Formularz kontaktowy
801 300 801 Infolinia
Znajdź lokalizację
EJC216b_[MAM-51791]

Wózek widłowy podnośnikowy – 6 rzeczy, które warto o nim wiedzieć!

Wózek widłowy podnośnikowy cieszy się dużą popularnością w sklepach, magazynach i centrach logistycznych. Co warto wiedzieć na jego temat?

Jak są zbudowane wózki podnośnikowe i w jaki sposób działają?

Wózek podnośnikowy widłowy to urządzenie, które wykorzystuje się w większości magazynów.

Wózek podnośnikowy może być wykorzystywany na dwa sposoby: do pobierania towaru z regału, podnoszenia go i opuszczania w pionie, a także do przewożenia towarów na terenie magazynu. W przypadku większości wózków widłowych podnośnikowych przewożone przedmioty znajdują się na paletach.

Aby pobrać towar z półki, operator uruchamia widły, które przesuwają się po maszcie na odpowiednią wysokość. Następnie widły wsuwają się pod paletę, podnoszą ją lekko do góry i opuszczają na dół. W tej pozycji, gdy ładunek znajduje się maksymalnie blisko podłoża, można przetransportować go w wybrane miejsce.

Wózki widłowe podnośnikowe na wynajem dostępne w ofercie Jungheinrich

Różnice pomiędzy wózkiem podnośnikowym a wózkiem unoszącym

Choć to akumulatorowe wózki podnośnikowe spotyka się w magazynach najczęściej, nie jest to jedyny rodzaj urządzeń wykorzystywanych do transportu wewnątrzmagazynowego. Drugim rodzajem, dość popularnym, są wózki unoszące. Czym różnią się one od wózków podnośnikowych?

Unoszą one przewożone palety na niewielką wysokość – zazwyczaj do kilkudziesięciu centymetrów. Wykorzystuje się go jedynie w przypadku towarów nisko położonych, zwłaszcza na posadzkach. Sprawdza się także podczas rozładunki i załadunku samochodów ciężarowych. Wózek unoszący dobrze nadaje się także do transportu towarów na terenie magazynu.

Warto przeczytać: Rodzaje wózków widłowych - podział i klasyfikacja

EJD222_[MAM-53263]

Wózek widłowy podnośnikowy – uniwersalne rozwiązanie dla magazynów różnej wielkości

Wózek widłowy podnośnikowy nie zawsze musi być zaawansowanym urządzeniem o rozbudowanej konstrukcji, przeznaczonym do obsługi dużych powierzchni magazynowych. Wśród wózków podnośnikowych elektrycznych Jungheinrich znajdą Państwo także podstawowe modele, które sprawdzą się w niewielkich magazynach lub w miejscach, gdzie z tego typu sprzętu korzysta się okazjonalnie. Osoby, które szukają niskobudżetowego rozwiązania do swojego magazynu czy sklepu, mogą wybrać wózki obsługiwane przez pieszego operatora. W większych powierzchniach magazynowych, gdzie wózki pokonują wiele kilometrów w ciągu dnia, korzystniejszą propozycją będą wózki z miejscem siedzącym dla operatora.

Akumulatorowe wózki podnośnikowe – szybka i cicha praca dzięki silnikom elektrycznym

Wózek podnośnikowy jest zawsze zasilany za pomocą silnika. Do zalet silników elektrycznych należy ciche działanie, krótki czas ładowania i długa praca na jednej baterii. Mimo tych zalet akumulatorowy wózek podnośnikowy nie zawsze jest idealnym rozwiązaniem. Takie wózki widłowe mogą nie sprawdzić się na przykład w magazynach otwartych położonych na zewnątrz budynków. Mniejsze koła wózków elektrycznych mogłyby nie poradzić sobie w nierównym terenie, a niskie temperatury i wilgoć szkodziłyby akumulatorom.

Akumulatorowy podnośnikowy wózek widłowy będzie jednak niezastąpiony podczas pracy w pomieszczeniach. W przeciwieństwie do czołowych wózków widłowych silników zasilanych benzyną czy paliwem typu diesel nie emituje niebezpiecznych dla pracowników spalin.

Akumulatorowe wózki widłowe podnośnikowe dostępne w ofercie Jungherinrich


Warto sprawdzić: Jak wybrać wózek widłowy - rodzaje, parametry, cena

Uprawnienia wymagane do obsługi akumulatorowego wózka podnośnikowego

Choć akumulatorowy wózek podnośnikowy nie jest trudny w obsłudze, to jednak nie każdy pracownik magazynu może go używać. Do obsługi tego typu wózków widłowych potrzebne są uprawnienia z kategorii I WJO, II WJO lub III WJO (zależnie od rodzaju wózka). Takie uprawnienia wydaje Urząd Dozoru Technicznego osobom, które ukończyły odpowiedni kurs i zdały egzamin teoretyczny oraz praktyczny.

Czy wózek widłowy podnośnikowy będzie wsparciem w pracy Państwa magazynu? Nasi eksperci chętnie udzielą Państwu więcej informacji na ten temat. Zachęcamy do kontaktu!