Formularz kontaktowy
801 300 801 Infolinia
Znajdź lokalizację
Reference Noerpel_[MAM-58112]

Czym jest składowanie blokowe i kiedy warto je stosować?

W magazynach stosuje się różnego rodzaju systemy składowania. Jednym z nich jest model blokowy. Na czym dokładnie polega? Jakie zalety ma składowanie blokowe?

Czym jest składowanie blokowe?

Składowanie blokowe jest jednym z najprostszych modeli stosowanych w magazynach. Polega ono na układaniu poszczególnych jednostek ładunkowych jedna na drugą. Zwykle drobniejsze przedmioty są umieszczone na paletach, w pojemnikach czy kartonach. Składowane towary tworzą stosy, zazwyczaj ustawiane bezpośrednio na posadzce. W takich magazynach nie trzeba zatem inwestować w regały.

Zalety i wady składowania blokowego

Składowanie blokowe ma wady i zalety, podobnie jak wszystkie inne systemy układania towarów w magazynach. Takie rozwiązanie niesie za sobą następujące korzyści:

  • zmniejszenie kosztów magazynowania – w magazynie nie trzeba montować regałów, dlatego wyposażenie przestrzeni od podstaw staje się znacznie tańsze,
  • skuteczniejsze wykorzystanie przestrzeni niż w sytuacji, gdy palety są układane pojedynczo,
  • możliwość łatwego zarządzania przestrzenią, zmieniając ustawienie ładunków bez konieczności modyfikowania lokalizacji regałów,
  • możliwość składowania bloków zgodnie z własnymi potrzebami, dopasowując lokalizację towarów do aktualnych wymagań związanych m.in. z wydawaniem zamówień.

Składowanie blokowe ma również wady. Wśród nich można wyróżnić:

  • ryzyko wypadków – towary są składowane jedne na drugich, a całości nie ogranicza konstrukcja regału; w takim przypadku ryzyko przypadkowego ześlizgnięcia się przedmiotów staje się znacznie większe,
  • ryzyko uszkodzenia towaru – ryzyko jest duże nie tylko jeśli chodzi o bezpieczeństwo pracowników, lecz także stan towarów,

ograniczona wysokość składowania – składowanie blokowe jest możliwe jedynie na ograniczoną wysokość, w zależności od wytrzymałości przedmiotów ułożonych naj niżej; zbyt wysoka „wieża” może być niestabilna.

Czy warto zdecydować się na składowanie blokowe?

Worker with mask, Covid 19 protective measures_[MAM-55075]

Składowanie blokowe ma liczne zalety, ale też wady. Z tego powodu przed zdecydowaniem się na konkretny rodzaj przechowywania towarów dobrym pomysłem jest przeanalizowanie kilku czynników. Należy skupić się na tym, jaka powierzchnia magazynu będzie potrzebna. Przy dużych ilościach towarów i stosunkowo małym metrażu hali może bowiem okazać się, że jedyną opcją pozostaje postawienie na składowanie wysokie, wykorzystujące przestrzeń aż do sufitu. Jeśli jednak magazyn jest duży, a towarów nie jest zbyt dużo, składowanie blokowe także może być dobrą opcją.

W przypadku niektórych rodzajów towarów nie trzeba inwestować w regały. Mowa tu zwłaszcza o przedmiotach wytrzymałych, o regularnych kształtach lub umieszczonych w stabilnych skrzynkach bądź na paletach.

Zapraszamy do przeczytania: Wyposażenie magazynu - jak powinien wyglądać profesjonalnie wyposażony magazyn logistyczny?

Kiedy sprawdzi się składowanie blokowe?

Wady składowania blokowego nie sprawiają jednak, że rozwiązanie to cieszy się małą popularnością. Wręcz przeciwnie – jest powszechnie wykorzystywane w wielu magazynach. Trzeba jednak pamiętać, że nie sprawdzi się ono w przypadku każdego typu towarów.

Składowanie blokowe sprawdzi się w sytuacji, gdy:

  • towar produkowany przez konkretną firmę jest przeznaczony do układania w stosy,
  • przedsiębiorstwo w danym momencie nie ma środków, które pozwoliłyby na wyposażenie magazynu w regały.

Składowanie blokowe jest możliwe w przypadku różnych towarów, choć nie powinny być to przedmioty szczególnie delikatne. Znaczenie ma m.in. to, w co zostały zapakowane produkty. Wytrzymałe skrzynki można bowiem stawiać jedna na drugiej nawet w sytuacji, gdy w ich wnętrzu znajdują się drobne przedmioty o małej wytrzymałości na nacisk.

Automatyczne systemy magazynowe w ofercie Jungheinrich

Szukają Państwo funkcjonalnych rozwiązań do magazynu? Zapraszamy do sprawdzenia naszej oferty!