Formularz kontaktowy
801 300 801 Infolinia
Znajdź lokalizację
DFG320s_[MAM-51765]

Wózek widłowy spalinowy – czy może być używany w pomieszczeniu zamkniętym?

Wózek spalinowy ma dużą moc, rozwija znaczne prędkości i doskonale sprawdza się w trudnych warunkach. Ma jednak pewne ograniczenia, jeśli chodzi o zastosowania. Czy wózek widłowy spalinowy nadaje się do używania w magazynach wewnętrznych?

Przepisy dotyczące używania wózków spalinowych wewnątrz pomieszczeń

Informacje na temat tego, jakie wózki widłowe są dopuszczone do użytku wewnątrz pomieszczeń, można znaleźć w kilku rozporządzeniach. Najważniejsze z nich to:

  • Rozporządzenie Ministra Gospodarki z 10 maja 2002 w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy użytkowaniu wózków jezdniowych z napędem silnikowym;
  • Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 21 kwietnia 2006 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów.

Dlaczego używanie wózka widłowego spalinowego wewnątrz pomieszczeń jest niebezpieczne?

Nawet gdy wózek widłowy spalinowy będzie spełniał określone w przepisach normy emisji spalin, nie zawsze będzie to automatycznie oznaczało, że jest całkowicie bezpieczny dla otoczenia. Dużo zależy od panujących w magazynie warunków. Wiele z takich obiektów to zamknięte, pozbawione okien pomieszczenia, szczelnie wypełnione wysokimi regałami. Świeże powietrze ma wówczas ograniczony dostęp do wnętrza magazynu, a wszelkiego rodzaju spaliny i szkodliwe substancje nie mogą wydostać się na zewnątrz przez otwory. Pracownicy przebywający przez cały dzień w pomieszczeniach są narażeni na stały kontakt z unoszącymi się w powietrzu toksynami, co w skrajnych przypadkach może nawet skutkować zatruciem organizmu.

Wózek widłowy

W jakich warunkach można używać wózków spalinowych z napędem na gaz LPG?

Wózki zasilane gazem LPG są szczególnym rodzajem wózków spalinowych. Nadają się zarówno do magazynów zewnętrznych, jak i do stosowania w budynkach. Można ich jednak używać pod pewnymi warunkami. Jeśli wózek spalinowy na gaz LPG ma być wykorzystywany w pomieszczeniu, musi być tam odpowiednia wentylacja.

Szczególnie ważne jest zapewnienie odpowiednich standardów bezpieczeństwa przechowywania i wymiany butli gazowych. Tylko pracownicy z odpowiednimi uprawnieniami mogą wymieniać butle. Do obowiązków pracodawcy należy zorganizowanie bezpiecznego punktu, w którym będzie odbywała się wymiana.

Mimo pewnych niedogodności związanych z warunkami bezpieczeństwa firmy decydują się na wykorzystywanie tego rodzaju wózków widłowych spalinowych w zamkniętych magazynach. Wózki na gaz LPG mają stosunkowo dużą moc, są przygotowane do pokonywania dużych odległości, a przy tym pracują dość cicho.

Wózki widłowe spalinowe na wynajem dostępne w ofercie Jungheinrich

Co, jeśli nie wózek widłowy spalinowy? Jakie rodzaje silników są odpowiednie do magazynu wewnętrznego?

Tam, gdzie nie ma możliwości wykorzystania wózka spalinowego, sprawdzą się akumulatorowe wózki widłowe. Można ich używać praktycznie bez ograniczeń. Takich wózków nie dotyczą normy emisji spalin (z prostego powodu – nie dochodzi w nich do spalania żadnych substancji). To urządzenia zasilane prądem elektrycznym pobieranym z akumulatorów kwasowych lub litowo-jonowych. W wózkach widłowych Jungheinrich wykorzystuje się silniki zasilane prądem zmiennym, dzięki czemu urządzenia są szybkie, zwrotne i wydajne – wyróżniają się długim czasem pracy na jednej baterii i krótkim czasem ładowania.

Warto przeczytać: Wózek elektryczny czy spalinowy? 6 kluczowych różnic

Jakie są najważniejsze przewagi wózków widłowych elektrycznych w stosunku do wózków spalinowych?

  • Brak konieczności dostarczania paliwa – takie wózki potrzebują ładowania akumulatora.
  • Niski poziom emisji hałasu.
  • Stała dostępność – w przypadku akumulatorowych wózków widłowych z technologią li-ion wystarczą krótkie doładowywania w trakcie pracy.

Wózki elektryczne są idealnym rozwiązaniem do magazynu. W przypadku pracy na zewnątrz można skorzystać także z wózków widłowych spalinowych – są one odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne, dobrze radzą sobie też na nierównym terenie.

Szukają Państwo idealnego wózka widłowego do prac magazynowych? Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą wózków czołowych: spalinowych i elektrycznych!