Formularz kontaktowy
801 300 801 Infolinia
Znajdź lokalizację
case study bista-standard
Rozwiązania szyte na miarę

Rozwiązania Jungheinrich dla Bista Standard

Bista Standard to wiodący producent w sektorze akcesoriów tytoniowych. Firma powstała w 2004 roku, a obecnie znajduje się w pierwszej piątce największych niezależnych graczy tej branży w Europie.

Oczekiwania Klienta

  • Niska awaryjność wózków widłowych
  • Dłuższy czas pracy urządzeń
  • Skuteczny serwis

Rozwiązania

  • Akumulatorowy unoszący wózek widłowy ze składaną platformą ERE 120
  • Akumulatorowy wózek widłowy wysokiego składowania z masztem wysuwnym ETV 318
  • Akumulatorowy podnośnikowy wózek widłowy z dyszlem  EJC 110
  • Akumulatorowy trójkołowy wózek widłowy EFG 216k

Osiągnięte cele

  • Dłuższa żywotność urządzeń
  • Wzrost wydajności pracy
  • Kompleksowy i szybki serwis pojazdów


Produkcja przedsiębiorstwa obejmuje m.in. takie materiały jak gilzy, filtry do papierosów, napełniarki oraz papierośnice. Siedziba spółki mieści się w Bydgoszczy. Wszystkie wyroby są bezpośrednio eksportowane do 45 państw na sześciu kontynentach, a główne kierunki dostaw to kraje Beneluksu, Niemcy, Hiszpania, Portugalia, Włochy, Szwecja i USA. Obecnie firma zatrudnia 220 pracowników. Bista Standard konsekwentnie rozszerza działalność, umacniając swoją pozycję na polskim i międzynarodowym rynku. Przedsiębiorstwo wciąż poszukuje nowych kierunków eksportu, wprowadza innowacyjne rozwiązania oraz udoskonala technologię produkcji. Firma bardzo starannie dobiera dostawców surowców, przekładając to podejście również na inne obszary działalności – sprawna, efektywna i bezpieczna praca magazynu stanowiły główne wyznaczniki podczas wyboru dostawcy wózków widłowych. Bista Standard poszukiwała firmy, która zagwarantuje urządzenia spełniające najwyższe standardy we wskazanych powyżej obszarach.

Potrzeby Klienta

Niska awaryjność wózków widłowych, długi czas pracy urządzeń oraz kompleksowa usługa serwisu skłoniły klienta do zakupu produktów marki Jungheinrich. Bista Standard to nowoczesna przestrzeń produkcyjna i magazynowa – całkowita powierzchnia zabudowy obiektu wynosi ponad 15 tys. mkw. Przedsiębiorstwo posiada blisko 10 tys. miejsc paletowych rozlokowanych w czterech magazynach, z czego 7 tys. znajduje się w strefie wysokiego składowania, gdzie przechowywane są wyroby gotowe. Długi czas pracy pojazdów oraz niska awaryjność urządzeń stanowiły bezwzględne wymogi Bista Standard wobec Jungheinrich. Zwłaszcza drugi warunek okazał się szczególnie istotny ze względu na znaczne natężenia pracy operatorów wózków widłowych podczas dużej liczby załadunków i rozładunków oraz konieczność obsługi bieżących potrzeb produkcyjnych. Jungheinrich doskonale spełnił te oczekiwania – akumulatory urządzeń wytrzymują nawet trzy zmiany, a pojazdy funkcjonują bez zarzutu umożliwiając ciągłość pracy.

Wyżej wymienione aspekty to jednak nie jedyne czynniki, które zadecydowały o wyborze Jungheinrich jako dostawcy wózków widłowych. Na decyzję klienta wpłynęły również wyjątkowa zwrotność i dynamika prowadzenia pojazdów oraz profesjonalny i szybki serwis. Ponadto, urządzenia podniosły wydajność operacji realizowanych przez operatorów – liczba czynności oraz ilość pracy wykonanej w jednostce czasu znacząco się zwiększyła, co ma przełożenie na usprawnienie przepływu towarów między produkcją a magazynem. Jungheinrich – rozwiązania na miarę potrzeb klienta. W celu optymalnego dostosowania urządzeń do oczekiwań klienta, Jungheinrich przeprowadził analizę potrzeb firmy, która ostatecznie podjęła decyzję o zakupie czterech rodzajów urządzeń z portfolio dostawcy.

Pierwszym z zakupionych przez przedsiębiorstwo pojazdów był akumulatorowy wózek widłowy wysokiego składowania z masztem wysuwnym ETV318, wykorzystywany w strefie magazynowania wyrobów gotowych. Urządzenie wyposażono w specjalną kamerę zamontowaną na maszcie, która porusza się wraz z nim i wspiera operatora podczas zdejmowania ładunków z najwyższych pięter regałów – począwszy od dotarcia do palety, tak by nie uszkodzić towaru, regału oraz wózka, przy jednoczesnym zachowaniu bezpieczeństwa pracownika, po opuszczenie całego ładunku.

Kolejnym rozwiązaniem zaproponowanym przez Jungheinrich był wydajny akumulatorowy wózek widłowy EFG216k. Bista Standard zdecydowała się również, na akumulatorowy podnośnikowy wózek widłowy z dyszlem EJC110. Ten kompaktowy i zwrotny pojazd został przystosowany do pracy w korytarzach roboczych o małej szerokości. W bydgoskim przedsiębiorstwie jest on głównie używany przy maszynie do produkcji filtrów, gdzie wspiera rozpiętrowanie towaru. Dodatkowo urządzenie jest wykorzystywane do transportu większych elementów linii produkcyjnej podczas jej ewentualnej naprawy.

Ostatnim z zakupionych pojazdów jest akumulatorowy unoszący wózek widłowy ze składaną platformą ERE 120, który, podobnie jak pozostałe urządzenia, podniósł wydajność pracy. Wysoka jakość produktów Jungheinrich znacząco wpływa na zmniejszenie kosztów serwisowych.

Bista Standard wyposażyło przestrzeń magazynową regałami Jungheinrich. Produkty sygnowane logiem firmy znajdują się na magazynie surowca, półproduktów oraz wyrobów gotowych.

Mariusz Schröter, Koordynator ds. Wdrażania Systemów Jakościowych w Bista Standard Sp. z o. o. mówi: "Jednym z wyznaczników zakupu wózków widłowych Jungheinrich była niewątpliwie marka firmy, która w branży logistycznej stanowi synonim wysokiej jakości produktów. Ponadto długa żywotność akumulatorów, umożliwiająca wydajną pracę – szczególnie w systemie trzyzmianowym oraz sprawnie działający serwis, przyczyniły się do decyzji o wyborze tego właśnie producenta urządzeń."

Referencje