Jak powinien przebiegać prawidłowy proces kompletacji w magazynie? Na co zwrócić uwagę, jeśli chodzi o metody składowania w magazynie? Czy automatyczny magazyn to dobre rozwiązanie? W poniższym artykule znajdziesz podstawowe informacje odnośnie do rozmieszczenia magazynowanego towaru.
Zadbamy o optymalne rozmieszczenie towaru w każdym magazynie
Projektowanie magazynu wymaga zebrania informacji na temat przestrzeni i objętości magazynowej, ale nie tylko. Kluczowe znaczenie ma także rodzaj przechowywanych towarów i specyfika danego produktu – inaczej bowiem wygląda plan magazynowania w chłodni, inaczej w przypadku towarów niewrażliwych na zmianę warunków. Znajomość metod składowania w magazynie pozwala na stworzenie planu rozmieszczania towarów idealnie dopasowanego do potrzeb – przy czym należy tutaj podkreślić wartość, jaką w tym zakresie mogą wnieść wyspecjalizowane w zarządzaniu procesem rozmieszczania towarów firmy, warto skorzystać z ich usług.
Przede wszystkim szczegółowy opis magazynowanego towaru: jego wymiary i waga, ale również ilość jednostek ładunkowych, szacowana częstotliwość pobrań, czas kompletacji, rotacja, a także planowany system magazynowy. Ważnym detalem jest także dokładny opis lokalizacji, w tym również instalacji studzienek, stropów czy podłóg. Profesjonalna firma nie tylko bazuje na informacjach podanych przez klienta, weryfikuje ona również wymiary lokalizacji – dzięki temu możliwe jest stworzenie planu dopasowanego do rzeczywistych wymiarów magazynu. Istotny jest także sposób kompletacji zamówień i system zarządzania magazynem. Zmiana organizacji magazynu lub tworzenie planu dla nowej lokalizacji to dobry czas, by wdrożyć nowe metody rozmieszczania towarów w magazynie.
Odpowiednie rozmieszczenie produktów w magazynie wymaga szeregu analiz. Warto sięgać po sprawdzone narzędzia do diagnozowania oraz optymalizacji procesów logistycznych. Z pomocą przychodzi zwłaszcza metoda ABC/XYZ. Wnioski umożliwiają właściwe rozplanowanie ułożenia towaru, a co za tym idzie – optymalizację pracy.
Na czym polega analiza ABC? To klasyfikacja pozwalająca na wyróżnienie ładunków, które są dla firmy najbardziej istotne. Towary znajdujące się w magazynie dzieli się na trzy grupy według następujących kryteriów:
Co jeszcze pozwala zmienić metoda ABC? Logistyka magazynu wymaga pogrupowania towarów w taki sposób, by skrócić drogę przemieszczania ładunków w magazynie; z założenia to towary z grupy A są pobierane najczęściej i z tego powodu powinny znajdować się najbliżej obszaru wydań. Odpowiednia organizacja przestrzeni magazynowej umożliwia skrócenie drogi, a co za tym idzie – także czasu wydania ładunku.
Metoda XYZ nazywana jest odwrotnością metody ABC. Polega na podziale towarów w inny sposób – w jej przypadku kryterium stanowi regularność zapotrzebowania rynkowego. W jaki sposób następuje podział towarów?
Do czego wykorzystywana jest metoda XZY? Logistyka przestrzeni magazynowej wymaga tworzenia prognoz zapotrzebowania na poszczególne grupy towarów. Połączenie obu metod sprawia, że możliwe jest stworzenie macierzy, w której najistotniejszą grupą jest grupa AX.
Oprócz analiz ABC i XYZ, w planowaniu rozmieszczenia towarów warto uwzględnić również inne strategie, takie jak analiza rotacji towarów czy zasada FIFO (First In First Out), czyli pierwsze weszło – pierwsze wyszło. Dzięki niej łatwiej kontrolować daty ważności produktów i ograniczyć straty magazynowe. Produkty o szybkim obrocie powinny być umieszczane na najniższych poziomach regałów magazynowych, co znacząco ułatwia dostęp i skraca czas kompletacji zamówień.
Równie istotne jest przypisywanie towarom odpowiedniego miejsca w zależności od ich gabarytów, częstotliwości pobierania czy sezonowości. W tym zakresie niezastąpione okazuje się specjalistyczne oprogramowanie, które automatyzuje procesy analizy danych i sugeruje optymalne rozmieszczenie produktów w magazynie, co przekłada się na większą efektywność operacyjną.
Na czym polegają nowoczesne metody kompletacji w magazynach? Kompletacja to pierwszy etap realizacji zamówień w magazynie logistycznym. Podstawowe metody polegają na przemieszczaniu się osoby kompletującej zamówienie po magazynie (proces „człowiek do towaru”) lub wykorzystaniu sprzętu, dzięki któremu to towar przemieszcza się w stronę pracownika (proces „towar do człowieka”). W pierwszym wariancie kompletowanie zamówień może odbywać się na podstawie wydrukowanej listy zamówień lub z wykorzystaniem specjalnego systemu podświetlania, wskazującego konkretne towary do pobrania. W przypadku zautomatyzowanego magazynu produkty transportowane są przez roboty lub poprzez specjalnie zaprojektowany pas transmisyjny; w obu przypadkach przesyłka przygotowana jest w sposób zmechanizowany. Magazyny bazują coraz częściej na metodzie kompletacji wykorzystującej nowoczesne rozwiązania – magazyn zautomatyzowany to przyszłość w dziedzinie realizacji zamówień.
Automatyczny magazyn wysokiego składowania pozwala na efektywne wykorzystywanie przestrzeni – wysokość regałów do magazynowania może wynosić nawet 45 m. Automatyzacja pracy sprawia, że jest to bezpieczne i jednocześnie wydajne rozwiązanie. Jeśli zależy ci na maksymalnym wykorzystaniu powierzchni magazynowej przy jednoczesnym zmechanizowaniu procesu realizacji zamówień, postaw na najnowocześniejsze technologie.
Przeczytaj także: Układy technologiczne magazynu – wady i zalety dostępnych rozwiązań