Korzystanie z regałów przepływowych jest wyjątkowo proste i wygodne: wystarczy uruchomić rolki transportowe, a odpowiednia paleta zostanie automatycznie przesunięta w miejsce, z którego można ją odebrać. Czy regał przepływowy jest rozwiązaniem, które sprawdzi się w każdej branży?
Jak działa regał przepływowy? Definicja mówi przede wszystkim o wykorzystaniu rolek do transportu palet – ten element odróżnia regały przepływowe od innych systemów magazynowych. Umieszczone na paletach towary są składowane na półkach wyposażonych w obrotowe rolki. Aby pobrać paletę, wystarczy je uruchomić, a towar zostanie przesunięty w odpowiednie miejsce. Towary w regale magazynowym przepływowym przesuwają się pod wpływem siły ciężkości. Dzięki temu system wykorzystuje minimalną ilość energii elektrycznej.
W analogiczny sposób odbywa się załadunek towaru na regał przepływowy paletowy. Produkty przeznaczone do przechowywania w magazynie są ładowane na regał od strony załadunkowej, a następnie rolki przenoszą je na odpowiedni poziom. Palety, które znajdowały się na regale już wcześniej, są przesuwane w głąb.
Najważniejszymi zaletami regałów przepływowych są:
Jest kilka branż, w których szczególnie warto postawić na regał przepływowy. Cechy takiego systemu to: łatwy dostęp do towaru, możliwość zastosowania zasady zarówno FIFO, jak i LIFO, oszczędność przestrzeni. Dzięki temu regał tego typu sprawdzi się tam, gdzie przechowuje się towary o krótkim terminie ważności, szybko rotujące. Oto kilka propozycji zastosowań regału paletowego przepływowego dla różnych branż.
To w branży spożywczej najczęściej wykorzystuje się regały magazynowe przepływowe. Wynika to ze specyfiki produktów spożywczych: mają one zazwyczaj krótkie terminy ważności, a ich rotacja w magazynie jest duża.
W przypadku magazynów z produktami spożywczymi zalecane jest stosowanie zasady FIFO (first in, first out). Dzięki temu można uniknąć sytuacji, gdy towar będzie przechowywany na regale tak długo, że minie jego data przydatności do spożycia. Co ważne, regały przepływowe działają sprawnie także w niskich temperaturach. Można z nich bezpiecznie korzystać w chłodniach.
Specyfika produktów z branży farmaceutycznej – leków, suplementów diety, kosmetyków – jest podobna jak w przypadku spożywczych. Jest to towar szybko psujący się, który nie może być przechowywany na półkach magazynowych przez długi czas. Pobieranie towaru z regałów musi się odbywać zgodnie z zasadą FIFO – ten towar, który został ustawiony na półce jako pierwszy, musi również jako pierwszy opuścić magazyn.
Różnicą w porównaniu z branżą spożywczą jest często inny sposób przechowywania produktów farmaceutycznych. Niewielkie pudełka czy buteleczki nie zawsze składuje się na paletach – często wykorzystywane są pojemniki lub kartony. Regał magazynowy przepływowy sprawdzi się również w tym przypadku. Na rolkach można przesuwać nie tylko palety, ale także inne rodzaje opakowań.
W przypadku odzieży, obuwia i dodatków czas, jaki spędzają na regale magazynowym, nie ma takiego znaczenia jak przy szybko psujących się produktach spożywczych czy lekach. Ważna jest natomiast inna kwestia – trendy w modzie zmieniają się szybko, a rynek jest bardzo chłonny. Oznacza to dużą rotację w magazynach, w których przechowuje się produkty odzieżowe. Pobieranie ręczne lub za pomocą wózka widłowego każdej palety z odzieżą czy obuwiem wiązałoby się z dużym wysiłkiem dla pracowników i niewielką efektywnością ich pracy. Regał przepływowy paletowy doskonale sprawdzi się w magazynach z szybko rotującymi towarami. Produkty odzieżowe mogą być składowane albo na zasadzie FIFO, albo LIFO, w zależności od potrzeb.
Przeczytaj również: Rozmieszczenie towaru w magazynie
W firmach zajmujących się produkcją regał magazynowy przepływowy usprawni współpracę pomiędzy halą produkcyjną a magazynem. Regał może być ustawiony tak, by jego część załadunkowa znajdowała się po stronie, z której odbywa się produkcja, a rozładunkowa – po stronie magazynu. W ten sposób przekazywanie wyprodukowanych towarów odbywa się szybko. Można też ustawiać je na regale do przechowywania bez konieczności używania środków transportu wewnętrznego.
Regały przepływowe można wykorzystać nie tylko w magazynie. Sprawdzą się także jako element hali produkcyjnej. Regał przepływowy wykorzystują np. firmy z branży motoryzacyjnej. Do produkcji samochodów i ich podzespołów używa się dużej liczby drobnych elementów. Odpowiednio zorganizowany system ich przechowywania jest w tym przypadku kluczowy: pozwala zachować odpowiednie tempo pracy i uniknąć przestojów związanych z poszukiwaniem odpowiednich części i materiałów. Regał przepływowy doskonale sprawdzi się jako wyposażenie hali, na której produkuje się samochody. Można na nim przechowywać drobne części w odpowiednio oznaczonych pojemnikach i w razie potrzeby pobierać z regałów przy pomocy rolek transportowych.
Czy regał przepływowy sprawdzi się również w Państwa branży? Nasi specjaliści chętnie doradzą odpowiednie rozwiązanie. Zapraszamy do kontaktu!