Formularz kontaktowy
801 300 801 Infolinia
Znajdź lokalizację
Nowoczesny magazyn

5 kluczowych elementów wyposażenia nowoczesnego magazynu

Magazyn to miejsce, przez które każdego dnia mogą przepływać nawet setki ton towarów. Z tego powodu musi być to przestrzeń odpowiednio funkcjonalna, wyposażona we właściwe przedmioty. Co powinno znaleźć się w nowoczesnym magazynie?

Procesy logistyczne w nowoczesnym magazynie

W nowoczesnym magazynie zachodzą różne procesy logistyczne. To właśnie do nich powinno być dopasowane wyposażenie tej przestrzeni. Wśród najważniejszych procesów magazynowych można wyróżnić:

 • przyjęcie towaru,
 • składowanie,
 • zarządzanie zapasami,
 • transport,
 • komplementację zamówień,
 • wysyłkę zamówień

Nowoczesny magazyn, czyli regały

Nowoczesny magazyn musi obejmować różnego rodzaju regały, pozwalające na maksymalne wykorzystanie przestrzeni. W wielu miejscach tego typu stawia się na system wysokiego składowania, w którym regały sięgają aż do sufitu. Do obsługi takiego regału wykorzystuje się specjalnie do tego przeznaczone wózki widłowe.

 • Na rynku znaleźć można różne modele regałów. Wśród nich największą popularnością cieszą się konstrukcje:

 • półkowe,
 • przesuwne,
 • paletowe,
 • push-back,
 • przepływowe,
 • wspornikowe.

Wybór odpowiednich regałów do nowoczesnego magazynu powinien zależeć przede wszystkim od charakterystyki składowanych towarów. Znaczenie ma przede wszystkim ich masa i wielkość.


Zapraszamy do przeczytania: Jak powinien wyglądać profesjonalnie wyposażony magazyn logistyczny?

Informatyczne systemy magazynowe w nowoczesnym magazynie

Nowoczesne rozwiązania magazynowe to także systemy informatyczne, które ułatwiają pracę. Pracownicy znają dokładną lokalizację, gdzie i w jakiej ilości znajdują się konkretne towary. Co więcej, nowoczesne wózki widłowe wyposażone w nawigację magazynową same wybierają optymalna drogę do danego produktu. W ten sposób można znacznie łatwiej kompletować poszczególne zamówienia. Obecnie w nowoczesnych magazynach stosuje się także specjalne rozwiązania, które pozwalają na przydzielanie zadań pracownikom. Wszystko to zmniejsza ryzyko pomyłek, które mogłoby wpływać na zaburzenia procesów magazynowych.

Powszechnie w nowoczesnych magazynach drukuje się specjalne etykiety z możliwością łatwego czytania specjalnymi czytnikami.

Sprzęty w nowoczesnym magazynie\

Wózki widłowe w nowoczesnym magazynie

W nowoczesnym magazynie nie może zabraknąć również urządzeń do transportu towarów. Mowa tu przede wszystkim o wózkach widłowych. Pozwalają one na bezpieczne przenoszenie palet, które ważą nawet kilka ton. W ten sposób można łatwo transportować przedmioty nawet na duże odległości. Wybrany sprzęt powinien być dopasowany do specyfiki pracy w danej firmie. Jeśli znajduje się w niej plac zewnętrzny, wózki widłowe muszą być dostosowane również do pracy na zewnątrz.

Wózki widłowe dostępne w ofercie Jungheinrich

Sprzęt do komplementacji zamówień w nowoczesnym magazynie

Nowoczesne rozwiązania usprawniające pracę w magazynie to także wszelkie sprzęty, które służą do kompletowania zamówień. Często korzysta się ze specjalnych wózków o właśnie takim zastosowaniu.

W nowoczesnym magazynie stosuje się też różnego rodzaju systemy informatyczne, które pozwalają na kompletowanie zamówień sprawniej i ze zminimalizowaniem ryzyka błędów.

Oprócz tego w nowoczesnym magazynie można wykorzystać też maszyny pakujące czy wagi. W trakcie pakowania ręcznego przydadzą się też regulowane stoły. Wszystko zależy od tego, jakie towary są składowane w konkretnym budynku.

Automatyczne rozwiązania magazynowe

Nowoczesne magazyny to często w pełni automatyczne silosy, w których pracują układnice regałowe, składujące towary nawet na ponad 40 metrach wysokości.

W magazynach, w których działają takie maszyny, konieczne jest zachowanie szczególnych względów bezpieczeństwa. Pracownicy pod żadnym pozorem nie mogą znaleźć się na trasie ich działań, a często w ogóle nie mają prawa wstępu podczas bieżącej pracy urządzeń.

Szukają Państwo funkcjonalnego wyposażenia nowoczesnego magazynu? Zapraszamy do zapoznania się z ofertą naszej firmy.

Systemy logistyczne dostępne w ofercie Jungheinrich