Formularz kontaktowy
801 300 801 Infolinia
Znajdź lokalizację
Regały magazynowe – sposób na optymalne składowanie towarów

Regały magazynowe – sposób na optymalne składowanie towarów

Każde przedsiębiorstwo, którego istotną częścią działalności jest magazynowanie, powinno być wyposażone w odpowiednie systemy magazynowania.

Dobór właściwych rozwiązań wpływa bowiem na wydajność i sprawność działań pracowników, co bezpośrednio przekłada się na oszczędności – zarówno czasu, jak i finansów. Planując budowę lub modernizację magazynu, warto przede wszystkim skupić się na podstawach – między innymi na regałach magazynowych, od których – wbrew pozorom – zależy wiele funkcjonalności w przestrzeni składowania.

Półki magazynowe oraz całe regały powinny być skonstruowane tak, by ułatwiać pracę osobom zatrudnionym w przestrzeni składowania oraz by magazynowane w nich przedmioty – niezależnie od ich gabarytów i liczebności – były łatwe w segregowaniu, przenoszeniu, znakowaniu i przygotowaniu do dalszej dystrybucji. Istnieje wiele rodzajów regałów magazynowych, a także systemów, w ramach których mogą funkcjonować – jak wybrać najlepszą opcję dla konkretnego przedsiębiorstwa?

Regały i półki magazynowe – rodzaje efektywnego magazynowania

Jesteśmy liderem wśród producentów regałów i innych rozwiązań magazynowych. Dostarczamy regały i półki magazynowe na indywidualne zamówienie. Doradzimy w wyborze odpowiedniego rozwiązania do Państwa magazynu. 

Wśród systemów regałów magazynowych rozróżnić można regały statyczne (klasyczne) oraz dynamiczne, pozwalające na zwiększenie elastyczności przestrzeni składowania. Każda z tych opcji ma swoje zalety, dzięki czemu można dostosować je do zapotrzebowania różnych przedsiębiorstw, czyli skonstruować przestrzeń magazynową „szytą na miarę”. Poniżej znajduje się kompleksowy przegląd rozwiązań dedykowanych różnym branżom, przygotowany przez specjalistów Jungheinrich.

Magazynowanie statyczne – klasyczne regały

Najpopularniejszym, a zarazem najprostszym w swej konstrukcji, jest regał statyczny. Charakteryzuje się on dużymi możliwościami w zakresie konfiguracji półek i wsporników, a towar przemieszczany jest tylko przy odkładaniu, wyjmowaniu, czy przeładunku. Wśród statycznych regałów magazynowych można wyróżnić kilka ich typów:

 • Jednostanowiskowe regały magazynowe (określane również jako regały magazynowe paletowe). Charakteryzują się bezpośrednim dostępem do wszystkich jednostek ładunkowych, które umieszczane są po jednej miedzy dwiema ramami.
 • Rzędowe regały magazynowe, do szerokich korytarzy roboczych wykorzystywane są nie tylko w magazynach, ale również w sklepach wielkoformatowych (na przykład meblarskich). Dają niemal nieograniczone możliwości, co do długości i wysokości regałów, a ich konstrukcja umożliwia niezwykle łatwy dostęp do wszystkich towarów.
 • Rzędowe regały magazynowe w wersji do wąskich korytarzy roboczych, przystosowane są do składowania towarów o różnych gabarytach. Zapewniają dogodny dostęp do zawartości półek i cechują się dużymi możliwościami rozbudowy (jednocześnie zastosowanie takiego systemu pozwala na zaoszczędzenie miejsca w magazynie).
 • Regały magazynowe wjezdne / przejezdne są polecane zwłaszcza do magazynów sezonowych. Przystosowane są do składowana dużej liczby takich samych produktów i łatwo można je rozbudowywać. Regały wjezdne mogą być obsługiwane tylko z jednej strony, zaś przejezdne mogą być załadowywane z jednej strony i jednocześnie rozładowywane z drugiej.

Statyczne składowanie palet to skuteczny sposób na magazynowanie towarów

Fot. Statyczne składowanie palet to skuteczny sposób na magazynowanie towarów. 

