Formularz kontaktowy
801 300 801 Infolinia
Znajdź lokalizację
Wnętrze magazynu

Składowanie blokowe – racjonalizacja przestrzeni magazynowej

Składowanie blokowe jest jednym ze sposobów zarządzania ładunkiem w magazynie. Jest przy tym jedną z najprostszych do wdrożenia metod przechowywania, a przy tym może przynosić wiele korzyści. Aby tak było, należy dobrze poznać jej specyfikę, a także mieć świadomość ewentualnych ograniczeń.

Blokowy system składowania – na czym polega?

Składowanie blokowe polega na układaniu ładunków (w formie palet, kartonów lub luzem) w stosy, jeden na drugim. Co ważne, nie są do tego wykorzystywane regały – towary kładzie się bezpośrednio na podłodze. Niezbędnym wymogiem blokowego systemu składowania jest dobranie odpowiedniej wytrzymałości poszczególnych jednostek ładunkowych, tak aby były gotowe na przyjęcie ciężaru pozostałych artykułów. Dlatego składowanie blokowe nie zawsze się sprawdzi – w przypadku delikatnych produktów jest ono po prostu niemożliwe do wdrożenia.

Blokowy system składowania może występować także w rozbudowanej wersji, która przewiduje wykorzystanie regałów magazynowych. Taka opcja bywa znacznie bardziej efektywna, ponieważ pozwala na przechowywanie w ten sposób różnego typu ładunków. Ponadto, wpływa również pozytywnie na poziom bezpieczeństwa w obiekcie. Wśród najczęściej spotykanych systemów można wskazać:

  • regały wjezdne – umożliwiają wjechanie wózkiem widłowym wraz z towarem w głąb systemu regałowego i zapewniają łatwy dostęp do palety,
  • regały przepływowe – w tunelach regałowych zamontowane są rolki transportowe, które umożliwiają sprawne zarządzanie wg. zasady FIFO,
  • regały satelitarne – palety są transportowane na zdalnie sterowanej platformie samojezdnej poruszającej się po szynach nośnych.

Coraz większym zainteresowaniem cieszą się także zautomatyzowane systemy regałowe, które usprawniają zarządzanie przestrzenią magazynową.

Zachęcamy do przeczytania również o tym kiedy warto stosować składowanie blokowe.


BLOKOWE SYSTEMY SKŁADOWANIA DOSTĘPNE W OFERCIE JUNGHEINRICH

Towary w magazynie

Składowanie blokowe może przynieść liczne korzyści, na przykład pod względem oszczędności kosztów. Należy jednak zdawać sobie sprawę z jego ograniczeń – blokowy system składowania nie zawsze się sprawdzi.


Wady i zalety składowania blokowego

Blokowy system składowania może przynieść wiele korzyści, jednak w pewnych sytuacjach się nie sprawdzi. Ma także pewne mankamenty, z których należy zdawać sobie sprawę. Dlatego warto poznać wady i zalety składowania blokowego, aby podjąć świadomą decyzję dotyczącą zarządzania magazynem.

Do zalet składowania blokowego należą przede wszystkim:

  • zmniejszenie kosztów - brak konieczności inwestowania w systemy regałowe,
  • efektywne wykorzystanie dostępnej przestrzeni – ładunki są układane jeden na drugim, dlatego zajmują mniej miejsca niż palety ustawione luzem,
  • sprawne zarządzanie towarem – ładunki zwykle układa się zgodnie z ich kategorią, dlatego można bez trudu znaleźć potrzebną pozycję.

Należy także mieć świadomość wad składowania blokowego. Trzeba też pamiętać, że nie w każdej sytuacji będzie ono najlepszym rozwiązaniem. Szczególną uwagę warto poświęcić:

  • ograniczeniu wysokości składowania – stos towarów nie może być zbyt wysoki, ponieważ zagraża to jego stabilności,
  • konieczności doboru ładunków pod względem nośności – ładunki leżą jedne na drugim, dlatego nie można zastosować blokowego systemu składowania w przypadku delikatnych i kruchych produktów,
  • ryzyku wypadków i uszkodzeń towaru – uszkodzenia mogą wynikać z wspomnianego wyżej niewłaściwego doboru nośności, natomiast wypadki mogą się zdarzać, jeśli stos będzie niestabilny. To zagrożenie dotyczy przede wszystkim miejsc, w których poruszają się wózki widłowe.

Zapraszamy również do przeczytania: Składowanie rzędowe - jakie ma zalety i wady?

Wybierając sposób zarządzania magazynem, zawsze należy brać pod uwagę wszystkie wady i zalety składowania blokowego. Chcą Państwo zoptymalizować procesy magazynowe? Zachęcamy do przejrzenia asortymentu firmy Jungheinrich. To urządzenia dopasowane do Państwa potrzeb!