Formularz kontaktowy
801 300 801 Infolinia
Znajdź lokalizację
Stage Akumulatorowe wózki widłowe

Elektryczne wózki widłowe – jak wybrać odpowiedni wózek do prac magazynowych?

Elektryczne wózki widłowe są bardzo często wykorzystywane do różnego rodzaju prac magazynowych. Sprawdźcie Państwo, jakie mają zalety tego typu urządzenia, jakie rodzaje elektrycznych wózków widłowych są dostępne na rynku i jak wybrać model, który jest optymalny w konkretnym zastosowaniu.

Charakterystyka elektrycznych wózków widłowych

Elektryczne wózki widłowe cieszą się ogromną popularnością zarówno w magazynach i  centrach logistycznych, jak i wielu innych rodzajach obiektów, takich jak zakłady przemysłowe, fabryki czy sklepy. Urządzenia te posiadają silnik elektryczny, który napędza mechanizm jezdny oraz układ podnoszenia.

Zalety elektrycznych wózków widłowych

Do zalet elektrycznych wózków widłowych można zaliczyć:

  • brak emisji spalin,
  • bezawaryjność układu napędowego (w porównaniu z posiadającym wiele ruchomych części silnikiem spalinowym),
  • bardzo cichą pracę,
  • wysoką wydajność.

Cena elektrycznych wózków widłowych jest nieco wyższa niż podobnej klasy pojazdów spalinowych, rekompensują to jednak niskimi kosztami eksploatacji.

Sprawdź wózki widłowe dostępne na wynajem 

Rodzaje elektrycznych wózków widłowych

Elektryczne wózki widłowe są dostępne w różnych wariantach, różniących się między sobą konstrukcją, możliwościami (takimi jak udźwig czy wysokość podnoszenia), a także sposobem pracy, wymiarami, potrzebnymi uprawnieniami operatora i innymi parametrami. Dostępne rodzaje elektrycznych wózków widłowych to między innymi:

Warto pamiętać, że nazewnictwo i systematyka poszczególnych rodzajów elektrycznych wózków widłowych może delikatnie różnić się w zależności od producenta, dlatego najlepiej jest rozważać zakup lub wynajem na podstawie porównania swoich potrzeb z konkretnymi modelami urządzeń.

Na co zwrócić uwagę, wybierając elektryczny wózek widłowy?

Elektryczne wózki widłowe różnią się od siebie budową, zastosowaniem i funkcjami. Dlatego przed zdecydowaniem się na konkretny model dobrze jest rozważyć warunki panujące w magazynie i potrzeby związane z wykonywaniem przez urządzenie różnych zadań, a także inne czynniki mogące wpływać na wybór wózka (na przykład budżet czy dostępność wyszkolonego personelu).

Udźwig

Elektryczne wózki widłowe mają szeroki zakres udźwigu, od jednej do nawet pięciu ton. Bardzo istotne jest dopasowanie tego parametru do potrzeb danego magazynu – przeciążenie urządzenia jest zabronione (to bardzo niebezpieczne, poza tym większość wózków posiada zabezpieczenia chroniące przed przeładowaniem). Z kolei nabycie wózka o znacznie większej ładowności, niż jest to potrzebne, to nieekonomiczne rozwiązanie, ponieważ urządzenia te mają większą moc, a co za tym idzie są droższe w eksploatacji (a także na etapie zakupu lub wynajmu).

Wysokość podnoszenia

Elektryczne wózki widłowe mogą podnosić ładunek na różną wysokość. Wyróżnia się następujące główne kategorie wózków:

  • unoszące, które zwykle podnoszą (unoszą) ładunek tylko na kilkanaście centymetrów (tyle, ile jest potrzebne do wygodnego transportu),
  • podnośnikowe, które oferują zakres podnoszenia od kilkunastu centymetrów do kilku metrów,
  • czołowe, które podnoszą ładunki na wysokość kliku metrów,
  • wysokiego składowania, które są w stanie podnieść ładunek na wysokość nawet trzynastu metrów,
  • osobną kategorię tworzą zaawansowane wózki systemowe, które podnoszą ładunki na kilkanaście metrów.

Ten parametr również musi być dopasowany do potrzeb związanych z konkretnym magazynem – przykładowo, nie ma sensu inwestowania w wózek wysokiego składowania, jeżeli maksymalna wysokość regałów jest niższa niż siedem metrów.


Poznaj ofertę wynajmu wózków widłowych wysokiego składowania 

Uwaga!

Udźwig wózka jest zależny od wysokości podnoszenia. Oznacza to, że urządzenie może przykładowo podnosić trzy tony na wysokość dwóch metrów, ale na wysokość trzech metrów – już tylko tonę. Szczegółowy wykres zmiany udźwigu na poszczególnych wysokościach jest zawsze dostępny w dokumentacji technicznej pojazdu.

