Call4Service
Formularz kontaktowy
801 300 801 Infolinia
Znajdź lokalizację
Regał przepływowy w magazynie (© Transport towarów umieszczonych na regale przepływowym odbywa się za pomocą obrotowych rolek.)

Regały magazynowe przepływowe – rodzaje, zalety i zastosowanie w 5 popularnych branżach

Korzystanie z regałów przepływowych jest wyjątkowo proste i wygodne: wystarczy uruchomić rolki transportowe, a odpowiednia paleta zostanie automatycznie przesunięta w miejsce, z którego można ją odebrać. Czym jest regał przepływowy i jakie ma zalety? Wyjaśniamy poniżej.

Dynamiczne magazynowanie palet dzięki regałom przepływowym JUNGHEINRICH

Sprawdź!

Czym charakteryzują się regały przepływowe?

Regały przepływowe to systemy składowania, które zostały zaprojektowane w celu zoptymalizowania przepływu towarów w magazynach lub zakładach produkcyjnych. Od innych systemów składowania towarów różnią się wykorzystaniem półek wyposażonych w obrotowe rolki, dlatego regały paletowe przepływowe określa się także jako regały rolkowe. Ponadto towary w regałach przepływowych przesuwają się pod wpływem siły ciężkości – stąd też wywodzi się ich kolejne, często spotykane określenie: regały przepływowe grawitacyjne lub po prostu regały grawitacyjne).

Zasada działania regałów przepływowych

Zasada ich działania opiera się na zastosowaniu lekko pochylonych półek z rolkami lub taśmami transportującymi, po których poruszają się palety, pojemniki lub kartony z produktami. Takie pochylnie umożliwiają produktom swobodne przemieszczanie się grawitacyjnie, co eliminuje konieczność manualnego przenoszenia towarów, i zapewniają płynny ruch towarów. Regały magazynowe przepływowe pozwalają na efektywne wykorzystanie zasady FIFO („pierwszy na wejściu, pierwszy na wyjściu"), co oznacza, że produkty umieszczone na regale jako pierwsze są najwcześniej dostępne do pobrania.

W analogiczny sposób odbywa się załadunek towaru na regał przepływowy paletowy. Produkty przeznaczone do przechowywania w magazynie są ładowane na regał od strony załadunkowej, a następnie rolki przenoszą je na odpowiedni poziom. Palety, które znajdowały się na regale już wcześniej, są przesuwane w głąb.

Dzięki temu regały przepływowe pomagają zwiększyć efektywność operacyjną, skracając czas dostępu do towarów i minimalizując błędy ludzkie podczas obsługi magazynu.

Regały przepływowe – przykład zastosowania głębokich kanałów przepływowych

System magazynowy oparty o regały przepływowe wykorzystuje działanie siły grawitacji. Umożliwia ona samoczynny transport palet po rolkach – ze strefy załadunku do znajdującej się po przeciwległej stronie regału strefy rozładunku.

Zalety regałów przepływowych

Zastosowanie regałów przepływowych niesie wiele korzyści. Najważniejsze z nich to:

  • ograniczenie czasu potrzebnego na transport wewnętrzny towarów;
  • możliwość zastosowania zarówno zasady FIFO (first in, first out), jak i LIFO (last in, first out);
  • mniejsza ilość zużywanej energii elektrycznej dzięki wykorzystaniu siły grawitacji;
  • optymalne wykorzystanie miejsca dzięki ograniczeniu liczby korytarzy;
  • bezpieczeństwo obsługi dla pracowników.

REGAŁ PRZEPŁYWOWY DO PALET W OFERCIE JUNGHEINRICH

Dlaczego warto wykorzystać regał paletowy przepływowy w swoim magazynie?

Jest kilka branż, w których szczególnie warto postawić na regał przepływowy. Cechy takiego systemu składowania to: łatwy dostęp do towaru, możliwość zastosowania zasady zarówno FIFO, jak i LIFO, oszczędność przestrzeni. Dzięki temu regał tego typu sprawdzi się tam, gdzie przechowuje się towary o krótkim terminie ważności, szybko rotujące.Taki system składowania to również wymierne oszczędności na zużyciu i kosztach prądu, które wynikają nie tylko z wykorzystania darmowej siły grawitacji, ale także z samej specyfiki konstrukcji regałów – przykładowo w magazynach z regałami przepływowymi można m.in. ograniczyć oświetlenie wyłącznie do stref załadunku i rozładunku. Oto kilka propozycji zastosowań regału paletowego przepływowego dla różnych branż.

