Formularz kontaktowy
801 300 801 Infolinia
Znajdź lokalizację
Stage Akumulatorowe wózki widłowe

Elektryczne wózki widłowe – jak wybrać odpowiedni wózek do prac magazynowych?

Elektryczne wózki widłowe są bardzo często wykorzystywane do różnego rodzaju prac magazynowych. Sprawdźcie Państwo, jakie mają zalety tego typu urządzenia, jakie rodzaje elektrycznych wózków widłowych są dostępne na rynku i jak wybrać model, który jest optymalny w konkretnym zastosowaniu.

Wózki widłowe elektryczne – charakterystyka

Elektryczne wózki widłowe cieszą się ogromną popularnością zarówno w magazynach i  centrach logistycznych, jak i wielu innych rodzajach obiektów, takich jak zakłady przemysłowe, fabryki czy sklepy. Są wydajniejsze niż wózki spalinowe i w przeciwieństwie do nich mogą być bezpiecznie użytkowane w zamkniętych pomieszczeniach. Napęd elektryczny odpowiada w nich za mechanizm jezdny oraz układ podnoszenia.

Zalety elektrycznych wózków widłowych

Wózek widłowy elektryczny ma kilka szczególnych zalet. Do najważniejszych z nich można zaliczyć:

  • brak emisji spalin,
  • bezawaryjność układu napędowego (w porównaniu z posiadającym wiele ruchomych części silnikiem spalinowym),
  • bardzo cichą pracę,
  • wysoką wydajność.

Cena elektrycznych wózków widłowych jest nieco wyższa niż podobnej klasy pojazdów spalinowych, rekompensują to jednak niskimi kosztami eksploatacji.

Sprawdź wózki widłowe dostępne na wynajem 

Rodzaje elektrycznych wózków widłowych

Wózki widłowe elektryczne są dostępne w różnych wariantach. To między innymi:

Wózki widłowe podnośnikowe z napędem elektrycznym – jungheinrich.pl

Wózki widłowe podnośnikowe należą do najbardziej uniwersalnych. Napęd elektryczny umożliwia im bezpieczną i wydajną pracę w zamkniętych pomieszczeniach.

Warto pamiętać, że nazewnictwo i systematyka poszczególnych rodzajów wózków widłowych elektrycznych mogą delikatnie różnić się w zależności od producenta.

Więcej informacji: Silnik elektryczny do wózka widłowego – co go wyróżnia?


Na co zwrócić uwagę, wybierając elektryczny wózek widłowy elektryczny?

Przed podjęciem decyzji dobrze jest rozważyć warunki panujące w magazynie i potrzeby związane z wykonywaniem przez urządzenie różnych zadań, a także inne czynniki mogące wpływać na wybór wózka (na przykład budżet czy dostępność wyszkolonego personelu).

Zobacz wszystkie nowe wózki widłowe z oferty Jungheinrich

Udźwig

Elektryczne wózki widłowe mają szeroki zakres udźwigu, od jednej do nawet pięciu ton. Bardzo istotne jest dopasowanie tego parametru do potrzeb danego magazynu – przeciążenie urządzenia jest zabronione (to bardzo niebezpieczne, poza tym większość wózków posiada zabezpieczenia chroniące przed przeładowaniem). Z kolei nabycie wózka o znacznie większej ładowności, niż jest to potrzebne, to nieekonomiczne rozwiązanie, ponieważ urządzenia te mają większą moc, a co za tym idzie są droższe w eksploatacji (a także na etapie zakupu lub wynajmu).

Wysokość podnoszenia

Wózek widłowy elektryczny może podnosić ładunek na różną wysokość. Wyróżnia się następujące główne kategorie wózków:

  • unoszące, które zwykle podnoszą (unoszą) ładunek tylko na kilkanaście centymetrów (tyle, ile jest potrzebne do wygodnego transportu),
  • podnośnikowe, które oferują zakres podnoszenia od kilkunastu centymetrów do kilku metrów,
  • czołowe, które podnoszą ładunki na wysokość kliku metrów,
  • wysokiego składowania, które są w stanie podnieść ładunek na wysokość nawet trzynastu metrów,
  • osobną kategorię tworzą zaawansowane wózki systemowe, które podnoszą ładunki na kilkanaście metrów.

Ten parametr również musi być dopasowany do potrzeb związanych z konkretnym magazynem – przykładowo, nie ma sensu inwestowania w wózek wysokiego składowania z napędem elektrycznym (lub innym), jeżeli maksymalna wysokość regałów jest niższa niż siedem metrów.

Poznaj ofertę wynajmu wózków widłowych wysokiego składowania 

Uwaga!

Udźwig wózka jest zależny od wysokości podnoszenia. Oznacza to, że urządzenie może przykładowo podnosić trzy tony na wysokość dwóch metrów, ale na wysokość trzech metrów – już tylko tonę. Szczegółowy wykres zmiany udźwigu na poszczególnych wysokościach jest zawsze dostępny w dokumentacji technicznej pojazdu.

