Formularz kontaktowy
801 300 801 Infolinia
Znajdź lokalizację
Stage Zdrowie i bezpieczeństwo

Cross-docking w procesach logistyki produkcji i dystrybucji

Cross-docking, czyli przeładunek kompletacyjny, to jedna z metod dystrybucji materiałów do produkcji, półproduktów i gotowych towarów. Sprawdź, na czym polega cross-docking, w jakich branżach sprawdzi się najlepiej oraz jakie są jego zalety i wady.

Czym jest cross-docking?

Cross-docking (polska nazwa – przeładunek kompletacyjny) to metoda logistyczna (w dystrybucji towarów, surowców lub materiałów produkcyjnych) polegająca na pominięciu etapu magazynowania. W uproszczeniu oznacza to, że po dostarczeniu do magazynu duże partie jednolitego asortymentowo towaru są dzielone, a złożone z różnych produktów zamówienia kompletuje się i wysyła do klienta bez uprzedniego gromadzenia w magazynie. Takie postępowanie pozwala przyspieszyć dostarczenie towaru do klienta, ograniczyć potrzebną przestrzeń magazynową i obniżyć koszty związane ze składowaniem.

Cross-docking a system standardowy

W normalnym systemie towary lub surowce są dostarczane dużymi partiami przez producenta do przestrzeni magazynowej, gdzie następnie składuje się je przez dłuższy czas, kompletując zamówienia w potrzebnych momentach. Wymaga to dużej ilości miejsca i czasu, a także odpowiedniej infrastruktury, takiej jak regały czy środki transportu wewnętrznego (szczególnie w przypadku magazynów gromadzących tylko jeden typ towaru). Cross-docking pozwala ograniczyć konieczne do realizowania dostaw środki, ponieważ zamówienia kompletowane są na bieżąco z otrzymanych partii produktów lub materiałów. Korzystanie z tej metody wymaga jednak świetnej koordynacji między poszczególnymi elementami systemu.

Etapy pracy

Podstawowy schemat pracy składa się z pięciu etapów.

 1. Złożenie zamówienia u dostawców.
 2. Odebranie dostawy.
 3. Kontrola ilości i jakości towaru.
 4. Kompletacja zamówień.
 5. Wysyłka do docelowego klienta.

Szczególnie istotne jest zaplanowanie ilości surowców lub produktów, które trzeba zamówić od dostawców w celu skompletowania wszystkich zamówień. W przeciwnym razie mogą pojawić się braki lub nadmiar pewnych towarów, co w obu przypadkach ma negatywny wpływ na płynność realizowania cross-dockingu i jego opłacalność.

Różne sposoby realizacji cross-dockingu

Cross-docking może być realizowany na różne sposoby. Pierwszą metodą jest cross-docking gotowych palet, w którym skompletowane zamówienia są dostarczane do magazynu i przeładowywane do innego środka transportu. Cross-docking z konsolidacją w miejscu przeładunku polega natomiast na odebraniu większych partii towarów od dostawców i skompletowaniu z nich zamówień dla poszczególnych klientów, a następnie wysłaniu do miejsca docelowego. Ostatnia metoda zakłada wykorzystanie strefy przeładunku nie tylko jako przestrzeni do kompletacji zamówień, ale również tymczasowego miejsca składowania, co umożliwia uzyskanie większej elastyczności w przypadku wzrostu popytu na dany produkt.

Poznaj kompetencje branżowe firmy JungheinricH

Cross-docking w łańcuchu dostaw

Cross-docking może być realizowany na każdym etapie łańcucha dostaw – od dystrybucji surowców, przez transport półproduktów do fabryk i punktów montażu, aż po dostarczanie gotowych produktów do sklepu detalicznego czy innego docelowego klienta.

Cross-docking a logistyka produkcji

Zastosowanie cross-dockingu w przedsiębiorstwie produkcyjnym pozwala ograniczyć ilość przestrzeni potrzebnej do składowania surowców i półproduktów. Dzięki temu możliwe jest zmniejszenie kosztów przechowywania materiałów, a także poprawienie płynności finansowej, ponieważ towary dostarczane są niewielkimi, częstymi partiami. Taka metoda sprawdza się w przypadku korzystania z szybko zbywalnych surowców i półproduktów, na które popyt jest w miarę stabilny.

Cross-docking a dystrybucja

Podobnie jak w przypadku zaopatrywania przedsiębiorstw produkcyjnych, cross-docking można wykorzystać też w dostarczaniu towarów do mniejszych punktów dystrybucji lub docelowych klientów – szczególnie w przypadku handlu przez Internet, ale też na przykład realizowania dostaw do lokalnych punktów sprzedażowych.


Stage Logistyka

Branże i produkty

Cross-docking najlepiej sprawdza się w przypadkach, gdy dystrybuowane produkty są łatwo zbywalne, a zapotrzebowanie na nie utrzymuje się na mniej więcej stałym poziomie. Metoda ta stanowi też świetne rozwiązanie w przypadku szybko psujących się materiałów i towarów oraz wtedy, gdy czas dostarczenia produktu do klienta ma kluczowe znaczenie. Sprawdza się też przy dużym zapotrzebowaniu na towary. Dlatego cross-docking jest bardzo popularny w branży spożywczej i farmaceutycznej, a także na przykład podczas wyprzedaży i promocji, w handlu e-commerce czy w przypadku drogich, trudnych do magazynowania produktów.

Zalety i wady cross-dockingu

Zalety:

 • oszczędność miejsca i zmniejszenie ilości magazynów,
 • niższy koszt obsługi przestrzeni magazynowej,
 • szybkie dotarcie zamówienia do docelowego klienta,
 • łatwiejsze zaopatrywanie mniejszych punktów dystrybucji,
 • mniej skomplikowana obsługa towaru w magazynie,
 • metoda przyjazna dla środowiska dzięki bardziej efektywnemu dystrybuowaniu towarów.

Wady:

 • konieczność skoordynowania działań każdego podmiotu w łańcuchu dystrybucji,
 • konieczność wypracowania jednorodnych systemów działania (na przykład metod znakowania produktów),
 • duże koszty na etapie inwestycji,
 • ryzyko występowania braków lub nadmiaru niektórych produktów,
 • konieczność natychmiastowej obsługi każdej dostawy, co wymaga dużego zaangażowania i umiejętności ze strony personelu.


Cross-docking jest metodą, która posiada wiele zalet, ale także sporo minusów. Dlatego warto jest sięgać po nią w momencie, gdy stanowi optymalne rozwiązanie dla danej branży czy strategii – w przeciwnym razie może stanowić dodatkową komplikację zamiast ułatwienia.


--------------------------------------

czym jest cross-docking

https://pl.wikipedia.org/wiki/Cross-docking

https://en.wikipedia.org/wiki/Cross-docking


cross-docking a logistyka produkcji

https://www.logistyka.net.pl/bank-wiedzy/logistyka/item/7899-cross-docking-w-logistyce-produkcji-na-przykladzie-przedsiebiorstwa-produkcyjnego


produkty i branże

https://www.mecalux.pl/blog/przyklady-zastosowanie-cross-docking-magazyn


cross-docking w e-commerce

https://altmasterlogistyka.pl/na-czym-polega-cross-docking-jakie-korzysci-niesie-dla-e-commerce


porównanie ze standardowymi systemami

https://www.mecalux.pl/blog/co-to-jest-cross-docking


wady i zalety

https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-cross-docking-alternatywny-system-dystrybucji

https://www.mecalux.pl/blog/cross-docking-wady-zalety