Formularz kontaktowy
801 300 801 Infolinia
Znajdź lokalizację
Magazyn wysokiego składu

Na czym polega system zarządzania magazynem WMS?

WMS, czyli Warehouse Management System to narzędzie informatyczne wykorzystywane do optymalizacji procesów magazynowych. Można używać go na każdym etapie zarządzania przepływem towarów – od przyjęcia do wysyłki. Jakie są zalety takiego systemu i czy warto wdrożyć go w swojej firmie?

System zarządzania magazynem WMS – na czym polega?

System WMS, z angielskiego Warehouse Management System lub Software, jest to program służący do zarządzania ruchem produktów w magazynach. Najczęściej wykorzystywany jest w logistyce pod nazwą systemu do obsługi magazynu wysokiego składu. Jest to zaawansowane narzędzie, za którego wdrożeniem przemawia wiele zalet.

WMS pozwala przede wszystkim na bardzo precyzyjne zarządzanie procesami przechowywania, co sprzyja ich optymalizacji. Niektóre działania można także automatyzować dzięki temu narzędziu, co jeszcze bardziej podnosi wydajność obrotu ładunkami.

Za pomocą systemu WMS można w prosty i szybki sposób kontrolować ilość zapasów magazynowych, na bieżąco uzupełniać braki towarów oraz sprawnie przeprowadzać okresową inwentaryzację. Wdrożenie w magazynie WMS pozwala ponadto zredukować opóźnienia oraz poprawić jakość obsługi klienta, co przekłada się na ogólne korzyści dla każdego przedsiębiorstwa. Kolejną zaletą, ważną szczególnie z punktu widzenia klientów jest możliwość dokładniejszego szacowania czasu realizacji zamówienia.

Systemy zarządzania magazynem (WMS) dostępne w ofercie Jungheinrich

Funkcje systemu WMS

Systemy zarządzania magazynem WMS pozwalają na kompleksową obsługę całego procesu magazynowania. Do ich głównych funkcjonalności można zaliczyć te związane z:

 • przyjęciem towaru, czyli odebraniem, pobraniem danych logistycznych oraz etykietowaniem opakowań i towaru,
 • lokalizacją towarów, uzupełnianiem i konsolidacją,
 • kontrolą stanu magazynowego za pomocą wyświetlania mapy magazynu oraz informacji na temat poszczególnych stref, ich nośności i wymiarów,
 • wydawaniem towaru, czyli na przykład z procesem kompletacji.

System WMS i jego poszczególne funkcje można precyzyjnie dopasować do swoich potrzeb.

Zapraszamy do przeczytania: Jak systemy logistyczne mogą usprawnić pracę przedsiębiorstwa?

Magazyn wysokiego składu

Jakie operacje wspomaga system WMS?

System zarządzania magazynem WMS jest wszechstronny, co oznacza, że można go wykorzystywać podczas wszystkich etapów pracy. Można także korzystać tylko z wybranych funkcji, jeśli zachodzi taka potrzeba.

Systemy WMS pozwalają na obsługę dowolnej liczby jednostek, czyli między innymi:

 • magazynu surowców,
 • magazynu półproduktów,
 • magazynu wyrobów gotowych.

Zarządzanie systemem WMS ułatwia strategiczne rozmieszczanie towarów w poszczególnych miejscach. Można podzielić magazyn na określone strefy, które różnią się od siebie na przykład:

 • metodami składowania,
 • sposobem rotowania towarów,
 • wykonywanymi operacjami magazynowymi.

System WMS w magazynie chroni także przed popełnianiem błędów i utratą wydajności pracy. Pozwala także na generowanie różnego typu raportów, których analiza może pomóc poprawić efektywność magazynowania w przyszłości.

Zalety z wdrożenia WMS w magazynie

Najważniejszą zaletą wdrożenia WMS jest możliwość optymalizowania pracy, przede wszystkim pod względem logicznego planowania wysyłek oraz wykorzystywania zasobów, jakimi się dysponuje. Zaawansowany system usprawnia wszystkie procesy – od przyjmowania towaru, przez rozkładanie go w poszczególnych obszarach, po przekazywanie dalej.

Korzyści, jakie można zyskać po wdrożeniu WMS w magazynie, to więc przede wszystkim:

 • większa wydajność (możliwość obsłużenia większej liczby zamówień),
 • spadek liczby reklamacji i zwrotów,
 • możliwość dokładniejszego oszacowania czasu realizacji zamówienia,
 • zdecydowanie niższy odsetek pomyłek i błędów.

Zapraszamy do przeczytania: Nowoczesny system magazynowania – na jakie rozwiązania warto postawić?

Systemy WMS do zarządzania magazynem są polecane przede wszystkim dużym przedsiębiorstwom, m.in. z branży e-commerce, które obsługują znaczną liczbę zamówień.

Jeśli chcą Państwo zoptymalizować działanie swojego magazynu, zachęcamy do zapoznania się ze szczegółami inteligentnych systemów zarządzania dostępnymi w naszej ofercie.