Formularz kontaktowy
801 300 801 Infolinia
Znajdź lokalizację
Jungheinrich WMS bei Sauer Deutsch_[MAM-51127]

Zarządzanie magazynem – postaw na profesjonalne oprogramowanie

Właściwa gospodarka magazynowa pozwala na redukcję kosztów przy jednoczesnym zachowaniu jakości. Zarządzanie magazynem to jednak dosyć skomplikowany proces: aby go uprościć, warto zastosować profesjonalne oprogramowanie do zarządzania magazynem.

Jeśli chcesz zaoferować klientom najlepszą obsługę, skrócić czas operacji wewnętrznych oraz skutecznie kontrolować zapasy i obrót towarami w magazynie, system zarządzania magazynem WMS to najlepszy wybór! Na czym polega to rozwiązanie?

Zarządzanie magazynem – definicja

Na początek warto zdefiniować zarządzanie magazynem; definicja mówi, że jest to proces, którego zadaniem jest zapewnienie właściwej obsługi gromadzonych zapasów poprzez identyfikację dóbr wchodzących do magazynu, prawidłowe składowanie i zapewnienie gotowości do pobrania i wysyłki. Skuteczne zarządzanie magazynem wymaga odpowiedniej organizacji oraz utrzymania porządku podczas codziennego użytkowania – warto skorzystać z możliwości, jakie daje nowoczesny automatyczny system zarządzania magazynem połączony z programem do obsługi.

Wybór odpowiedniej metody zarządzania magazynem może poprawić wydajność pracy przestrzeni magazynowej. Podstawowe metody organizacji zapasów w magazynie to:

  • metoda FIFO: ładunki obsługuje się zgodnie z kolejnością ich przyjęcia (First In, First Out – towar, który wszedł pierwszy, wychodzi pierwszy z magazynu); to stosunkowo prosta do wdrożenia metoda, dzięki której towar nie zalega w magazynie;
  • metoda LIFO: to odwrotność metody FIFO (Last In, First Out), w której w pierwszej kolejności obsługuje się ostatnią przyjętą referencję; metoda ta nie sprawdza się w przypadku składowania towarów o określonej, krótkiej dacie ważności;
  • model ekonomicznej wielkości zamówienia: to metoda wykorzystywana w mniejszych magazynach, z których dziennie wychodzi niewiele zamówień; zgodnie z nią należy określić optymalną wielkość zamówienia zapasów, dzięki czemu możliwe jest redukowanie kosztów zmiennych;
  • metoda just-in-time: w tej metodzie następuje redukcja poziomu zapasów w całym procesie – zamówienie jest dostarczane w momencie, gdy zapasy spadną do określonego poziomu; pozwala na zminimalizowanie wykorzystania przestrzeni magazynowej i tym samym obniżenie kosztów składowania;
  • metoda ABC: w tej metodzie ładunki są przydzielane do jednej z trzech kategorii; A oznacza zapasy, na które zapotrzebowanie jest największe, a braki są szczególnie dotkliwe w skutkach; obejmuje od 5 do 20% asortymentu, B to zapasy odpowiedzialne za generowanie średniego przychodu (ok. 15 – 25%), C to kategoria zawierająca największe zapasy (60 – 80%); zarówno zapotrzebowanie, jak i wartość zużycia są najmniejsze.

Każda z powyższych metod ma zalety, jak i wady, a przed ich wdrożeniem niezbędna jest wnikliwa analiza wszystkich czynników. Po wybraniu metody zarządzania magazynem należy zadbać o jej prawidłowe wdrożenie i stosowanie: z pomocą przychodzi wówczas system komputerowy do wspomagania zarządzania magazynem.


Przeczytaj również : Techniki magazynowania towarów w magazynie


Program do zarządzania magazynem – co należy o nim wiedzieć?

Jeśli chodzi o zarządzanie magazynem, program ułatwia wszystkie etapy realizacji zamówień, począwszy od przyjęcia towaru po kontrolę stanu magazynowego i proces wydania. System zarządzania magazynem WMS (Warehouse Management System) umożliwia bezbłędną lokalizację towarów w magazynie oraz kontrolę obrotu magazynowego. Do identyfikacji towaru wykorzystywany jest unikalny kod jednostki logistycznej, a w zależności od potrzeb także numer partii, termin ważności i inne ważne dla danego wdrożenia cechy. W momencie przyjęcia towaru do magazynu operator w systemie WMS może wygenerować etykietę, za pomocą której oznaczy daną partię towaru. Pracownicy wyposażeni są z kolei w urządzenia umożliwiające odczyt kodów kreskowych lub etykiet – w ten sposób możliwe jest bieżące kontrolowanie stanów magazynowych. Program do zarządzania magazynem WMS może być zintegrowany z urządzeniami i procesami zachodzącymi w firmie, co dodatkowo ułatwia zarządzanie magazynem.


Sprawdź System zarządzania magazynem WMS


System zarządzania magazynem WMS – dlaczego warto?

Im większy magazyn z większą ilością towaru, tym trudniej skutecznie zarządzać nim bez żadnego wsparcia. Ogólny stan magazynowy może być niewystarczający w przypadku wydzielonych stref składowania i dodatkowych lokalizacji magazynowych. Zintegrowany system zarządzania magazynem umożliwia lepsze wykorzystanie przestrzeni magazynowej oraz łatwiejsze określenie, gdzie konkretnie znajduje się określona ilość towaru. Oprogramowanie do magazynu pozwala na utrzymanie porządku w bazach informacji oraz ułatwia błyskawiczną wymianę danych.

Oznakowanie towaru za pomocą kodów kreskowych znacząco ułatwia z kolei identyfikację: wczytanie informacji może odbywać się dzięki specjalnym urządzeniom lub oprogramowaniu do telefonów komórkowych. System mobilnej obsługi magazynu umożliwia skrócenie czasu przyjęć i wydań towarów, a także ograniczenie błędów powstających w procesie przyjmowania, identyfikacji i wydawania zamówień.

Jakie jeszcze korzyści płyną z wdrożenia systemu WMS? Dzięki niemu możesz przeanalizować wszystkie „wąskie gardła” w procesie magazynowania i obrotu towarem, a to z kolei umożliwia lepsze zaplanowanie pracy magazynu na przyszłość. System online to również redukcja dokumentacji papierowej; dane związane z funkcjonowaniem magazynu i obsługą klienta przechowywane są w formie elektronicznej – nie zajmują dzięki temu miejsca, a wyszukiwanie potrzebnych informacji jest o wiele prostsze.

Warto postawić na skuteczne zarządzanie magazynem z wykorzystaniem nowoczesnych programów – to duże ułatwienie dla pracowników i zarazem sposób na obniżenie kosztów magazynowania.