Formularz kontaktowy
801 300 801 Infolinia
Znajdź lokalizację
Batterien 80V 170A_[MAM-785]

Jak bezpiecznie ładować wózki widłowe?

Właściwa eksploatacja wózków widłowych związana jest m.in. z ich odpowiednim ładowaniem. Proces ten jest zależny od rodzaju zastosowanej w danym modelu baterii. Inaczej ładowane są bowiem akumulatory trakcyjne żelowe niż np. modele kwasowe. Jak prawidłowo ładować akumulatory wózków widłowych?

Różne sposoby ładowania akumulatorów wynikają z różnej budowy poszczególnych baterii. Znacznie łatwiejsze zadanie czeka operatora wózka, w którym znalazła się bateria bezobsługowa niż tego, który operuje sprzętem z innym typem akumulatora – także ze względów bezpieczeństwa. Nie wyprzedzajmy jednak faktów i przejdźmy do tego, jak dokładnie powinno wyglądać ładowanie baterii wózka widłowego. Wskazane informacje i zalecenia z pewnością okażą się przydatne podczas codziennej pracy.

Obsługa akumulatora kwasowego

Na początek urządzenia, które wymagają zdecydowanie największej uwagi. Pomimo stosunkowo niskich cen oraz dobrej odporności na obciążenia związane z ich wykorzystaniem, baterie kwasowo-ołowiowe mogą okazać się nieco problematyczne – głównie ze względu na fakt, iż korzystają one z płynnego elektrolitu w formie kwasu.

Ładowanie akumulatorów tego typu wiąże się więc z ryzykiem wycieku kwasu, nadmiernego wzrostu temperatury sprzętu, wydzielania się groźnego gazu czy też parowania wody. Z tego względu, podczas ładowania należy zachować odpowiednie środki ostrożności. Jakie dokładnie?

Środki ostrożności podczas obsługi akumulatora kwasowego

  • Użycie ubrań ochronnych okażą się niezbędne dla właściwego zabezpieczenia przed ewentualnym wpływem kwasu, który może wypłynąć z akumulatora. Pracownicy powinni wyposażyć się w rękawice z gumy kwasoodpornej, specjalne buty (najlepiej sięgające do kolan), fartuch, a także nakrycie głowy wraz z ochroną oczu i twarzy.
  • Łatwy dostęp do środków neutralizujących mowa tu głównie o roztworze sody technicznej, z którego korzysta się, w razie nieszczęśliwego wypadku, do spłukiwania części ciała oblanej kwasem.
  • Brak źródeł ognia w pobliżu akumulatora w pomieszczeniu, w którym odbywa się ładowanie, nie można palić tytoniu i używać otwartego ognia. Grozi to bowiem wybuchem wodoru.

Oczywiście za ładowanie akumulatorów wózków widłowych powinni brać się wyłącznie przeszkoleni pracownicy, którzy zapoznali się ze stosownym instruktażem.

Ładowanie kwasowej baterii wózka widłowego – wymagania dotyczące pomieszczenia

Jak można się domyślić, akumulatory kwasowe muszą być ładowane na specjalnie wydzielonej powierzchni, spełniającej szereg różnych kryteriów. Wskazują one między innymi na to, iż pomieszczenie powinno mieć minimum dwa metry wysokości, jego metraż musi być natomiast na tyle duży, aby gwarantować swobodny dostęp do każdej ładowanej jednostki. Do tego należy dodać wodoszczelne oprawy oświetleniowe, ściany i podłogi wykonane z materiałów kwasoodpornych, a także właściwą wentylację (grawitacyjną lub mechaniczną). Tylko wówczas ładowanie baterii wózka widłowego może być uznane za w pełni bezpieczne.

Akumulator bezobsługowy – jak ładować?

W nowoczesnych wózkach widłowych montowane są nie tylko baterie kwasowo-ołowiowe. Sporą popularnością cieszą się również modele litowo-jonowe. Do ich największych zalet należy zapisać fakt, iż są bezobsługowe.

Co to oznacza?  Akumulatory litowo-jonowe nie wymagają tak dużej kontroli, jak w przypadku modeli kwasowych. Brak w nich bowiem płynnego elektrolitu, który może wypłynąć – zarówno podczas użytkowania, jak i ładowania. Z tego też względu cała procedura staje się znacznie łatwiejsza. Korzystanie z ładowarki jest bezpieczne, nie musimy bowiem obawiać się działania kwasu.

Nieco inaczej wygląda to w przypadku akumulatorów trakcyjnych żelowych. W ich przypadku elektrolit ma formę żelu, co jednak nie oznacza, że nie może wypłynąć. Czasem wskazywany jest maksymalny kąt przechyłu takich urządzeń. Ładowanie takiej baterii wózka widłowego także musi odbywać się po zastosowaniu pewnych środków ostrożności.

Ładowanie akumulatorów – kiedy i jak długo?

Baterie litowo-jonowe cenione są także za to, że do ładowania mogą zostać podłączone w każdej chwili, podczas gdy w przypadku modeli kwasowych zaleca się, by najpierw wyładować je w 80 procentach. Daje nam to znacznie większą swobodę obsługi wózków z technologią litowo-jonową.

No i kwestia samego czasu ładowania. Jeśli korzystamy z baterii litowo-jonowych 24-woltowych, wystarczy zaledwie 30 minut, aby odzyskały one połowę swojej sprawności. Pełne ładowanie akumulatorów trwa natomiast 80 minut. Nieco tylko dłużej trwa to przy użyciu baterii 80-woltowych. Poziom 50 procent naładowania uzyskamy po około 53 minutach, natomiast ładowanie pełne trwa 105 minut. Nie musimy się więc martwić, że użytkowane przez nas wózki widłowe będą uziemione na dłuższy czas. Jak natomiast pod tym względem sprawdzają się akumulatory kwasowe? Ich ładowanie trwać może nawet 8 godzin, dlatego zaleca się, aby w magazynie dostępne były zawsze ogniwa zapasowe. W przeciwnym wypadku praca może zostać wstrzymana na bardzo długi czas.

Akumulator bulgocze podczas ładowania – co robić?

Jednym z często zadawanych pytań i poruszanych kwestii przez użytkowników akumulatorów jest problem „zachowania się” baterii kwasowych podczas ładowania. Najwięcej wątpliwości budzi charakterystyczne bulgotanie akumulatorów. Nie jest to jednak nic groźnego ani nieprawidłowego. Tego typu odgłosy związane są z naturalnymi procesami zachodzącymi wewnątrz akumulatora podczas jego ładowania.

Zupełnie inaczej wygląda jednak sytuacja wówczas, gdy z baterii wydostaje się elektrolit. Jego działanie jest bardzo groźne dla naszego organizmu, dlatego też tak ważne jest zachowanie wszelkich środków ostrożności, o których była mowa wcześniej.

Bezpieczne ładowanie baterii wózka widłowego to gwarancja ochrony ludzi, a także samego sprzętu – należy o tym pamiętać, zwłaszcza przy obsłudze akumulatorów kwasowych.