Dynamiczne magazynowanie palet

Regały magazynowe paletowe dają duże możliwości w zakresie szybkiej optymalizacji i reorganizacji przestrzeni magazynowej. Sprawdzą się więc wszędzie tam, gdzie liczy się elastyczność powierzchni składowania – np. w magazynach sezonowych lub o dużej rotacji towarów. Dynamiczny regał magazynowy (metalowy) „niejedno ma imię”. W tej kategorii też wyróżnia się konkretne rozwiązania.

Regały przepływowe

Regał przepływowy skonstruowany jest w taki sposób, by wyeliminować niepotrzebne trasy transportowe. Sprawdzi się przede wszystkim tam, gdzie towary muszą być szybko przekładane, pakowane i uzupełniane. Regały przepływowe posiadają specjalne rolki, po których palety lub boksy z towarem poruszają się – z jednej strony regału można więc ładować je na rolki, a z drugiej odbierać. Tempo przejazdu palet można regulować dzięki ustawieniom rolek hamulcowych, a oddzielenie poszczególnych przedmiotów jest możliwe za sprawą dopasowanych do systemu separatorów.

Regały typu push-back

Przesuwanie jednostek ładunkowych w kanale  występuje również w regałach dynamicznych typu push-back. Są one skonstruowane w taki sposób, by pochylony pod określonym kątem tor przemieszczania się towarów umożliwiał ich łatwe przesuwanie. Odkładanie i pobieranie towarów odbywa się z tej samej strony regału. Sprawdza się wszędzie tam, gdzie liczy się czas, ale również w magazynach, w których przechowywany jest ten sam towar, ułożony na paletach. (podczas eksploatacji regałów push-back to konkretna jednostka – wspomniana paleta – niejako „popycha” jednostkę ją poprzedzającą, wymuszając płynny ruch towaru).

Regały do statycznego magazynowania drobnych elementów

Wbrew pozorom magazynowanie drobnych elementów i przedmiotów stanowi większe wyzwanie, niż magazynowanie towarów wielkogabarytowych. Dzieje się tak ze względu na konieczność segregacji w mniejsze pojemniki, które muszą być dostosowane do konkretnych wymiarów regałów, a także ze względu na konieczność przejrzystości całego systemu i oznakowania składowanych przedmiotów. W magazynowaniu drobnych elementów najlepiej sprawdzą się trzy rodzaje regałów…

 • Uniwersalne, najbardziej popularne regały półkowe, będące ekonomicznym rozwiązaniem w zakresie magazynowania dla przedsiębiorstw z różnych branż. Niski koszt ich montażu, duża elastyczność i niemal nieograniczone możliwości rozbudowy sprawiają, że regały półkowe są najlepszym wyborem dla rozwijających się firm.
 • Regały półkowe wysokiego składowania, które dzięki przejrzystej konstrukcji dają natychmiastowy dostęp do rozmieszczonych na nich towarów, a także oferują możliwość elastycznej rozbudowy systemu – zarówno na szerokość, jak i wysokość (mogą osiągnąć nawet 12 metrów, co pozwala na optymalne zagospodarowanie przestrzeni magazynowych). Dodatkowo regały półkowe wysokiego składowania cechuje łatwy montaż.  Mogą być obsługiwane za pomocą wózków do kompletacji pionowej lub urządzeń do obsługi regałów.
 • Wielopoziomowy regał magazynowy – umożliwia pracownikom wygodne działanie na wielu poziomach – przykładowo podczas sortowania lub kompletacji zamówień. Dzięki zastosowaniu schodów prowadzących na poszczególne poziomy, magazynierzy mogą bez problemu dostać się do niemal każdego produktu w sposób bezpośredni – bez konieczności ściągania pudeł lub kuwet z drobnymi elementami.

Regały do dynamicznego magazynowania drobnych elementów

Dynamiczne regały do magazynowania drobnych towarów to to sposób na optymalizację pracy magazynu oraz wykorzystania dostępnej przestrzeni składowania. Różne rozwiązania dostępne w zakresie dynamicznego magazynowania pozwalają na dopasowanie konkretnego typu regału ściśle do potrzeb przedsiębiorstwa. Na jakie rozwiązania warto zwrócić uwagę w tej grupie produktów?


