Formularz kontaktowy
801 300 801 Infolinia
Znajdź lokalizację
Hintergrund GLX_[MAM-42504]

Składowanie rzędowe – jakie ma zalety i wady?

Składowanie rzędowe to jedna z najpopularniejszych metod składowania towaru we współczesnych magazynach. Wybór sposobu przechowywania powinien jednak uwzględniać przede wszystkim specyfikę produktów. 

W jakim wypadku najlepiej sprawdza się zatem składowanie rzędowe? Wady i zalety tego rozwiązania prezentujemy w poniższym artykule. Warto zapoznać się z nimi przed podjęciem ostatecznej decyzji o organizacji danej przestrzeni magazynowej.

Na czym polega składowanie rzędowe?

Jeśli chodzi o składowanie rzędowe, definicja podaje, że jest to sposób składowania towaru oparty na koncepcji stawiania regałów z paletami (lub samych palet z towarem) na posadzce – w rzędach – tak, aby pomiędzy nimi powstawały określonej szerokości korytarze umożliwiające pracownikom magazynu (także tym, którzy posługują się magazynowymi wózkami widłowymi) swobodny dostęp do towaru.

Warto wspomnieć przy tej okazji o samym składowaniu, czyli jednej z faz procesu magazynowania, obejmującej przechowywanie towaru w magazynie dostosowanym do realizacji tego zadania. Wybór odpowiedniej metody składowania maksymalizuje wydajność – należy zwrócić uwagę przede wszystkim na charakterystykę składowanego towaru, szczególnie w przypadku materiałów o określonej dacie przydatności do spożycia. Do najpopularniejszych metod należą składowanie blokowe i rzędowe – ten drugi sposób składowania różni się od składowania blokowego ułatwionym dostępem do towaru – który nie wymaga wyciągania innych palet, by dostać się do wybranego produktu.

Sprawdź również: Statyczne magazynowanie palet

Zastosowanie składowania rzędowego sprawia, żeoperator wózka widłowego zyskuje swobodny dostęp do każdego rzędu w magazynie. Ten rodzaj składowania wykorzystuje się przede wszystkim w tych magazynach, w których znajdują się produkty o dużym zróżnicowaniu i jednocześnie małym zapasie. Najczęstszym sposobem składowania rzędowego jest składowanie rzędowe w regałach ramowych – konstrukcje te pozwalają na bezpośredni dostęp do każdej składowanej jednostki oraz składowanie ładunków zróżnicowanych zarówno pod względem gabarytów, jak i masy. Modułowe regały ramowe można łatwo dostosować do niemal każdej powierzchni, a ponadto mają one bardzo dobry stosunek jakości i materiału wykonania do swojej ceny. Konstrukcja regałów umożliwia również uzyskanie większej liczby poziomów składowania, co z kolei przekłada się na większą przestrzeń magazynowania i zwiększenie opłacalności funkcjonowania magazynu.


Poznaj rozwiązania składowania towarów oferowane


Kiedy warto zdecydować się na składowanie rzędowe?

Zarówno składowanie rzędowe w regałach ramowych, jak i składowanie rzędowe bez regałów to rozwiązanie, które idealnie sprawdza się nie we wszystkich przypadkach. Aby podjąć najlepszą decyzję organizacyjną, warto więc poznać zarówno zalety, jak i wady składowania rzędowego.

Poznaj również: Składowanie ładunków dłużycowych

Zalety składowania rzędowego

Jeśli chodzi o zalety składowania rzędowego, do najważniejszych zaliczana jest oczywiście możliwość bezpośredniego dostępu do składowanego towaru – palety czy regały nie zagradzają dostępu do innych składowanych jednostek. Rzędowe składowanie jest także stosunkowo niedrogie: w ten sposób można bowiem magazynować towar nawet na podłodze lub wykorzystując do tego celu najprostsze systemy regałów magazynowych. Są one dosyć tanie, a jedyny koszt, jaki generują, związany jest z ich ewentualnym serwisem oraz przeglądem. Co ważne, regały mogą być idealnie dostosowane do konkretnej powierzchni magazynowej – można bowiem zaprojektować regały o niemal dowolnej długości, wysokości oraz szerokości. Składowanie rzędowe doskonale sprawdza się zarówno w magazynie zamkniętym, jak i otwartym – regały wykonane ze stali nierdzewnej są odporne na działanie czynników atmosferycznych, dobrze służą zatem w różnych warunkach.

Wady składowania rzędowego

Podstawową wadą składowania rzędowego jest niski współczynnik wykorzystania powierzchni. Pomiędzy wszystkimi rzędami regałów czy palet muszą znajdować się korytarze robocze, by operatorzy wózków widłowych mieli nieograniczony dostęp do wszystkich składowanych jednostek. Korytarze pomiędzy kolejnymi rzędami mogą wpływać na zmniejszenie powierzchni magazynowania, dlatego składowanie rzędowe najlepiej sprawdza się przede wszystkim w dużych magazynach, gdzie jest spory zapas miejsca. Nie jest to także rozwiązanie, które opłaca się w przypadku magazynowania jednolitych produktów – jeśli bowiem w poszczególnych jednostkach składowania znajdują się takie same materiały, nieograniczony dostęp do nich nie jest niezbędny. Wybór takiej metody składowania okazuje się więc wtedy nieoptymalny.

Regale_Palette-B_E_0037_[MAM-12216] (1)

Fot. Składowanie rzędowe w magazynie pozwala na swobodny dostęp do każdej składowanej jednostki – również przy użyciu magazynowego wózka widłowego, który może bez przeszkód poruszać się pomiędzy poszczególnymi rzędami z towarem ułożonym na regałach lub samych paletach. 

Podsumowując...

Składowanie rzędowe to stosunkowo niedroga i dość uniwersalna metoda składowania towaru w magazynach zamkniętych i otwartych, oparta na tworzeniu równoległych rzędów z regałów lub nawet samych palet z towarem. Rozwiązanie jest wygodne, bo umożliwia swobodny dostęp do poszczególnych produktów, jednak znacząco zmniejsza ono także powierzchnię magazynu. Polecane jest przede wszystkim w przypadku dużych magazynów, w których przechowuje się wiele zróżnicowanych produktów o niewielkim zapasie.