Formularz kontaktowy
801 300 801 Infolinia
Znajdź lokalizację
Mobile racking system Mobile shelving_[MAM-45206]

Czym są regały przesuwne magazynowe i gdzie warto je stosować?

Korytarze międzyregałowe już nie muszą być ograniczeniem. Dzięki wykorzystaniu regałów magazynowych przesuwnych można całkowicie z nich zrezygnować i stworzyć w ten sposób dodatkową przestrzeń na przechowywanie. Jak działają takie regały?

Regały magazynowe przesuwne – rodzaj regałów dynamicznego składowania

Towary w magazynie mogą być składowane na dwa sposoby: statyczny i dynamiczny. Składowanie statyczne oznacza, że towar ma swoje, przypisane na stałe miejsce w systemie magazynowym i tylko tam może być przechowywany. Takie rozwiązania wykorzystuje się głównie w branżach, w których rotacja towarów jest niewielka. Przykładem składowania statycznego są tradycyjne regały rzędowe.

Czym jest składowanie dynamiczne, w którym wykorzystuje się regały przesuwne? Definicja mówi o możliwości dowolnego umieszczania towarów w przestrzeni magazynu. Nie mają one swojego stałego miejsca – przechowuje się je tam, gdzie jest to aktualnie możliwe. Dzięki temu można optymalnie wykorzystać wolne przestrzenie na regałach magazynowych.

Przeczytaj również: Jak powinien wyglądać profesjonalnie wyposażony magazyn?

Jak działają regały przesuwne?

Regały magazynowe przesuwne składają się z kilku tradycyjnych regałów rzędowych umieszczonych na specjalnych wózkach jezdnych. Wózek przesuwa wybrany regał po prowadnicach szynowych. Umożliwia w ten sposób dostęp do dalej położonych miejsc. Magazyny, w których wykorzystuje się regały przesuwne jezdne, nie muszą mieć korytarzy służących do przemieszczania się pieszo i wózkami widłowymi. W razie potrzeby tworzy się dodatkową przestrzeń poprzez przesunięcie odpowiedniego regału przesuwnego.

Poszczególne rodzaje regałów przesuwnych różnią się od siebie sposobem obsługi. System może być sterowany centralnie, za pomocą szafy sterowniczej lub zdalnie. Możliwa jest też obsługa z poziomu pojedynczego regału.

 Regały systemowe dostępne w ofercie Jungheinrich

Regały przesuwne magazynowe: optymalne wykorzystanie przestrzeni

W przypadku regałów przesuwnych cena jest uzależniona od rozmiaru. Nie warto jednak kierować się oszczędnością. Zamontowanie w magazynie regału o odpowiedniej długości i wysokości pozwoli maksymalnie wykorzystać dostępną powierzchnię. Regały magazynowe przesuwne są rozwiązaniem skalowalnym, które można swobodnie dostosowywać do przestrzeni magazynu. Ich długość może sięgać kilkudziesięciu metrów, a wysokość – kilkunastu.

Regały przesuwne zwiększają wydajność magazynu także dzięki zmniejszeniu liczby korytarzy potrzebnych do ich obsługi. W standardowym ustawieniu poszczególne regały są ustawione blisko siebie, bez wolnych przestrzeni. W ten sposób można oszczędzić nawet 90% miejsca, które przeznacza się na korytarze w tradycyjnych systemach składowania.

Zalety regałów magazynowych przesuwnych

Oszczędność miejsca to tylko jedna z korzyści, jakie wiążą się z wdrożeniem dynamicznego składowania w postaci regałów przesuwnych. Jakie są pozostałe?

  • Ograniczenie kosztów eksploatacyjnych wynikające m.in. z mniejszego zużycia energii elektrycznej oraz mniejszej powierzchni do sprzątania.
  • Elastyczność – regały przesuwne jezdne mogą być łatwo dostosowane do wielkości magazynu i rodzaju wykorzystywanych wózków widłowych.
  • Łatwy dostęp do towarów na paletach, niezależnie od tego, kiedy zostały umieszczone na regale.
  • Możliwość umieszczenia na jednym regale różnego rodzaju towarów.
  • Bezpieczne przechowywanie produktów wymagających niskich temperatur – regały przesuwne mogą działać nawet w temperaturze -30°C.

Powered Mobile racking system_[MAM-12245]

Gdzie można wykorzystać regały przesuwne jezdne?

Regały przesuwne magazynowe najlepiej sprawdzą się w określonych warunkach. System dynamicznego składowania przyda się wszędzie tam, gdzie rotacja towarów jest duża, a na półkach przechowuje się różne rodzaje produktów. Warto wiedzieć, że regały przesuwne umożliwiają składowanie zgodnie z zasadą first in, first out. Dzięki temu produkty, które zostały umieszczone na regale najwcześniej, mogą opuścić magazyn w pierwszej kolejności. Taką zasadę wykorzystuje się m.in. w przypadku produktów spożywczych i innych o krótkich terminach ważności.

Przeczytaj również: Składowanie rzędowe – jakie ma zalety i wady?

Regał przesuwny ułatwia obsługę magazynu, pobieranie i układanie towaru wszędzie tam, gdzie dostępna jest niewielka ilość miejsca. Można go wykorzystać nie tylko w magazynie – takie rozwiązania pojawiają się np. w archiwach, bibliotekach czy laboratoriach, gdzie regały przesuwne używa się do przechowywania książek lub dokumentów.

Regał przesuwny to rozwiązanie, które ułatwi pracę w Państwa magazynie. Chętnie pomożemy wybrać odpowiednie produkty. Zapraszamy do kontaktu!