Formularz kontaktowy
801 300 801 Infolinia
Znajdź lokalizację
service an support logistic systems_[MAM-40930]

Jak systemy logistyczne mogą usprawnić pracę przedsiębiorstwa?

Czy automatyzacja magazynu zawsze przekłada się na usprawnienie systemu logistycznego przedsiębiorstwa? Dzieje się tak tylko wtedy, gdy automatyczne rozwiązania zostaną wykorzystane w sposób przemyślany i zgodnie z potrzebami firmy. 

Jakie elementy systemu logistycznego warto automatyzować? Co warto wdrożyć w nowoczesnym magazynie? Zapraszamy do zapoznania się z naszymi rozwiązaniami!

Co to jest system logistyczny?

Transport, magazynowanie, gromadzenie zapasów? A może wszystkie wymienione elementy? Czym jest system logistyczny? Definicja mówi przede wszystkim o zorganizowanym, spójnym i połączonym ze sobą zespole elementów: produkcji, transportu i magazynowania oraz odbiorców, wraz z zachodzącymi pomiędzy nimi relacjami. To zintegrowane zarządzanie surowcami, półproduktami, materiałami, towarami i usługami na wszystkich etapach – od momentu pozyskania aż do chwili, gdy trafiają do konsumenta.

Co wchodzi w skład systemu logistycznego w przedsiębiorstwie?

Elementy systemu logistycznego przedsiębiorstwa mogą się różnić w zależności od branży i charakteru działalności. Tym, co je łączy, jest powtarzalność i cel: mają usprawniać działanie firmy i umożliwiać dostarczanie produktów lub usług klientom.
Jakie procesy mogą wchodzić w skład systemu logistycznego?

  • transport materiałów i półproduktów od producenta;
  • przyjmowanie towarów do magazynu;
  • gromadzenie zapasów;
  • dostarczanie materiałów i półproduktów – zasilanie stanowisk pracy;
  • pakowanie towarów;
  • gospodarowanie opakowaniami;
  • planowanie i realizacja dostaw do klienta;
  • wydawanie towaru z magazynu.

Przeczytaj również: Jak powinien wyglądać profesjonalnie wyposażony magazyn?

Zintegrowany system logistyczny: transport, magazynowanie, oprogramowanie

W sprawnie działającym przedsiębiorstwie wszystkie procesy związane z produkcją, transportem, obsługą klienta nie mogą funkcjonować w oderwaniu od siebie. Zintegrowany system logistyczny to klucz do sukcesu! Jakie automatyczne rozwiązania w magazynach mogą wspierać system logistyczny w przedsiębiorstwie?

Automatyczne systemy transportowe (AGV)

Nowoczesny magazyn nie może działać sprawnie bez nowoczesnych automatycznych wózków widłowych. To urządzenia sterowane za pomocą inteligentnego oprogramowania. Takie rozwiązania doskonale sprawdzą się do obsługi powtarzalnych zdarzeń transportowych. Automatyczne systemy transportowe są wyposażone w czujniki zapewniające bezpieczeństwo pracownikom magazynu.

Systemy techniki transportowej

W zintegrowanym systemie logistycznym w magazynie do transportu wykorzystuje się nie tylko automatyczne wózki widłowe. Aby zapewnić sprawny przepływ materiałów na większych odległościach, warto zastosować systemy techniki transportowej: przenośniki rolkowe i taśmowe, które automatycznie przesuwają towar umieszczony na paletach. Efektywne systemy techniki transportowej sprawdzą się także w przypadku transportu bliskiego i towarów zapakowanych w kartony lub pojemniki.

Automatyczne systemy magazynowe

Wykorzystanie regałów wyposażonych w układnice to ważny krok na drodze do pełnej automatyzacji magazynu. System logistyczny przedsiębiorstwa może na tym tylko zyskać: automatyczne systemy magazynowe skrócą czas dostaw, zapewnią szybsze układanie towaru na regałach i ograniczą liczbę popełnianych błędów. Układnice regałowe pracują z dużą prędkością i precyzją – poszczególne ich rodzaje można wykorzystać do układania palet lub drobnych towarów.

Nowoczesne regały magazynowe

W nowoczesnym magazynie wykorzystuje się rozwiązania pozwalające maksymalnie zagospodarować dostępną powierzchnię i ograniczyć liczbę korytarzy roboczych. Nowoczesne rozwiązania dla magazynów to także m.in. systemy regałów przesuwnych, regały głębokiego składowania czy regały z transporterami palet.

Oprogramowanie i systemy IT

Dobrze zaprojektowany system IT łączy ze sobą wszystkie elementy zarządzania magazynem. Pozwala na zarządzanie zapasami i szybkie wyszukiwanie produktów. To oprogramowanie, w którym łączą się technologie Przemysłu 4.0 i Internetu Rzeczy.

Kompetencje branżowe oferowane przez Jungheinrich

Najlepszy system logistyczny dla przedsiębiorstwa? Skrojony na miarę!

Czy system logistyczny w przedsiębiorstwie może zostać zaprojektowany od zera? Czy lepiej jest wykorzystać to, co już funkcjonuje sprawnie i zmienić to, co wymaga poprawy? Na te pytania najlepiej odpowiedzą konsultanci, którzy spojrzą na system logistyczny przedsiębiorstwa z zewnątrz.

Dlaczego warto skorzystać ze wsparcia podczas tworzenia zintegrowanego systemu logistycznego? Gotowe rozwiązania nie zawsze się sprawdzają. Nie ma dwóch identycznie działających magazynów – różnią się one rodzajem składowanych produktów, sposobem ich dostarczania i przekazywania do wysyłki oraz pod wieloma innymi względami.

Aby zintegrowany system logistyczny działał sprawnie i był realnym wsparciem dla działalności firmy, powinny znaleźć się w nim nowoczesne rozwiązania dostosowane do potrzeb, a nie takie, które zostaną wybrane przypadkowo. Możliwości, jeśli chodzi o wybór systemów składowania, wózków automatycznych czy systemów IT do obsługi magazynu, jest wiele. Rolą doradcy w tym procesie jest znalezienie takich rozwiązań, które zautomatyzują magazyn do aktualnie potrzebnego i możliwego do osiągnięcia stopnia.

Czy Państwa firma jest gotowa na wdrożenie zintegrowanego systemu logistycznego? Zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami, którzy przedstawią Państwu dostępne rozwiązania!