Wózek widłowy elektryczny typu reach truck – jungheinrich.pl

Wózki widłowe elektryczne typu reach truck (wysokiego składowania) mają wysięg rzędu kilkunastu metrów. Jednocześnie wykazują zdolność zwinnego przemieszczania się nawet w wąskich alejkach magazynowych.

Wymiary i zdolność manewrowania

Do magazynów z ograniczoną przestrzenią warto wybierać kompaktowe, zwrotne wózki widłowe, które będą w stanie poruszać się i manewrować nawet w bardzo wąskich korytarzach. W przypadku wózków widłowych z napędem elektrycznym istotny jest także najmniejszy możliwy do uzyskania pionowy wymiar wózka (wysokość konstrukcji wózka) – jeżeli urządzenie po złożeniu masztu dalej jest bardzo wysokie, może mieć problem z poruszaniem się po obiekcie (na przykład przejeżdżaniem przez drzwi czy poniżej wiszących punktów oświetleniowych).

Wolny skok

Z wysokością wózka wiąże się także parametr nazywany “wolnym skokiem”, czyli wysokość, na jaką urządzenie może podnieść ładunek bez rozsuwania masztu. Wózki widłowe elektryczne z dużą wysokością wolnego skoku dobrze sprawdzą się przy przeładunku samochodów, pracy w kontenerach czy wewnątrz chłodni, a także wszędzie tam, gdzie sufit znajduje się nisko, a palety składowane są na stosunkowo dużej wysokości.

Rodzaj akumulatora

Duża część elektrycznych wózków widłowych jest zasilana akumulatorami kwasowo-ołowiowymi. Takie akumulatory są stosunkowo niedrogie, jednak mniej wydajne i bezpieczne niż nowocześniejsze rozwiązania, do których należą na przykład baterie litowo-jonowe – mogą być ładowane bez wyjmowania z wózka, wykazują blisko dwukrotnie większą trwałość niż tradycyjne akumulatory trakcyjne oraz są ekologiczne. Z baterią litowo-jonową można pracować na krótkich cyklach doładowywania, co zapewnia większą wydajność i elastyczność pracy.

UWAGA! Przy zakupie lub wynajmie wózka widłowego z napędem elektrycznym zawsze należy sprawdzić deklarowany przez producenta czas pracy na jednym ładowaniu akumulatora.

Polecamy także: Jak bezpiecznie ładować akumulatory w wózkach elektrycznych

Dopasowanie do warunków w magazynie

Wózek widłowy elektryczny powinien być przystosowany do pracy w konkretnym magazynie. Oznacza to na przykład zapewnienie możliwości poruszania się po podłożu na zewnątrz czy obecność rozwiązań umożliwiających pracę w niskiej temperaturze, jeżeli elektryczny wózek widłowy ma pracować w chłodni. Na rynku dostępne są różne urządzenia, które dostosowane są do pracy z nietypowym ładunkiem – przykładowo modele antywybuchowe, posiadające zabezpieczenia umożliwiające przewożenie łatwopalnych lub wybuchowych materiałów.

Sprawdź ofertę używanych wózków widłowych Jungheinrich

Dodatkowe funkcje i wyposażenie

Warto zwrócić uwagę na obecność dodatkowego wyposażenia i zabezpieczeń, dzięki którym użytkowanie elektrycznego wózka widłowego będzie łatwiejsze, bardziej komfortowe i bezpieczniejsze. Do popularnych rozwiązań należą na przykład systemy uniemożliwiające uruchomienie urządzenia osobom postronnym, czujniki cofania czy regulacja wysokości fotela w kabinie operatora.

Uprawnienia operatora na elektryczne wózki widłowe

Należy pamiętać, że większość elektrycznych wózków widłowych, podobnie jak inne urządzenia transportu bliskiego, wymaga zgłoszenia do Urzędu Dozoru Technicznego oraz prowadzenia przez operatora posiadającego odpowiednie uprawnienia. Wyjątek stanowią paleciaki ze wspomagającym napędem elektrycznym, które podnoszą ładunek na wysokość nie większą niż trzydzieści centymetrów – w takim przypadku wystarczy imienne upoważnienie od pracodawcy oraz instruktaż stanowiskowy.

Cena elektrycznego wózka widłowego

Elektryczne wózki widłowe nie są tanimi urządzeniami, jednak nie warto też na nich oszczędzać – wybór przypadkowego modelu przełoży się na niższą efektywność w pracy, wyższe koszty eksploatacji oraz mniejszy poziom niezawodności i bezpieczeństwa. Jeżeli wybrany elektryczny wózek widłowy przekracza ustalony budżet, najlepiej jest skorzystać z zewnętrznych metod finansowania lub zdecydować się na wynajem długoterminowy: to bardzo opłacalne, a przy tym mniej obciążające finansowo opcję.

Dowiedz się więcej o wynajmie wózków Jungheinrich