Formularz kontaktowy
801 300 801 Infolinia
Znajdź lokalizację
ETV 214_[MAM-38989] (1)

Wózek elektryczny czy spalinowy? 6 kluczowych różnic

Wózek widłowy spalinowy jest szybki, o dużej mocy, niezastąpiony na nierównym podłożu. Jego konkurent, elektryczny wózek widłowy: cichy, wydajny, przyjazny dla środowiska. Jaki rodzaj zasilania lepiej sprawdzi się w Państwa przypadku? 

Jakie są najważniejsze różnice pomiędzy wózkiem spalinowym a wózkiem widłowym elektrycznym: cena, moc, a może zastosowania? Zapraszamy do sprawdzenia kluczowych parametrów różniących oba rodzaje wózków!

Różnica 1: sposób zasilania

To zasadnicza różnica pomiędzy wózkami spalinowymi a elektrycznymi. Tak naprawdę jednak, mówiąc zarówno o wózkach z silnikami spalinowymi, jak i tymi zasilanymi prądem, należy doprecyzować, o jaki rodzaj zasilania chodzi.

Wózek widłowy spalinowy jest zasilany za pomocą różnych rodzajów paliwa:

  • paliwa do silników wysokoprężnych Diesla;
  • gazu LPG.

Wózek elektryczny widłowy może mieć zasilanie akumulatorowe:

  • za pomocą akumulatora kwasowo-ołowiowego,
  • litowo-jonowego;

Czołowe wózki widłowe dostępne w ofercie Jungheinrich

Różnica 2: maksymalny udźwig

Maksymalny udźwig, określany jako masa ładunku, jaką wózek unosi na widłach, to drugi z kluczowych parametrów odróżniających poszczególne modele wózków widłowych od siebie. O ile w przypadku wysokości unoszenia sposób zasilania nie ma znaczenia, to maksymalna siła unoszenia w pewnym stopniu od niego zależy.

Pod tym względem wśród wszystkich modeli wózków Jungheinrich wygrywa wózek spalinowy. Jest to powszechnie uważane urządzenie o największej mocy, dzięki której jest w stanie unosić ładunki o większej masie. Jeden z najmocniejszych modeli wózków spalinowych posiada udźwig do 5 ton.

Różnica 3: ciągłość pracy

Które rozwiązanie: wózek widłowy elektryczny czy spalinowy wybrać, gdy zależy Państwu na tym, by urządzenie pracowało jak najdłużej? Zarówno w wózkach z napędem spalinowym, jak i elektrycznym, przerwy w pracy są konieczne – wózek spalinowy trzeba zasilać paliwem, a elektryczny wózek widłowy – ładować.

Ładowanie wózka widłowego elektrycznego wymaga dłuższych przestojów niż tankowanie. Akumulator wózka musi się ładować nawet kilka godzin i w tym czasie urządzenie nie może wykonywać swojej pracy. Oczywiście można rozwiązać ten problem, wybierając modele z akumulatorami litowo-jonowymi. Wówczas taki akumulator można doładowywać w czasie krótkich przerw w pracy.

Różnica 4: miejsce pracy – wewnątrz lub na zewnątrz

Wózek widłowy, którego można bezpiecznie używać w magazynach wewnętrznych? Tu nie ma wątpliwości – w budynkach wózki spalinowe nie sprawdzą się ze względu na wysoki poziom emisji spalin. Magazyny są często pozbawione okien i gdyby szkodliwe substancje emitowane przez wózki spalinowe pozostawały przez długi czas w powietrzu, mogłyby stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia pracowników. W magazynach wewnętrznych najlepiej sprawdzi się wózek widłowy elektryczny.

A co z wózkami widłowymi zasilanymi gazem LPG? Czy są one bezpieczne dla pracowników znajdujących się w budynku? Jaki wózek widłowy: elektryczny czy gazowy wybrać do magazynu wewnętrznego? Nowoczesne wózki widłowe gazowe (np. te z oferty Jungheinrich) nadają się do użytku wewnątrz. Są wydajne, pracują cicho i mają niski poziom emisji spalin. Warto jedynie pamiętać, że wymagają regularnej wymiany butli z gazem – może to być pewną przeszkodą dla osób, które cenią sobie wygodną obsługę wózków. I koniecznie odpowiedniej wentylacji w magaznie!


Przeczytaj również: Jak powinien wyglądać profesjonalnie wyposażony magazyn?


Jaki wózek widłowy: elektryczny czy spalinowy wybrać do obsługi magazynu na zewnątrz? Zasadniczo nie ma przeciwwskazań, by przewozić ładunki znajdujące się na placu za pomocą wózków elektrycznych z akumulatorami litowo-jonowymi, ale większość osób wybiera do tego celu wózek widłowy spalinowy. Ma on dużą moc i dobrze radzi sobie na nierównym terenie.

Różnica 5: cena

Które rozwiązanie: wózek widłowy elektryczny czy spalinowy jest lepsze, gdy zależy Państwu na niskich kosztach zakupu? Zarówno w przypadku wózka spalinowego, jak i wózka widłowego elektrycznego cena jest zależna przede wszystkim od parametrów danego modelu. Gdy jednak porównuje się wózki o podobnej mocy czy maksymalnej wysokości unoszenia, zdecydowanie tańsze są wózki spalinowe.

Różnica 6: koszty eksploatacyjne

O ile w przypadku wózka widłowego elektrycznego cena zakupu jest wyższa w porównaniu z wózkami spalinowymi, to modele z akumulatorami wygrywają pod względem kosztów eksploatacyjnych.

Wózki spalinowe czy gazowe wymagają regularnego dostarczania paliwa diesel lub gazu. Oznacza to nie tylko wysokie, ale również trudne do przewidzenia koszty (z uwagi na rosnące ceny paliwa). W przypadku elektrycznego wózka widłowego koszty eksploatacyjne będą związane wyłącznie ze zużyciem prądu potrzebnego do ładowania. I choć ceny energii też rosną, to warto jednak pamiętać, że nowoczesne akumulatory litowo-jonowe, które znajdują się w wózku widłowym elektrycznym Jungheinrich, zużywają stosunkowo niewielką ilość energii elektrycznej. Wózki z napędem elektrycznym są również uważane za mniej awaryjne, co przekłada się na mniejsze koszty związane z ich naprawami.

Jaki rodzaj wózka widłowego sprawdzi się w Państwa przypadku? Nasi specjaliści chętnie odpowiedzą na pytania i pomogą rozwiać wątpliwości. Zapraszamy do kontaktu!