Formularz kontaktowy
801 300 801 Infolinia
Znajdź lokalizację
Drive-in racking_[MAM-12161]

Regały wjezdne i przejezdne – zalety stosowania

Zależy Państwu na tym, aby maksymalnie wykorzystać powierzchnię magazynową? Składowana jest duża ilość towarów tego samego typu? Jeśli zależy Państwu na jeszcze większej efektywności prowadzonych działań, zapraszamy do zapoznania się z regałami wjezdnymi i przejezdnymi. 

Regały wjezdne i przejezdne – co to jest?

W nowoczesnych magazynach wykorzystuje się bardzo różnorodne typy regałów. To, jaki rodzaj się stosuje, jest uzależnione zarówno od układu magazynu, jego powierzchni, jak i od rodzaju przechowywanych ładunków oraz stosowanego modelu składowania towarów. Poza standardowymi regałami coraz większą popularnością wyróżniają się regały wjezdne i regały przejezdne.

Łączy je podobna zasada konstrukcyjna: to regały, w których korytarze przeznaczone dla wózka widłowego stanowią jednocześnie kanały składowania. Są stosunkowo wąskie, ale pozwalają operatorowi wjechać „do wnętrza” regału.

Nowoczesne systemy regałowe dostępne w ofercie Jungheinrich

Regały paletowe wjezdne a przejezdne – na czym polega różnica?

Mimo że zasada działania regałów wjezdnych i przejezdnych jest podobna, istnieje między nimi istotna różnica.

  • Regały wjezdne dają dostęp do palet z jednej strony regału. Oznacza to, że wózek może wjechać do wewnątrz, ale musi wyjechać tą samą drogą – wycofując się. Dlatego ta metoda sprawdza się w stosowanym modelu składowania (LIFO: last in – first out).
  • Regały przejezdne pozwalają na dojazd do palet z dwóch stron regału. Taka konstrukcja sprzyja realizacji składowania w systemie FIFO, tj. first in – first out.

Jak widać, różnice między oboma typami regałów są znaczące. Dlatego inwestor musi dokonać wyboru po wcześniejszym przeanalizowaniu modelu funkcjonowania magazynu i dopasować typ konstrukcji do specyfiki składowanych produktów.

Jakie mają zalety regały przejezdne i wjezdne?

Chociaż regał drive-in (wjezdny) czy drive-through (przejezdny) to nie rozwiązania do każdego magazynu, korzystanie z nich niesie za sobą szereg korzyści dla firm. Oto lista tych najważniejszych.

Inspekcja magazynu z regałami wjezdnymi

Efektywne wykorzystanie powierzchni magazynowej

Stosując regały paletowe wjezdne, nie trzeba zostawiać miejsca na szerokie korytarze między rzędami konstrukcji do składowania. Zaoszczędzona w ten sposób powierzchnia może być wykorzystana na magazynowanie. To przekłada się na większe możliwości magazynu, a co za tym idzie – na większe zyski z jego prowadzenia.

Doskonałe rozwiązanie do przechowywania towarów sezonowych

Korzystanie z regałów drive-through pozwala bardzo sprawnie zarządzać produktami i przejąć pełną kontrolę nad czasem ich przebywania w magazynie. Dają pewność, że zostanie zachowana założona kolejność ich pobierania do dalszej dystrybucji.

Możliwość wprowadzenia dodatkowych rozwiązań zwiększających bezpieczeństwo

System, w którym stosowane są regały przejezdne i wjezdne, oferowany przez Jungheinrich można doposażyć w dodatkowe zabezpieczenia, dzięki którym rosną efektywność oraz bezpieczeństwo składowania. Rozwiązania, które są przez nas stosowane to:

  • szyny prowadzące w podłodze, które pozwalają na precyzyjne wjechanie do wewnętrznego korytarza,
  • profile naprowadzające do szyn nośnych,
  • zabezpieczenie słupa,
  • zabezpieczenia przed tym, by paleta wsunęła się do regału na zbyt dużą głębokość.

Obecność tych elementów sprawia, że praca staje się bardziej efektywna i niezawodna.

Możliwość integracji z innymi regałami działającymi w systemie modułowym

Regały paletowe wjezdne i przejezdne nie muszą stanowić jedynego wyposażenia materiału. Można je wykorzystać np. tylko w części, gdzie składowane są duże ilości produktów tego samego typu. Jednak z uwagi na to, że są częścią systemu regałowego, można je zintegrować z pozostałymi konstrukcjami oraz z oprogramowaniem magazynowym.

Zawsze jest też możliwe rozbudowanie konstrukcji – np. wówczas, gdy zajdzie konieczność zwiększenia przestrzeni magazynowej.

W jakich branżach sprawdzą się regały przejezdne i wjezdne?

System oparty o regały drive-in lub drive-through może być stosowany przez wiele branż. Znaczenie ma nie tyle typ towarów, a docelowy sposób składowania. Jeśli zależy Państwu na optymalizacji wykorzystania powierzchni magazynowej, bezpiecznym przechowywaniu jednostek ładunkowych i zachowaniu odpowiedniej kolejności przyjmowania i wydawania – te konstrukcje spiszą się doskonale.

Korzystają z nich m.in. branże:

  • spożywcza,
  • handlowa (hurtownie ze zróżnicowanym asortymentem),
  • przemysłu produkcyjnego.

Warto przy tym pamiętać, że do obsługi regałów wjezdnych i przejezdnych są potrzebne odpowiednie wózki widłowe. Najlepiej w tak skonstruowanym magazynie sprawdzają się wózki z fotelem bocznym, ponieważ zapewniają operatorowi możliwość precyzyjnego i bezpiecznego wycofywania się. Regałów wjezdnych nie obsługuje się bez wózków.

Jak zatem widać, regały przejezdne i wjezdne niosą za sobą bardzo wysoki potencjał. Jeśli zastanawiają się Państwo, czy to również rozwiązanie do Państwa magazynu, prosimy o kontakt z ekspertami. Doradcy Jungheinrich są do Państwa dyspozycji!