 • Regały windowe to zautomatyzowane rozwiązanie, które będzie doskonałym uzupełnieniem każdego nowoczesnego systemu magazynowego. Towar przechowywyany jest na pólkach po obu stronach regału. Pracownik otrzymuje do okna dostępowego półkę z aktualnie potrzebnym towarem, a w tym samym czasie system przygotowuje już kolejną. Kompletacja towaru przebiega dzięki temu szybciej, a na tej samej powierzchni można składować większą ilość artykułów.
 • Przesuwne regały półkowe z kolei doskonale spełnią swoją funkcję w magazynach dokumentów, archiwach, a także do przechowywania drobnych, nieskatalogowanych elementów. Mechanizm umożliwia otwieranie korytarza tam, gdzie aktualnie jest potrzebny. To sprawia,  że przesuwne regały magazynowe zajmują naprawdę niewiele cennego miejsca.
 • Regały karuzelowe to doskonałe rozwiązanie dla niewielkich powierzchni składowania. Ten typ regału zajmuje niewielką część powierzchni podłogi, może mieć wysokość nawet 10 metrów, a składowe artykuły są rozmieszczone na obrotowych półkach, które przesuwają się - jak w karuzeli - do okna dostępowego. Kompletowanie towarów jest niezwykle łatwe i o wiele szybsze, niż w przypadku standardowych rozwiązań.
 • Regały przepływowe - tu dynamiczną część stanowią poruszające się rolki, umożliwiające płynny ruch towarów. System idealnie sprawdzą się podczas prac kompletacyjnych. Odkładanie i pobieranie towaru są niezależne od siebie. Artykuły transportowane są na pochylonej powierzchni bezpośrednio do miejsca kompletacji. Ze względu na przestrzeganie kolejności wydawania towaru, system jest popularny w sektorze spożywczym, eliminuje bowiem  niebezpieczeństwo „starzenia się” towaru.

Regały magazynowe – skuteczny sposób na szeregowe magazynowanie towarów

Fot. Regały magazynowe – skuteczny sposób na szeregowe magazynowanie towarów

Regały wspornikowe – do magazynowania towarów długich

Regały magazynowe na rury i inne elementy o długim gabarycie to rozwiązanie, które sprawdzi się nie tylko w magazynach, ale również w hydraulicznych i meblarskich sklepach wielkoformatowych i przedsiębiorstwach produkcyjnych. Do tego celu idealnie nadają się regały wspornikowe, których konstrukcja nie tylko umożliwia przechowywanie długich przedmiotów, ale również gwarantuje swobodny dostęp do poszczególnych elementów, a także... możliwość przedłużania. Tego typu rozwiązanie może więc rosnąć w miarę zapotrzebowania na powiększającą się przestrzeń! Regały wspornikowe mają dodatkowo możliwość zastosowania systemu przesuwnego, który sprawia, że optymalizacja magazynu jest jeszcze łatwiejsza.

Regały magazynowe na wymiar – rozwiązanie dopasowane do potrzeb

Na rynku dostępny jest szeroki wybór systemów magazynowych. Aby rozwiązanie spełniało swoje zadanie, służyło optymalizacji procesów i maksymalnie wykorzystywało przestrzeń magazynową niezbędna jest dokładna analiza potrzeb przedsiębiorstwa. Specjaliści firmy Jungheinrich po przeanalizowaniu wymagań danego magazynu zaproponują rozwiązanie „szyte na miarę”, składające się z regałów i wózków widłowych do ich obsługi. Dobiorą także wyposażenie dodatkowe, które jeszcze bardziej usprawni pracę w magazynie. Klient otrzymuje kompleksowe rozwiązanie z jednej ręki od sprawdzonego dostawcy.

Produkujemy sprawdzone i cenione na całym świecie regały oraz inne rozwiązania magazynowe. Mamy 65 lat doświadczenia w projektowaniu i dostarczaniu systemów regałowych.

Podstawa z wiedzy i stali
Regały

Optymalnie zaprojektowany regał stanowi kręgosłup magazynu. Dlatego od 60 lat stawiamy na własne projekty, indywidualne rozwiązania i najwyższą jakość.

Dowiedz się więcej