Formularz kontaktowy
801 300 801 Infolinia
Znajdź lokalizację
ETV214 in action_[MAM-40884]

Top 8 najczęściej wybieranych regałów magazynowych

Przy wyborze regału magazynowego nie warto kierować się wyłącznie popularnością danych rozwiązań. To, co sprawdza się w magazynach firm z innych branż, nie zawsze sprawdzi się w Państwa przypadku. Jaki regał magazynowy wybrać, by optymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń i ułatwić dostęp do towaru?

Na to warto zwrócić uwagę, wybierając regał magazynowy

Wybór regału magazynowego to ważna decyzja. Wyposażenie magazynu ma najczęściej służyć firmie przez wiele lat, a od tego, czy wybrany rodzaj regału będzie funkcjonalny i łatwy w obsłudze, zależą komfort pracy i bezpieczeństwo pracowników.

Przed rozpoczęciem poszukiwań odpowiedniego modelu u producenta regałów magazynowych warto odpowiedzieć sobie na kilka kluczowych pytań.


  • Z czego powinien być wykonany regał? Od rodzaju materiału będzie zależała nie tylko nośność, ale także cena regału. Najtrwalszym i dającym największą stabilność tworzywem jest stal. Wykonane z niej regały są również najdroższe. Nieco tańszą opcją jest wybór regału o konstrukcji z aluminium.
  • Jak powinny być rozmieszczone półki? Jeśli w magazynie mają być przechowywane produkty o niewielkich gabarytach, półki mogą znajdować się blisko siebie. Pozwoli to lepiej wykorzystać dostępną przestrzeń.
  • Jakie powinno być maksymalne obciążenie półek? Będzie to zależne od tego, czy na regałach mają być przechowywane lekkie (produkty spożywcze, odzież, drobny sprzęt), czy ciężkie towary (np. materiały budowlane).
  • W jaki sposób będą przechowywane towary? Najczęstszym sposobem jest składowanie ich na paletach – wówczas rozwiązania należy poszukiwać wśród regałów paletowych. Jeśli w Państwa magazynie towary przechowuje się pojedynczo lub w innych rodzajach opakowań, mogą Państwo wybrać dla siebie jeden z regałów półkowych magazynowych.
  • Jakie powinny być wymiary regału magazynowego? Aby optymalnie wykorzystać powierzchnię magazynu, mogą Państwo zamówić u producenta regałów magazynowych modele dopasowane pod konkretny wymiar magazynu.

Regały magazynowe dostępne w ofercie Jungheinrich

Regał półkowy, paletowy czy wspornikowy?

W magazynach najczęściej wykorzystuje się regały statyczne, przymocowane na stałe do ścian lub podłoża, bez ruchomych elementów. Są popularne między innymi ze względu na niski koszt. W przypadku regałów półkowych, paletowych czy regałów wspornikowych cena w porównaniu z bardziej zaawansowanymi rozwiązaniami jest znacznie niższa.


Regał półkowy najbardziej ze wszystkich rodzajów regałów magazynowych przypomina klasyczne meble. Ich konstrukcja jest oparta na metalowych słupach i podpórkach, do których mocuje się półki: drewniane lub z tworzywa sztucznego. Regałów półkowych magazynowych używa się do składowania niewielkich produktów, często pakowanych pojedynczo.


Regały wspornikowe mają bardzo prostą konstrukcję. Składają się ze słupów, do których przymocowane są metalowe wsporniki. Składuje się w nich np. rury, pręty, profile aluminiowe.


Regały paletowe pozwalają na wygodne i bezpieczne składowanie towarów znajdujących się na paletach. Nie posiadają tradycyjnych półek, a jedynie elementy służące do podtrzymywania palet.


Najpopularniejsze rodzaje regałów paletowych

W nowoczesnych magazynach nie korzysta się wyłącznie z regałów paletowych tradycyjnych – statycznych. Szukając wyposażenia do swojego magazynu, mają Państwo do wyboru także kilka rodzajów regałów dynamicznych. Poniżej znajdą Państwo krótką charakterystykę każdego z nich.


Regały przepływowe: szybka rotacja palet, oszczędność czasu i miejsca

Regały paletowe przepływowe są dobrym rozwiązaniem dla magazynów, w których składowane są szybko rotujące towary. Konstrukcja regału pozwala na pobieranie tych palet, które zostały na nim umieszczone jako pierwsze – dzięki temu można zapobiec np. psuciu się artykułów spożywczych. Regały przepływowe są cenione także ze względu na oszczędność miejsca. Brak jest w nich klasycznych korytarzy, a towary są transportowane na rolkach w tunelu grawitacyjnym.

Regały przepływowe dostępne w ofercie Jungheinrich

Regały przesuwne: łatwy dostęp do towaru

Regały przesuwne składają się z modułów, które rozsuwając się, tworzą korytarz dla wózka widłowego. Tego typu rozwiązania zapewniają łatwy dostęp do towaru. Regały magazynowe przesuwne nadają się do przechowywania dokumentów i książek – można je spotkać także w bibliotekach i archiwach. W przypadku regałów magazynowych przesuwnych cena również jest jednym z atutów – są one znacznie tańsze niż regały zautomatyzowane.


Regały wjezdne i przejezdne: optymalne wykorzystanie powierzchni

Regały wjezdne i przejezdne mają formę bloków, w które wjeżdża wózek widłowy wraz z ładunkiem. Konstrukcja pozwala na zachowanie przejrzystości i porządku w magazynie. Regały wjezdne i przejezdne dobrze nadają się do przechowywania dużych ilości identycznych towarów o niskiej rotacji. Pomiędzy regałami wjezdnymi i regałami przejezdnymi jest pewna ważna różnica: pierwszy rodzaj umożliwia pobieranie palet zgodnie z zasadą LIFO (Last In First Out), drugi – FIFO (First In First Out).


Regały push-back: łatwy dostęp do każdego poziomu składowania

Regały typu push-back umożliwiają umieszczenie na jednym poziomie wielu palet, jedna za drugą – pierwsza paleta jest przesuwana w głąb za pomocą dostarczonej na wózku widłowym kolejnej palety. Regały push-back dają niezależny dostęp do każdego poziomu składowania.


Który z opisanych rodzajów regałów magazynowych będzie odpowiedni dla Państwa biznesu? Chętnie doradzimy i odpowiemy na pytania – zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami!