Jednym z czynników, które w ogromnym stopniu wpływają na efektywność działania firmy, jest umiejętne zarządzanie zasobami magazynowymi. Jednym z parametrów, które pomagają ocenić, jak skuteczne jest zarządzanie funkcjonowaniem magazynu, jest wskaźnik rotacji zapasów.
Sama rotacja zapasów to ich przepływ w ramach procesów biznesowych realizowanych przez firmę. Chodzi więc o drogę, którą muszą przejść zapasy: od momentu ich dostarczenia do magazynu, aż do momentu sprzedania gotowego produktu.
Czym jest wskaźnik rotacji zapasów? To parametr, który pozwala określić, jak sprawnie dochodzi do ich wymiany w magazynie przedsiębiorstwa. Wyliczenie jego wartości umożliwia określenie, jak długo zapasy „zalegają” w magazynie zanim zostaną pobrane do przetworzenia w procesie produkcyjnym lub do sprzedaży.
Pojęcia wskaźnika rotacji zapasów oraz cyklu rotacji zapasów są często używane wymiennie, jednak te parametry nie są dokładnie tym samym. Na czym polega różnica?
Jak więc widać, te wskaźniki pozwalają spojrzeć na rotację zapasów z „dwóch stron tego samego medalu”. Oba są przydatne podczas określania stopnia efektywności zarządzania magazynem.
Warto również przeczytać: Zarządzanie magazynem
Wzór, na podstawie którego wylicza się wskaźnik rotacji zapasów, jest ustandaryzowany. Wygląda następująco:
Koszt własny sprzedaży w roku / Średnia wartość zapasów w roku = Wskaźnik rotacji zapasów w razach (tj. w ciągu roku).
Przykładowo, jeżeli firma osiągnęła ze sprzedaży przychód w wysokości 250 000 zł, a średnia wartość zapasów wyniosła 50 000 zł, to wskaźnik rotacji zapasów w razach wyniesie 5.
Inaczej wylicza się wskaźnik rotacji w dniach, czyli cykl rotacji zapasów. Tu wzór wygląda następująco:
(średnia wartość zapasów/koszt własny sprzedaży) x 365 (jeśli wyliczenie ma dotyczyć roku).
Podstawiając dane wykorzystane powyżej, można wyliczyć, że zapasy spędzają na magazynie średnio 73 dni zanim zostaną przetworzone lub sprzedane.
Informacje o wskaźniku rotacji zapasów – zarówno w dniach, jak i w razach – są niezwykle przydatne, ponieważ pokazują efektywność (bądź nieefektywność) składowania produktów. Na podstawie uzyskanych danych menadżer może zdecydować o zastosowaniu innych rozwiązań w zakresie składowania lub rozważyć przebudowę przestrzeni magazynowej – tak, by obniżyć koszty składowania przy zachowaniu płynności realizacji zadań biznesowych.
Jak interpretować wyniki odnoszące się do cyklu obrotu zapasami? Nie ma jednego ustandaryzowanego sposobu podejścia do uzyskanych wyników. Wiele zależy od branży, w jakiej działa przedsiębiorstwo, oraz typu składowanych towarów.
Przykładowo, w przypadku handlu świeżymi owocami i warzywami cykle rotacji zapasów powinny być bardzo krótkie. Ich wydłużenie prowadzi do niszczenia produktów, a co za tym idzie – naraża na wysokie straty. Za to e-sklep, który sprzedaje buty, może sobie pozwolić na nieco wolniejszą rotację, pamiętając jednak, że niesprzedane produkty mogą z czasem obniżyć swoją wartość.
Mimo to, zasadniczo można powiedzieć – zarówno w przypadku wskaźnika rotacji w dniach, jak i w razach – że:
Warto również przeczytać: Metody kompletacji w gospodarce magazynowej
Dobre zrozumienie tego, jak aktualnie przebiega rotacja zapasów w magazynie, pozwala na zaplanowanie optymalizacji jego pracy. Można np. pomyśleć o:
Potrzebują Państwo pomocy w optymalizacji przestrzeni magazynowej? Zapraszamy do kontaktu z ekspertami Jungheinrich. Wspólnie przyjrzymy się efektywności działania Państwa przestrzeni logistycznej i znajdziemy najlepszy system magazynowy.