Wymiary i zdolność manewrowania

Ilość dostępnej przestrzeni zawsze stanowi problem w magazynie – powierzchnia składowania kosztuje, dlatego zawsze dąży się do zminimalizowania ilości miejsca koniecznej do poruszania się czy przeładunku towarów. Do magazynów z ograniczoną przestrzenią warto wybierać kompaktowe, zwrotne wózki widłowe, które będą w stanie poruszać się i manewrować na niewielkim obszarze. W przypadku elektrycznych wózków widłowych istotny jest także najmniejszy możliwy do uzyskania pionowy wymiar wózka (wysokość konstrukcji wózka) – jeżeli urządzenie po złożeniu masztu dalej jest bardzo wysokie, może mieć problem z poruszaniem się po obiekcie (na przykład przejeżdżaniem przez drzwi czy poniżej wiszących punktów oświetleniowych).

Wolny skok

Z wysokością wózka wiąże się także parametr nazywany “wolnym skokiem”, czyli wysokość, na jaką urządzenie może podnieść ładunek bez rozsuwania masztu. Elektryczne wózki widłowe z dużą wysokością wolnego skoku dobrze sprawdzą się przy przeładunku samochodów, pracy w kontenerach czy wewnątrz chłodni, a także wszędzie tam, gdzie sufit znajduje się nisko, a towary składowane są na stosunkowo dużej wysokości.

Rodzaj akumulatora

Duża część elektrycznych wózków widłowych jest zasilana akumulatorami kwasowo-ołowiowymi (w wersji z płynnym elektrolitem lub żelowej – bezobsługowej). Takie akumulatory są stosunkowo niedrogie, jednak mniej wydajne i bezpieczne niż nowocześniejsze rozwiązania. Należą do nich na przykład baterie litowo-jonowe, które mogą być ładowane bez wyjmowania z wózka, wykazują blisko dwukrotnie większą trwałość niż tradycyjne akumulatory trakcyjne oraz są znacznie bardziej efektywne w działaniu i ekologiczne. Mogą pracować na krótkich cyklach doładowywania, przez co ich funkcjonowanie jest znacznie bardziej elastyczne.

Uwaga!

Przy zakupie lub wynajmie elektrycznego wózka widłowego zawsze należy sprawdzić deklarowany przez producenta czas pracy na jednym ładowaniu akumulatora.

Dopasowanie do warunków w magazynie

Elektryczny wózek widłowy powinien być przystosowany do pracy w konkretnym magazynie. Oznacza to na przykład możliwość poruszania się po podłożu na zewnątrz (jeżeli prace tego wymagają) czy obecność rozwiązań umożliwiających pracę w niskiej temperaturze, jeżeli urządzenie ma pracować w chłodni (na przykład podgrzewana kabina operatora, odpowiednie zabezpieczenie elektroniki wózku itd.). Na rynku dostępne są różne wózki widłowe, które dostosowane są do pracy z wieloma towarami – przykładowo modele antywybuchowe, posiadające zabezpieczenia umożliwiające przewożenie łatwopalnych lub wybuchowych materiałów.

Dodatkowe funkcje i wyposażenie

Warto zwrócić uwagę na obecność dodatkowego wyposażenia i zabezpieczeń, dzięki którym użytkowanie elektrycznego wózka widłowego będzie łatwiejsze, bardziej komfortowe i bezpieczniejsze. Do popularnych rozwiązań należą na przykład systemy uniemożliwiające uruchomienie urządzenia osobom postronnym, czujniki cofania czy regulacja wysokości fotela w kabinie operatora.

Uprawnienia operatora

Należy pamiętać, że większość elektrycznych wózków widłowych wymaga zgłoszenia do Urzędu Dozoru Technicznego oraz prowadzenia przez operatora posiadającego odpowiednie uprawnienia. Wyjątek stanowią paleciaki ze wspomaganiem elektrycznym, które podnoszą ładunek na wysokość nie większą niż trzydzieści centymetrów – w takim przypadku wystarczy imienne upoważnienie od pracodawcy oraz instruktaż stanowiskowy.

Cena

Elektryczne wózki widłowe nie są tanimi urządzeniami, jednak nie warto też na nich oszczędzać – wybór przypadkowego modelu przełoży się na niższą efektywność w pracy, wyższe koszty eksploatacji oraz mniejszy poziom niezawodności i bezpieczeństwa. Jeżeli wybrany wózek przekracza ustalony budżet, najlepiej jest skorzystać z zewnętrznych metod finansowania lub zdecydować się na wynajem długoterminowy: to bardzo opłacalne, a przy tym mniej obciążające finansowo opcję.