wymagania i wszystko to, o czym warto wiedzieć, opisujemy poniżej – warto przeczytać!

Operator wózka widłowego – opis stanowiska

Jak wygląda taka praca? Operator wózka widłowego, czyli tak naprawdę wózka jezdniowego podnośnikowego, to osoba, która obsługuje przemysłowy wózek (napędzany benzyną, ciekłym gazem lub prądem elektrycznym) wyposażony w urządzenia do podnoszenia oraz wykonuje zadania związane z tą pracą. Operator wózka widłowego kieruje wózkiem i steruje urządzeniami – ustawia widły, platformę, zabezpiecza ładunek i transportuje go we wskazane miejsce. Rozładowuje również materiały, a w niektórych przypadkach prowadzi ważenie i inwentaryzację. Jeśli chodzi o pracę jako operator wózka widłowego, zakres obowiązków obejmuje także etykietowanie, klasyfikowanie i rejestrowanie towaru. W zależności od posiadanych umiejętności oraz uprawnień pracownicy mogą także przeprowadzać drobne prace konserwujące związane z eksploatacją wózka.

Operator wózka widłowego – jak wygląda praca?

Główne obowiązki operatora wózka widłowego to sterowanie pojazdem oraz transportowanie materiałów; w wielu przypadkach operator wózka zajmuje się również na przykład kontrolą stanów magazynowych. Teoretycznie praca nie wymaga wkładu fizycznego, bowiem transport paczek lub palet odbywa się za pomocą wózka widłowego, jednak eksploatacja i konserwacja pojazdu mogą wymagać zastosowania siły fizycznej. Taki pracownik często zatrudniony jest także jako magazynier: operator wózka widłowego zajmuje się wówczas także czynnościami inwentaryzacyjnymi, przygotowuje i wysyła paczki oraz wydaje towar. Operatorzy pracują w skupieniu, muszą być także opanowani oraz charakteryzować się spostrzegawczością, ponieważ praca na tym stanowisku jest obostrzona konkretnymi przepisami BHP. Kto może podjąć pracę jako operator wózka jezdniowego?

Operator wózka widłowego – wymagania

Warto wiedzieć, że w pracy operatora wózka widłowego, wymagania nie są wygórowane. Przede wszystkim należy ukończyć kurs „operator wózka widłowego” UDT i zdać egzamin państwowy.  Do kursu mogą przystąpić osoby, które ukończyły 18 lat oraz posiadają wykształcenie co najmniej podstawowe. Testy na operatora wózka widłowego obejmują część teoretyczną oraz praktyczną. Uzyskanie pozytywnego wyniku z obu tych części egzaminu skutkuje otrzymaniem bezterminowych uprawnień na prowadzenie wózków widłowych.

Każda osoba ubiegająca się o uprawnienia na wózki widłowe musi posiadać także opinię lekarską.  Jakie badania lekarskie na operatora wózka widłowego czekają kandydatów? Przeprowadza je lekarz medycyny pracy: bada wzrok i słuch, sprawdza sprawność psychoruchową oraz przeprowadza wywiad, aby ustalić, czy badany (bądź badana) nie choruje przewlekle na choroby mogące stanowić zagrożenie podczas kursu i pracy (na przykład epilepsja). Obowiązkowe są także tak zwane psychotesty dla operatorów wózków widłowychszczególnie ważne, jeśli dana osoba chce pracować jako operator wózka widłowego wysokiego składowania. Badanie obejmuje krótki wywiad prowadzony przez psychologa oraz wypełnienie ankiet i testów, a także testy aparaturowe, podczas których bada się między innymi czas reakcji, koncentrację czy koordynację wzrokowo-ruchową. Nie trzeba obawiać się ani badań lekarskich, ani psychotestów: podobne badania przechodzą wszystkie osoby zatrudniane jako kierowcy zawodowi, ale również pracownicy wykorzystujący w pracy samochód służbowy lub prywatny do celów służbowych, jak choćby przedstawiciele handlowi. Trzeba pamiętać, że na badania należy zabrać ze sobą dokument tożsamości i dokumentację medyczną. Koszt badań to około 150 – 200 zł za badanie lekarskie – często jest on wliczony w cenę kursu.

Poznaj również: Ochrona osób w magazynie

Czy warto szukać pracy jako operator wózków widłowych?

Podstawowa kwestia, która interesuje wszystkich kandydatów na operatorów wózków widłowych, to oczywiście zarobki. Ile zarabia operator wózka widłowego? Średnie wynagrodzenie na tym stanowisku oscyluje wokół średniej krajowej pensji,  choć wysokość wypłaty może zależeć zarówno od zakresu obowiązków, jak i posiadanego doświadczenia. Operatorzy wózków widłowych znajdą zatrudnienie w wielu branżach, począwszy od magazynów na całym świecie po duże markety, hurtownie czy fabryki. W dużych przedsiębiorstwach, w których produkcja odbywa się przez całą dobę, zwykle obowiązuje praca zmianowa. Niezależnie od tego, czy planuje się zatrudnienie na tym stanowisku, czy też poszukuje jakiejkolwiek pracy, warto zdecydować się na kurs operatora wózków widłowych – podstawowe szkolenie trwa 35 godzin, a uzyskane bezterminowo uprawnienia są cenione przez pracodawców na całym świecie. W przypadku osób aktywnie poszukujących pracy możliwe jest uzyskanie dofinansowania z urzędu pracy – może ono pokrywać nawet 100% ceny kursu. Jeśli więc ktoś chce zdobyć konkretny zawód oraz potrzebuje stabilnej pracy, kurs na operatora wózków widłowych to zdecydowanie strzał w dziesiątkę!