Formularz kontaktowy
801 300 801 Infolinia
Znajdź lokalizację
ECEH 223_[MAM-51797]

Ciągniki akumulatorowe – rodzaje oraz przeznaczenie

Gdy myślimy o pojazdach transportu bliskiego używanych w magazynie, najczęściej myśli się o modelach, które służą przenoszeniu palet z ładunkiem oraz ich składowaniu. Często istnieje też potrzeba przenoszenia ciężkich towarów w poziomie. Między innymi w tym celu stosuje się ciągniki akumulatorowe.

Wózki ciągnikowe, czyli co?

Ciągniki akumulatorowe, jak sama nazwa wskazuje, to pojazdy transportu bliskiego, których zadaniem jest przemieszczanie ładunków na krótkie dystanse w poziomie. Takie urządzenie ciągnie przewożone przedmioty za sobą, albo na bezpośrednio dobudowanej naczepie, albo na dopiętych przyczepkach. To szybki i efektywny sposób na relokację dużej partii palet oraz innych form ładunku.

Gdzie można wykorzystać taki wózek?

Ciągniki znajdują bardzo szerokie zastosowanie zarówno w typowych centrach logistycznych i magazynowych, jak również w zakładach produkcyjnych. Pozwalają np. na przeniesienie elementów wykorzystywanych w procesie wytwórczym z jednego ciągu fabrycznego na drugi albo na przewiezienie ich do magazynu.

Co ważne, taki wózki mogą być wykorzystywane zarówno wewnątrz budynków, jak i na zewnątrz. Oczywiście wszystko zależy od dobranego typu urządzenia i jego dostosowania do poszczególnych rodzajów nawierzchni.

Ciągniki akumulatorowe dostępne w ofercie Jungheinrich

Typy ciągników akumulatorowych

Ciągniki akumulatorowe, co do zasady, pełnią podobne role. Jednak poszczególne ich modele różnią się od siebie szczegółami w konstrukcji oraz parametrami. Oto przegląd najważniejszych rodzajów tych pojazdów.

Wózki jezdniowe naładowne

Ten typ urządzeń jest przeznaczony do przewożenia ładunków w ramach transportu wewnątrzzakładowego, na większe odległości. Ich cechą charakterystyczną jest fakt, iż są wyposażone w specjalną platformę, na której układa się i zabezpiecza ładunki. Platforma jest stałym i integralnym elementem konstrukcji.

Ciągniki akumulatorowe

Do takich wózków dopina się inne pojazdy lub przyczepy, które nie są na stałe połączone z konstrukcją, co oznacza, że można modyfikować ich liczbę oraz rodzaj. Pojazdy mają kompaktową konstrukcję, a jednocześnie wyróżniają się wysoką siłą uciągu i dużą zwrotnością. Dlatego są uznawane za bardziej uniwersalne od tych pierwszych.

EZS130_[MAM-51778]

Rozwiązania specjalne

Czasem w magazynie potrzebne są pojazdy transportu bliskiego, które sprawdzają się w specyficznych, bardziej wymagających warunkach. Mogą np. być to urządzenia przeznaczone do bardziej „terenowej” jazdy, co oznacza np. zamontowanie w nich większych kół pneumatycznych. Wybór odpowiedniego modelu z tej kategorii jest uzależniony od specyfiki potrzeb konkretnego zakładu.

Przeczytaj również: Środki transportu wewnętrznego – rodzaje maszyn i urządzeń

Ciągniki akumulatorowe – główne zalety

Wśród ich najważniejszych atutów tego rodzaju urządzeń można wskazać:

  • możliwość zastosowania w pomieszczeniach i na zewnątrz;
  • cichą i bezemisyjną pracę – to pozytywnie wpływa na wysoki komfort operatora oraz innych pracowników magazynu, a także na środowisko naturalne,
  • wysoki uciąg – ciągniki Jungheinrich zapewniają możliwość jednorazowego przetransportowania nawet do 28 t ładunku,
  • wygodną i intuicyjną obsługę – operator cieszy się wysokim komfortem pracy,
  • wysokie bezpieczeństwo stosowania – m.in. dzięki możliwości zastosowania różnych systemów wspomagających pracę,
  • niskie koszty eksploatacji – wynikają z bezawaryjnej i bardzo wydajnej pracy;
  • możliwość dostosowania do w pełni zautomatyzowanych systemów transportowych – w oparciu o nowoczesne ciągniki elektryczne można stworzyć automatyczny system transportowy AGV; jego zastosowanie zoptymalizuje koszty pracy magazynu i zwiększy wydajność jego działania.

Jak zatem widać, istnieje wiele korzyści z zastosowania takiego rozwiązania. Jeżeli więc potrzebują Państwo niezawodnego i sprawdzonego systemu transportowego, zachęcamy do przyjrzenia się bliżej ciągnikom akumulatorowym.

Nie mają Państwo pewności, który rodzaj pojazdu wybrać? Zapraszamy do kontaktu z ekspertami Jungheinrich. Dzięki nam zoptymalizują Państwo transport w magazynie i zwiększą efektywność oraz bezpieczeństwo prowadzonych działań. Zapraszamy do podjęcia współpracy!