Odpowiednio wyposażony magazyn z profesjonalnym personelem jest niezwykle istotny, ale jego potencjał nie zostanie w pełni wykorzystany bez zastosowania odpowiedniej techniki magazynowania. Przedstawiamy najpopularniejsze i najbardziej skuteczne metody składowania towarów w magazynie.
Wybranie właściwej metody składowania i technik wydawania towaru to wieloetapowy proces, który zależy od bardzo wielu czynników. Należą do nich między innymi:
Projektując magazyn i planując techniki składowania towaru, należy zwrócić uwagę, by spełnione zostały warunki umożliwiające maksymalnie wydajną pracę i optymalizację wykorzystania powierzchni. Warto zadbać między innymi o ulokowanie towaru w odpowiednich miejscach (na przykład rzadziej rotujące produkty umieszczone z tyłu regałów lub na wyższych półkach), a także o wdrożenie spójnego i efektywnego sposobu wydawania asortymentu z magazynu.
Można wyróżnić metody składowania statyczne (na przykład składowanie blokowe lub na regałach półkowych) oraz dynamiczne (takie jak na regałach przepływowych lub karuzelowych).
Składowanie blokowe może odbywać się z lub bez wykorzystania systemu regałowego. Ten ostatni sposób polega na magazynowaniu towaru bezpośrednio na podłodze. Nie każdy towar można jednak tak składować.
Zalety
Wady
Istnieje wiele systemów regałowych do składowania blokowego.
W regałach przepływowych można umieszczać zarówno palety (regały PDS), jak i produkty drobnicowe (regały SDS). Tego rodzaju regały są zbudowane pod delikatnym skosem i posiadają taśmy ze specjalnymi rolkami, tak by składowane towary mogły zostać w razie potrzeby grawitacyjnie przesunięte na drugą stronę regału. Strefa składowania wymaga wytyczenia korytarzy obsługowych, stref załadunku i rozładunku oraz powierzchni obsługowych. Konieczne jest odpowiednie zaplanowanie układu magazynu, a w większości przypadków również dodatkowych urządzeń (przenośniki taśmowe, wózki widłowe etc.).
Zalety
Wady
Regały półkowe lub paletowe o głębokości jednej jednostki (paleta, skrzynia, pudło etc.) składają się z kilku poziomowych sekcji połączonych w większe konstrukcje i ustawionych podwójnie plecami do siebie (podobnie jak regały z książkami w bibliotece) – tak, że dostęp do każdej z półek możliwy jest od frontu, z poziomu korytarza roboczego. Jeżeli towar jest wyjątkowo drobny (na przykład gwoździe, elementy montażowe, niewielkie zabawki etc.), często regał wyposażony jest dodatkowo w instalację z szufladami ułatwiającymi przechowywanie i oznakowanie produktów. Popularnym rozwiązaniem są tak zwane regały wtykowe, które można łatwo rozbudowywać, dokupując kolejne moduły.
Zalety
Wady
Regały double-deep posiadają konstrukcję niemal identyczną jak w jednojednostkowych. Jedyną różnicą jest ich głębokość, która pozwala na składowanie dwóch jednostek (pudeł, palet, skrzyń) w jednym rzędzie.
Zalety
Wady
Regały karuzelowe składają się z obrotowych półek. Jak w karuzeli artykuły przesuwają się do okna dostępowego, skąd operator wygodnie i bezpiecznie je pobiera.
Zalety
Wady
Zasada “pierwsze weszło, pierwsze wychodzi” – towar odkładany w magazynie jako pierwszy zostaje również jako pierwszy pobrany. Jest to metoda stosowana w większości magazynów, ponieważ pozwala zachować porządek i płynny obrót towarem. Stanowi bardzo wygodne rozwiązanie w wielu przypadkach, na przykład przy zastosowaniu regałów przepływowych.
Zasada “ostatnie weszło, pierwsze wychodzi” – towar umieszczony w magazynie jako ostatni jest wydawany w pierwszej kolejności. Używa się jej przede wszystkim przy towarach bez daty ważności. Stanowi wygodne rozwiązanie w miejscach, gdzie stosuje się regały double-deep.
W tym przypadku jako pierwsze wydawane są towary o najkrótszej dacie ważności. Tę technikę stosuje się w magazynowaniu żywności, leków, środków czystości, kosmetyków i innych produktów o określonym czasie przydatności do użycia.
Wybór odpowiedniej techniki magazynowania to istotna decyzja, która ma duży wpływ na sprawne funkcjonowanie całego obiektu. Dlatego warto jest zaplanować ten aspekt już na etapie projektowania lub modernizacji magazynu, by uwzględnić wszystkie czynniki mogące rzutować na podjęcie właściwej decyzji i realizację jej założeń.