Formularz kontaktowy
801 300 801 Infolinia
Znajdź lokalizację
Silnik elektryczny do wózka widłowego. (© Odpowiednio dobrany silnik elektryczny do wózka widłowego zapewnia urządzeniu wydajną, szybką i bezawaryjną pracę.)

Silnik elektryczny do wózka widłowego – co go wyróżnia?

Dobry wózek widłowy to taki, który pracuje dynamicznie, wydajnie i bez przestojów. Odpowiada za to szereg układów i urządzeń, ale jedno z nich jest szczególnie ważne. To silnik elektryczny wózka widłowego. Jak działa taki silnik i jak wpływa na pracę wózka?

Silniki – element napędu elektrycznego wózka widłowego

Gdy mówi się o silniku elektrycznym, należy zawsze doprecyzować, jaki element napędu elektrycznego wózka widłowego ma się na myśli. W wózkach przeznaczonych do pracy w magazynie znajdują się dwa silniki: silnik jazdy i silnik podnoszenia. Silnik jazdy umożliwia przemieszczanie się wózka w przestrzeni magazynu. Silnik podnoszenia odpowiada natomiast za pracę wózka w pionie: podnoszenie i opuszczanie wideł.

Akumulatory – źródło zasilania silnika elektrycznego wózka widłowego

Aby silnik wózka widłowego elektryczny mógł efektywnie pracować, potrzebuje stałego zasilania prądem. Umożliwiają mu to akumulatory magazynujące energię elektryczną pobieraną z sieci podczas ładowania.

W napędzie elektrycznym wózka widłowego wykorzystuje się dwa rodzaje akumulatorów:

  • kwasowo-ołowiowe: wytrzymałe, niezawodne, wydajne;
  • litowo-jonowe, charakteryzujące się wysoką gęstością energetyczną (zapewniającą dużą moc nawet przy niskim naładowaniu) i wyższą wydajnością w porównaniu z akumulatorami kwasowo-ołowiowymi.

Ładowanie akumulatorów napędu elektrycznego wózka widłowego.


Jakie parametry powinien mieć dobry silnik do wózka widłowego?

Na pytanie, czym właściwie jest dobry silnik elektryczny do wózka widłowego, trudno odpowiedzieć jednoznacznie. Najważniejsze jest, by zapewniał wózkowi osiągi, które pozwolą mu efektywnie wykonywać pracę w magazynie. Dlatego też, jednym z ważniejszych parametrów silnika elektrycznego wózka widłowego, który powinno się brać pod uwagę przed zakupem, jest jego moc. To od niej zależą parametry jazdy wózka, a w przypadku silników podnoszenia – jak urządzenie będzie pracować na wysokości.

Akumulatorowe wózki widłowe dostępne w ofercie Jungheinrich

Podczas wyboru wózka widłowego do magazynu warto zwrócić uwagę także na inne parametry związane z napędem elektrycznym, np.:

  • pojemność znamionową akumulatorów;
  • maksymalną moc przeładunkową;
  • zużycie energii przy maksymalnej mocy przeładunkowej.

W wózkach widłowych Jungheinrich wykorzystujemy silniki elektryczne działające w technice prądu zmiennego. Jak wpływa to na ich wydajność? Takie silniki są przede wszystkim oszczędne – zużywają niewielkie ilości energii elektrycznej. Silniki elektryczne w wózkach widłowych wykorzystujące technikę prądu zmiennego zapewniają też większy komfort jazdy: dynamiczne przyspieszenie, zwrotność i szybkie hamowanie.

Silnik elektryczny wózka widłowego: ekologiczny, cichy, ale czy zawsze najlepszy?

Jakie są najważniejsze zalety wózków widłowych wyposażonych w silnik elektryczny? Użytkownicy tego typu urządzeń najbardziej cenią w nich:

  • długi czas pracy na jednej baterii, a w przypadku akumulatorów li-ion szybkie ładowanie;
  • dynamikę jazdy – wózki szybko rozwijają prędkość, są zwrotne i łatwo wchodzą w zakręty;
  • cichą pracę – w przeciwieństwie do silników spalinowych silniki elektryczne wózków widłowych emitują jedynie minimalny hałas;
  • niskie koszty eksploatacji – nowoczesne wózki widłowe zużywają niewielkie ilości prądu, nie wymagają również zakupu paliwa;
  • mniejszą awaryjność.

Czy to oznacza, że wózek widłowy elektryczny jest najlepszym wyborem dla każdego magazynu? Nie zawsze – w przypadku obiektów położonych na zewnątrz czasem lepiej sprawdzą się wózki z napędem spalinowym. Są one odporne na trudne warunki atmosferyczne. Dobrze radzą sobie także na nierównym terenie, np. ubitej ziemi czy pofałdowanym asfalcie.

Warto przeczytać: Wózek elektryczny czy spalinowy? 6 kluczowych różnic

Wózki wyposażone w silnik elektryczny najlepiej sprawdzą się natomiast podczas pracy w pomieszczeniach. We wnętrzu magazynów stosowanie wózków z napędem spalinowym stanowiłoby zagrożenie dla zdrowia i bezpieczeństwa pracowników. Wózki zasilane paliwem emitują duże ilości spalin, które w takich warunkach nie mogłyby wydostać się na zewnątrz.

Jesteśmy liderem w zakresie elektromobilności. Naszym klientom oferujemy nie tylko gotowe, ale również indywidualnie projektowane rozwiązania. Chcą Państwo poznać szczegóły? Zapraszamy do kontaktu!