Formularz kontaktowy
801 300 801 Infolinia
Znajdź lokalizację
Mobile racking pallet_[MAM-45212]

Regały magazynowe – jak wygląda proces montażu i demontażu?

Pracownicy Państwa magazynu mogą doskonale znać się na swojej pracy, ale nie oznacza to, że poradzą sobie z montażem nowych regałów w magazynie. Składanie regałów magazynowych lepiej powierzyć profesjonalistom. Jak wygląda usługa montażu i jaki ma wpływ na bezpieczeństwo pracy w magazynie?

Samodzielny montaż regałów magazynowych: czy to bezpieczne?

Formalnie nie ma przepisów, które nakazywałyby montaż regałów magazynowych określonym osobom. Wykonywanie tego typu zadań nie wymaga ukończenia szkolenia ani posiadania szczególnych uprawnień.

Czy to oznacza, że mogą Państwo powierzyć złożenie konstrukcji regału szeregowemu pracownikowi magazynu? Tak, ale na własne ryzyko. Warto przy tym pamiętać, że montaż regału wiąże się z bardzo dużą odpowiedzialnością. Zbyt słabo przymocowany, nieodpowiednio wyważony lub niestabilny regał magazynowy może stanowić duże zagrożenie dla pracowników.

Regały magazynowe dostępne w ofercie Jungheinrich

Składanie regałów magazynowych krok po kroku

W przypadku regałów magazynowych montaż należy zacząć od solidnego przymocowania podstawy do posadzki za pomocą śrub. Tylko w ten sposób można zapewnić stabilność całej konstrukcji i zapobiec jej przechylaniu.

Kolejnym etapem składania regałów magazynowych jest zamocowanie stalowych słupów. Ważne jest, aby zwrócić uwagę, czy śruby łączące ze sobą poszczególne słupy są wystarczająco mocno przykręcone.

Na koniec do regału przymocowuje się półki.

Na każdym etapie ważne jest sprawdzanie, czy poszczególne elementy nie są odchylone od pionu – jeśli tak się stanie, towar może zsuwać się z półek i stanowić zagrożenie dla personelu pracującego w magazynie. Montaż to także zabezpieczenie za pomocą odpowiednich elementów: odbojnic, siatek zabezpieczających czy ograniczników dla palet.

Aby korzystanie z regału było bezpieczne, powinien on być dostosowany do wagi, rodzaju i rozmiarów przechowywanych na nim towarów. Gdy planują Państwo wstawienie nowych regałów do magazynu, warto także zastanowić się, jak duży będzie przepływ towarów i jak często będą wykonywane operacje związane z ładowaniem ich na półki magazynowe.

Tak robią to specjaliści. Profesjonalny montaż i demontaż regału magazynowego

Montowanie regałów do magazynu wymaga wykonania właściwie tylko kilku kroków i wydaje się proste. W rzeczywistości jednak wcale tak nie jest – to zadanie, które wymaga doświadczenia, sprawności fizycznej, umiejętności korzystania ze specjalistycznego sprzętu, a przede wszystkim precyzji i dbałości o szczegóły. Z tego powodu większość firm prowadzących magazyny decyduje się na skorzystanie z usług specjalistów. Jak przebiega profesjonalny montaż regałów magazynowych?

Przed wstawieniem regałów do magazynu trzeba dobrze przygotować się do pracy. Państwa zadaniem – jako klientów – jest zapewnienie odpowiedniej ilości miejsca i dostępu do prądu, oczyszczenie terenu, na którym ma się znajdować regał, udostępnienie kontenera na odpady. W magazynie, w którym będzie montowany regał, nie powinno być innych pracowników – warto to wziąć pod uwagę organizując pracę magazynu.

W przypadku wszystkich regałów magazynowych montaż powinien być poprzedzony wykonaniem dokładnych pomiarów. Mierzy się między innymi odchylenie posadzki od poziomu oraz jej nośność. Już po zamontowaniu sprawdza się również wytrzymałość półek na obciążenia. Takie parametry zawsze określa producent regałów magazynowych, dla bezpieczeństwa jednak dobrze jest zweryfikować te informacje.

Pracownicy firmy zajmującej się montażem i demontażem mają najczęściej uprawnienia do korzystania ze specjalistycznego sprzętu: wózków widłowych, podnośników, samojezdnych platform. W zależności od ustaleń mogą dostarczyć własne maszyny lub korzystać z tych, które powierzy im klient.

Ile kosztuje montaż regałów magazynowych? Jeśli firmy świadczące takie usługi podają stawki, są to najczęściej ceny w formie widełek (od… do…). Wynika to z faktu, że koszt montażu może być różny w zależności od rozmiarów regału, rodzaju konstrukcji, stopnia jej skomplikowania i innych czynników. Dlatego zlecając montaż regału magazynowego specjalistycznej firmie trzeba poprosić o ofertę uwzględniającą specyfikację Państwa magazynu.

Z usług specjalistycznej firmy warto skorzystać także wówczas, gdy konieczne jest zdemontowanie regału magazynowego: podczas zmiany systemu składowania, relokacji magazynu itp. Ze względów bezpieczeństwa nie powinno się tego robić samodzielnie – podobnie jak w przypadku montażu.

Bezpieczeństwo podczas montażu regałów magazynowych. Co na ten temat mówią przepisy?

Według przepisów BHP odpowiedzialność za prawidłowy montaż regału w magazynie ponosi pracodawca. Jak mogą Państwo zadbać o bezpieczeństwo? Przede wszystkim należy stosować się do dokumentacji dostarczonej przez producenta regałów magazynowych.

W dokumentacji powinny znajdować się informacje na temat dopuszczalnego obciążenia, zaświadczenie o wynikach badań, instrukcja montażu i użytkowania. Zgodnie z przepisami do obowiązków pracodawcy należy pilnowanie, aby masa składowanych towarów nie była wyższa niż dopuszczalne obciążenie półek. Po zamontowaniu regału należy umieścić na nim w widocznym miejscu informację o maksymalnym dopuszczalnym obciążeniu.