Zastosowania regału przepływowego w branży spożywczej

To w branży spożywczej najczęściej wykorzystuje się regały magazynowe przepływowe. Wynika to ze specyfiki produktów spożywczych: mają one zazwyczaj krótkie terminy ważności, a ich rotacja w magazynie jest duża.

W przypadku magazynów z produktami spożywczymi zalecane jest stosowanie zasady FIFO (first in, first out). Dzięki temu można uniknąć sytuacji, gdy towar będzie przechowywany na regale tak długo, że minie jego data przydatności do spożycia. Co ważne, regały przepływowe działają sprawnie także w niskich temperaturach. Można z nich bezpiecznie korzystać w chłodniach.

Zastosowania regału przepływowego w branży farmaceutycznej

Specyfika produktów z branży farmaceutycznej – leków, suplementów diety, kosmetyków – jest podobna jak w przypadku spożywczych. Jest to towar szybko psujący się, który nie może być przechowywany na półkach magazynowych przez długi czas. Pobieranie towaru z regałów musi się odbywać zgodnie z zasadą FIFO – ten towar, który został ustawiony na półce jako pierwszy, musi również jako pierwszy opuścić magazyn.

Różnicą w porównaniu z branżą spożywczą jest często inny sposób przechowywania produktów farmaceutycznych. Niewielkie pudełka czy buteleczki nie zawsze składuje się na paletach – często wykorzystywane są pojemniki lub kartony. Regał magazynowy przepływowy sprawdzi się również w tym przypadku. Na rolkach można przesuwać nie tylko palety, ale także inne rodzaje opakowań.

Zastosowania regału przepływowego w branży odzieżowej

W przypadku odzieży, obuwia i dodatków czas, jaki spędzają na regale magazynowym, nie ma takiego znaczenia jak przy szybko psujących się produktach spożywczych czy lekach. Ważna jest natomiast inna kwestia – trendy w modzie zmieniają się szybko, a rynek jest bardzo chłonny. Oznacza to dużą rotację w magazynach, w których przechowuje się produkty odzieżowe. Pobieranie ręczne lub za pomocą wózka widłowego każdej palety z odzieżą czy obuwiem wiązałoby się z dużym wysiłkiem dla pracowników i niewielką efektywnością ich pracy. Regał przepływowy paletowy doskonale sprawdzi się w magazynach z szybko rotującymi towarami. Produkty odzieżowe mogą być składowane albo na zasadzie FIFO, albo LIFO, w zależności od potrzeb.

Przeczytaj również: Rozmieszczenie towaru w magazynie

Zastosowania regału przepływowego dla branży produkcyjnej

W firmach zajmujących się produkcją regał magazynowy przepływowy usprawni współpracę pomiędzy halą produkcyjną a magazynem. Regał może być ustawiony tak, by jego część załadunkowa znajdowała się po stronie, z której odbywa się produkcja, a rozładunkowa – po stronie magazynu. W ten sposób przekazywanie wyprodukowanych towarów odbywa się szybko. Można też ustawiać je na regale do przechowywania bez konieczności używania środków transportu wewnętrznego.

Zastosowania regału przepływowego dla branży automotive

Regały przepływowe można wykorzystać nie tylko w magazynie. Sprawdzą się także jako element hali produkcyjnej. Regał przepływowy wykorzystują np. firmy z branży motoryzacyjnej. Do produkcji samochodów i ich podzespołów używa się dużej liczby drobnych elementów. Odpowiednio zorganizowany system ich przechowywania jest w tym przypadku kluczowy: pozwala zachować odpowiednie tempo pracy i uniknąć przestojów związanych z poszukiwaniem odpowiednich części i materiałów. Regał przepływowy doskonale sprawdzi się jako wyposażenie hali, na której produkuje się samochody. Można na nim przechowywać drobne części w odpowiednio oznaczonych pojemnikach i w razie potrzeby pobierać z regałów przy pomocy rolek transportowych.

Czy regał przepływowy sprawdzi się również w Państwa branży? Nasi specjaliści chętnie doradzą odpowiednie rozwiązanie. Zapraszamy do kontaktu!