Formularz kontaktowy
801 300 801 Infolinia
Znajdź lokalizację
Cogwheel, Gears_[MAM-54332]

Silnik do wózka widłowego – jaki napęd mogą mieć wózki widłowe?

Co sprawia, że wózki widłowe są wydajne, zwrotne i mają dużą moc? To znajdujące się pod ich maską silniki! Sposób zasilania wózka wpływa na jego pracę, a także na możliwości zastosowania do różnych celów. Czym różnią się od siebie poszczególne rodzaje silników do wózków widłowych?

Rodzaje silników do wózków widłowych

Wózki widłowe czołowe, czyli urządzenia najczęściej wykorzystywane w magazynach, mogą być zasilane za pomocą prądu elektrycznego lub różnych rodzajów paliwa. Czym charakteryzują się poszczególne rodzaje silników do wózka widłowego?

Silniki dostępne w ofercie Jungheinrich

Silnik elektryczny w wózku widłowym

Akumulatorowe wózki czołowe to urządzenia, które cieszą się dużą popularnością ze względu na uniwersalne zastosowanie i wygodną obsługę. Jak działają takie wózki? Ich wydajna praca i sprawne poruszanie się po magazynie są możliwe dzięki silnikom zasilanym prądem pobieranym z akumulatora. Coraz częściej nie są to już akumulatory kwasowo-ołowiowe, ale nowoczesne  litowo-jonowe.

Najważniejsze zalety silnika elektrycznego w wózku widłowym to:

  • Praca bez przestojów – akumulatory litowo-jonowe mogą pracować przez długi czas, wystarczą krótkie doładowywania w trakcie przerw (chociażby np. na posiłek). Taki napęd elektryczny wózka widłowego jest gotowy do działania niemal przez cały czas.
  • Cicha praca – silniki elektryczne emitują mniej hałasu niż spalinowe. Dzięki temu zapewniają większy komfort operatorom i innym pracującym w pobliżu osobom.
  • Wysoka wydajność w przypadku zastosowania w wózku widłowym silnika elektrycznego wykorzystującego technikę prądu zmiennego.
  • Brak negatywnego wpływu na środowisko – silnik elektryczny od wózka widłowego nie emituje spalin ani żadnych innych szkodliwych substancji.

Warto przeczytać również: Jak bezpiecznie ładować akumulatory w wózkach elektrycznych

Silnik spalinowy w wózku widłowym – diesel

Najczęściej wykorzystywany rodzaj silnika w wózku widłowym spalinowym to silnik wysokoprężny, zasilany paliwem typu diesel. Takie urządzenia mają także pewne ograniczenia, jeśli chodzi o zastosowania – ze względu na normy emisji spalin i hałasu większość wózków spalinowych nie nadaje się do pracy w pomieszczeniach.

W przypadku wózków widłowych z silnikiem spalinowym warto wybierać nowsze modele. Wykorzystywane obecnie silniki wózków widłowych mają większą moc i wysoką zdolność przeładunkową w stosunku do zużywanej energii. Są praktycznie bezobsługowe i nie wymagają częstych napraw.

Service engineer with HoloLens_[MAM-52855]

Silnik spalinowy w wózku widłowym – gaz

Zasilane gazem silniki wózków widłowych, w przeciwieństwie do wózków z silnikiem diesel, mogą być używane w pomieszczeniach - oczywiście przy zastosowaniu odpowiedniej wentylacji.

Jak działa silnik do wózka widłowego zasilany gazem? Taki silnik korzysta z paliwa gazowego znajdującego się w butli. Po zużyciu butli należy wymienić ją na nową. Standardowo do zasilania wózków wykorzystuje się gaz LPG.

Wózki widłowe z silnikiem na gaz wyróżniają się:

  • uniwersalnym zastosowaniem – nadają się do pracy w pomieszczeniach z odpowiednią wentylacją, jak również w magazynach położonych na zewnątrz;
  • wysoką mocą, porównywalną z silnikami wózków widłowych spalinowych i możliwością pokonywania dużych odległości;
  • cichą pracą – w porównaniu z silnikami spalinowymi;
  • bezpieczeństwem – po spełnieniu pewnych warunków można z nich korzystać również w pomieszczeniach.

Akumulatory dostępne w ofercie Jungheinrich

Dlaczego rodzaj silnika w wózku widłowym ma tak duże znaczenie?

To, w jaki rodzaj silnika będzie wyposażony wózek widłowy, wpływa na wiele kwestii związanych z jego użytkowaniem. Warto tej sprawie poświęcić nieco więcej uwagi. Niewłaściwie wybrany rodzaj silnika do wózka widłowego może sprawić nawet, że użytkowanie urządzenia będzie w danych warunkach niemożliwe. Tak jest np. z wózkami spalinowymi, które nie nadają się do magazynów zamkniętych.

Przed zakupem wózka widłowego z silnikiem elektrycznym lub spalinowym warto zastanowić się, jakie są priorytety, jeśli chodzi o pracę wózka. Czy ma być cichy, bezpieczny i łatwy w obsłudze? Czy potrzebna będzie duża moc, pozwalająca na szybkie pokonywanie dużych odległości i przenoszenie cięższych ładunków? Czy w magazynie panują szczególne warunki, które trzeba uwzględnić przy wyborze wózka? Zadanie sobie tych pytań i znalezienie odpowiedzi ułatwi wybór rodzaju zasilania wózka.

Warto też pamiętać, że wózki widłowe z silnikami elektrycznymi, diesel i gazowymi różnią się od siebie ceną. Wózki spalinowe mogą się okazać tańszą opcją podczas zakupu, ale trzeba mieć na uwadze wyższe koszty związane z ich eksploatacją. Wózki elektryczne choć są droższe, to jednocześnie okazują się ekonomiczniejsze w trakcie użytkowania urządzenia.

Jaki silnik do wózka widłowego najlepiej sprawdzi się w Państwa przypadku? Zachęcamy do kontaktu z naszymi specjalistami, którzy pomogą wybrać najlepszy produkt z oferty Jungheinrich.