Formularz kontaktowy
801 300 801 Infolinia
Znajdź lokalizację
ASRS project, WMS Screen, Keller & Kalmbach, German_[MAM-56213]

Nowoczesny system magazynowania – na jakie rozwiązania warto postawić?

Magazynowanie jest niezbędne w niemal każdej branży. Obecnie stosuje się rozwiązania, które pozwalają na zwiększenie funkcjonalności w magazynach. Jakie systemy sprawdzają się najlepiej w takich miejscach?

Udogodnienia w nowoczesnych magazynach

W nowoczesnych magazynach stosuje się różnego rodzaju systemy, które zwiększają bezpieczeństwo towarów i wydajność pracy. Mowa tu o takich rozwiązaniach, jak:

  • system monitoringu,
  • oświetlenie o natężeniu zgodnym z przepisami BHP,
  • zabezpieczenia przeciwpożarowe,
  • udogodnienia dla pojazdów ciężarowych,
  • urządzenia energooszczędne,
  • automatyka.

Oprócz tego należy pamiętać o systemach magazynowania, które ułatwiają przepływ informacji i minimalizują ryzyko popełnienia błędów przez pracowników. W ich skład wchodzi wiele różnych elementów.

Nowoczesne systemy magazynowania

Podstawą są jednak nowoczesne systemy magazynowania. Obecnie w większości miejsc tego typu stosuje się w pełni zautomatyzowane rozwiązania. Mowa tu m.in. o składach paletowych, które obsługują zaprogramowane układnice. Podobnie jest także w przypadku wózków systemowych i przenośników magazynowych. Dzięki tym elementom na tej samej powierzchni magazynu może zmieścić się znacznie więcej towarów, a zasoby ludzkie są ograniczone do minimum.

Wydajne systemy magazynowe wysokiego składowania

Zdecydowanie największą popularnością cieszą się magazyny wysokiego składowania. Pozwalają one na maksymalne wykorzystanie przestrzeni w wysokich obiektach. Aby jednak umieścić towary na wysokich półkach, konieczne jest zainwestowanie w określone rozwiązania. Mowa tu m.in. o wózkach widłowych wysokiego składowania. Współczesne maszyny tego typu są wyposażane w rozwiązania, które pozwalają na zwiększenie wydajności pracy oraz łatwiejsze sterowanie przez operatora.
 

Automatyczne systemy magazynowe w ofercie Jungheinrich

Product Range_[MAM-44730]

Zapraszamy również do zapoznania się z artykułem: Jak systemy logistyczne mogą usprawnić pracę przedsiębiorstwa?

Systemy zarządzania magazynem


Większość prac w magazynach i obiektach przemysłowych opiera się obecnie na systemach komputerowych. Pozwalają one na planowanie kolejnych zadań oraz monitorowanie, co dokładnie znajduje się na hali. Z tego powodu powszechnie stosuje się systemy magazynowania, w tym klasy ERAP i WMS. Zbierają one informacje o paletach podjeżdżających do konkretnych stanowisk. Następnie dochodzi do automatycznego grupowania i planowania kolejnych działań. To przekłada się na zwiększenie wydajności pracy oraz zmniejszenie kosztów. Systemy stosowane w nowoczesnych magazynach pozwalają także na łatwiejsze kompletowanie zamówień, a także usprawnienie przepływu towarów.

Oprócz tego pracownicy mają do dyspozycji nowoczesne technologie, które ułatwiają wykonywanie czynności manualnych.


Technologie znakowania w nowoczesnych systemach magazynowych

W nowoczesnych magazynach nie brakuje również technologii znakowania, które zwiększają wydajność pracy. Mowa tu o czujnikach, skanerach kodów kreskowych czy bramkach RFID. W ten sposób informacje mogą trafiać bezpośrednio do bazy danych, bez ich ręcznego wpisywania. To sposób na zoptymalizowanie procesów logistycznych i usprawnienie kontroli tego, co rzeczywiście znajduje się w magazynie.

Oprócz tego istnieją także specjalne systemy komputerowe, które pozwalają na zarządzanie pracą floty magazynowej i jej operatorów. Mowa tu m.in. o FMS.

Dlaczego nowoczesne systemy magazynowe są tak ważne?

Nowoczesne systemy magazynowe pozwalają na usprawnienie procesów zachodzących w danym miejscu. Odpowiednio rozplanowane rozwiązania umożliwiają również obniżenie kosztów związanych z pracami w magazynie. Dzięki nim istnieje opcja ograniczenia niezbędnych zasobów ludzkich, co przekłada się bezpośrednio na oszczędność dla przedsiębiorcy. Obecnie w niemal każdym magazynie pojawia się co najmniej kilka elementów nowoczesnych systemów. Ich brak wiązałby się z koniecznością przeznaczenia większej ilości czasu na uzupełnianie baz danych, a także błędami spowodowanymi brakiem aktualnych informacji.

Szukają Państwo systemów magazynowania, które zwiększą wydajność w danym magazynie? Zapraszamy do nas!