Formularz kontaktowy
801 300 801 Infolinia
Znajdź lokalizację
ECEH 223_[MAM-51797]

Ciągniki akumulatorowe – rodzaje oraz przeznaczenie

Gdy myślimy o pojazdach transportu bliskiego używanych w magazynie, najczęściej myśli się o modelach, które służą przenoszeniu palet z ładunkiem oraz ich składowaniu. Często istnieje też potrzeba przenoszenia ciężkich towarów w poziomie. Między innymi w tym celu stosuje się ciągniki akumulatorowe.

Wózki ciągnikowe, czyli co?

Ciągniki akumulatorowe, jak sama nazwa wskazuje, to pojazdy transportu bliskiego, których zadaniem jest przemieszczanie ładunków na krótkie dystanse w poziomie. Takie urządzenie ciągnie przewożone przedmioty za sobą, albo na bezpośrednio dobudowanej naczepie, albo na dopiętych przyczepkach. To szybki i efektywny sposób na relokację dużej partii palet oraz innych form ładunku.

Gdzie można wykorzystać taki wózek?

Ciągniki znajdują bardzo szerokie zastosowanie zarówno w typowych centrach logistycznych i magazynowych, jak również w zakładach produkcyjnych. Pozwalają np. na przeniesienie elementów wykorzystywanych w procesie wytwórczym z jednego ciągu fabrycznego na drugi albo na przewiezienie ich do magazynu.

Co ważne, taki wózki mogą być wykorzystywane zarówno wewnątrz budynków, jak i na zewnątrz. Oczywiście wszystko zależy od dobranego typu urządzenia i jego dostosowania do poszczególnych rodzajów nawierzchni.

Ciągniki akumulatorowe dostępne w ofercie Jungheinrich

Typy ciągników akumulatorowych

Ciągniki akumulatorowe, co do zasady, pełnią podobne role. Jednak poszczególne ich modele różnią się od siebie szczegółami w konstrukcji oraz parametrami. Oto przegląd najważniejszych rodzajów tych pojazdów.

Wózki jezdniowe naładowne

Ten typ urządzeń jest przeznaczony do przewożenia ładunków w ramach transportu wewnątrzzakładowego, na większe odległości. Ich cechą charakterystyczną jest fakt, iż są wyposażone w specjalną platformę, na której układa się i zabezpiecza ładunki. Platforma jest stałym i integralnym elementem konstrukcji.

Ciągniki akumulatorowe

Do takich wózków dopina się inne pojazdy lub przyczepy, które nie są na stałe połączone z konstrukcją, co oznacza, że można modyfikować ich liczbę oraz rodzaj. Pojazdy mają kompaktową konstrukcję, a jednocześnie wyróżniają się wysoką siłą uciągu i dużą zwrotnością. Dlatego są uznawane za bardziej uniwersalne od tych pierwszych.

EZS130_[MAM-51778]

Rozwiązania specjalne

Czasem w magazynie potrzebne są pojazdy transportu bliskiego, które sprawdzają się w specyficznych, bardziej wymagających warunkach. Mogą np. być to urządzenia przeznaczone do bardziej „terenowej” jazdy, co oznacza np. zamontowanie w nich większych kół pneumatycznych. Wybór odpowiedniego modelu z tej kategorii jest uzależniony od specyfiki potrzeb konkretnego zakładu.

Warto pamiętać, że aby obsługiwać ciągniki akumulatorowe, należy uzyskać uprawnienia do obsługi pojazdów transportu bliskiego wydawane przez UDT. Zasady są podobne jak w przypadku wózków widłowych przeznaczonych do składowania towarów.

Przeczytaj również: Środki transportu wewnętrznego – rodzaje maszyn i urządzeń

Ciągniki akumulatorowe – główne zalety

Wśród ich najważniejszych atutów tego rodzaju urządzeń można wskazać:

  • możliwość zastosowania w pomieszczeniach i na zewnątrz;
  • cichą i bezemisyjną pracę – to pozytywnie wpływa na wysoki komfort operatora oraz innych pracowników magazynu, a także na środowisko naturalne,
  • wysoki uciąg – ciągniki Jungheinrich zapewniają możliwość jednorazowego przetransportowania nawet do 28 t ładunku,
  • wygodną i intuicyjną obsługę – operator cieszy się wysokim komfortem pracy,
  • wysokie bezpieczeństwo stosowania – m.in. dzięki możliwości zastosowania różnych systemów wspomagających pracę,
  • niskie koszty eksploatacji – wynikają z bezawaryjnej i bardzo wydajnej pracy;
  • możliwość dostosowania do w pełni zautomatyzowanych systemów transportowych – w oparciu o nowoczesne ciągniki elektryczne można stworzyć automatyczny system transportowy AGV; jego zastosowanie zoptymalizuje koszty pracy magazynu i zwiększy wydajność jego działania.

Jak zatem widać, istnieje wiele korzyści z zastosowania takiego rozwiązania. Jeżeli więc potrzebują Państwo niezawodnego i sprawdzonego systemu transportowego, zachęcamy do przyjrzenia się bliżej ciągnikom akumulatorowym.

Nie mają Państwo pewności, który rodzaj pojazdu wybrać? Zapraszamy do kontaktu z ekspertami Jungheinrich. Dzięki nam zoptymalizują Państwo transport w magazynie i zwiększą efektywność oraz bezpieczeństwo prowadzonych działań. Zapraszamy do podjęcia współpracy!