Formularz kontaktowy
801 300 801 Infolinia
Znajdź lokalizację
Produktpalette_[MAM-22174]
Uniwersalny wózek do wielu zastosowań

Jak wybrać wózek widłowy – rodzaje, parametry, cena

Choć mogłoby się wydawać, że podstawowym kryterium wyboru wózków widłowych jest ich udźwig, w rzeczywistości znaczenie ma również wiele innych parametrów. Dlatego flotę pojazdów należy dobierać w sposób przemyślany. Jakie są rodzaje wózków widłowych i czy jest wśród nich wózek uniwersalny?

Niezależnie od tego, czy kupuje się wózki widłowe do niewielkich magazynów czy do dużych hal produkcyjnych, zawsze trzeba wziąć pod uwagę kilka kluczowych kryteriów. Związane są one zarówno z samym sprzętem, jak i ze specyfiką miejsca, w którym ma być używany. Podpowiadamy, jaki wózek widłowy kupić i o czym należy przy tym koniecznie pamiętać...

Rodzaje wózków widłowych

Podział omawianych urządzeń dotyczy dwóch najważniejszych kwestii – rodzaju zastosowanego napędu oraz funkcji obsługiwanych przez wózki widłowe. W obu przypadkach należy wziąć pod uwagę to, gdzie mają być one wykorzystywane – na zewnątrz czy w pomieszczeniach, w magazynie żywności czy na przykład na hali produkcyjnej etc. Wszystko to ma bowiem wpływ na ostateczny wybór wózka.

Rodzaje wózków widłowych – podział ze względu na napęd

Wyróżnia się tutaj trzy typy urządzeń stosowanych – zależnie od napędu – wewnątrz i/lub na zewnątrz.

  • Spalinowe wózki widłowe z silnikami zasilanymi gazem pojazdy napędzane w ten sposób pracują w głównie na otwartych przestrzeniach ale także często w przestrzeniach zamkniętych. To najbardziej popularna część wózków spalinowych sprzedawanych w Polsce.  Najbardziej popularne w Polsce modele, to wózki o udźwigach 1600 do 2000 kg z silnikami o mocy 30-31 kW. W wózkach tego typu mamy do czynienia z dwom różnymi układami przeniesienia napędu z silnika na koła: popularnym układem hydrodynamicznym, oraz mniej powszechnym układzie hydrostatycznym. 
  • Spalinowe wózki widłowe z silnikami Diesla charakteryzują się nieco większym momentem obrotowym. Są napędzane olejem napędowym i emitują oprócz zwykłych spalin, także cząstki stałe węgla (sadza) . Z tego też względu nie można ich stosować w przestrzeniach zamkniętych, jeśli nie są wyposażone w odpowiednie filtry sadzy. Takie wózki przeznaczone są do magazynów otwartych oraz do wszystkich prac realizowanych na zewnątrz. Najbardziej popularne w Polsce modele, to wózki o udźwigach 2500 - 3000 kg z silnikami o mocy 36-44 kW. W wózkach tego typu także można znaleźć  dwa różne układy przeniesienia napędu z silnika na koła: popularny układem hydrodynamicznym, oraz mniej powszechnym układ hydrostatycznym. 


  • Elektryczne wózki widłowe – ich moc jest zazwyczaj niższa niż moc wózków spalinowych co wynika z różnicy sprawności silników. Nie emitują one jednak żadnych szkodliwych związków, dlatego nic nie stoi na przeszkodzie ku temu, aby wykorzystywać je w magazynach żywności, jak również w innych wnętrzach. Wózek widłowy elektryczny jest ceniony za stosunkowo cichą pracę oraz za fakt, iż jest on dostępny w wielu zróżnicowanych wariantach, z których łatwo dobrać odpowiedni model do konkretnych zadań.


Do klasy wózków uniwersalnych, jak widać z powyższego zestawienia, zaliczyć można elektryczne wózki widłowe. Akumulatorowe pojazdy można bowiem bezpiecznie stosować w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz. Ich efektywność zależy przede wszystkim od wydajności baterii, w którą dany wózek jest wyposażony.

Poznaj ofertę wózków widłowych na wynajem

Rodzaje wózków widłowych – podział ze względu na funkcje

W tej kategorii znaczenie ma miejsce, w którym wózek operuje (ciasny magazyn z wąskimi przejściami vs wysoka hala lub na przykład teren budowy) oraz sposób podnoszenia i przewożenia towarów przez wózek widłowy. Ich ciężar czy też kształt bardzo często determinują wybór pojazdu, choć oczywiście na rynku dostępne są również modele wózków uniwersalnych – tak zwane wózki szerokiego zastosowania. [LINK]

  • Prowadzone wózki widłowe unoszące – służą do transportu palet w poziomie z punktu A do punktu B. To wózki prowadzone za pomocą „dyszla”  z głowicą sterującą.
  • Prowadzone wózki widłowe podnoszące – służą do transportu i składowania palet w systemie blokowym jak i na regałach a maksymalna wysokość podnoszenia oscyluje w granicach 6 metrów. Najczęściej napędzane są silnikami spalinowymi.
  • Wózki widłowe podnośnikowe – to grupa najbardziej uniwersalnych, wózków czołowych z przeciwwagą z różnymi źródłami i układami przeniesienia napędu. Wysokości podnoszenia do około 7 metrów.
  • Wózki widłowe z masztem teleskopowym – stąd nazwa potoczna teleskopowymi. Wyróżniają się możliwością  bardzo dużego wysięgu w przód, który znacznie ułatwia prace na np. podawanie palet na  budowach. Często są także wózkami terenowymi.
  • Wózki widłowe bocznego załadunku – wózki używane głównie do przewożenia specyficznych, bo bardzo długich towarów potocznie nazywanych „dłużycami”.
  • Wózki widłowe wysokiego składowaniapojazdy te, przeznaczone do stosowania w magazynach wysokiego składowania. Operator wózka siedzi bokiem do kierunku jazdy a wysokości podnoszenia sięgają 13,5 metrów. Zadaniem tej grupy wózków jest tylko odkładanie ładunków w regałach. Ciekawe jest to że w tej grupie występują także wózki w wersji do transportu dłużyc..
  • Wózki widłowe terenowe – pojazdy, które dzięki specjalnie dobranym oponom, i konstrukcji zapewniającej wysoki prześwit,  mogą poruszać się nawet po trudnym terenie. Przydają się między innymi na farmach, w tartakach czy na placach budowy.

To oczywiście tylko wybrane, przykładowe urządzenia z wielu tych, na które można się zdecydować. Wózek widłowy występuje też w wersjach: systemowej, podwieszanej czy skrętnej. Zawsze trzeba dokładnie przeanalizować specyfikę sprzętu, jak również jego planowane zastosowanie. Producenci bardzo często wskazują, do jakich dokładnie prac dany pojazd jest zaprojektowany. Warto korzystać z tych podpowiedzi.

Rozwiązania uniwersalne, jeśli chodzi o funkcje wózków widłowych, oczywiście istnieją, ale żadne z nich nie obsługuje wszystkich możliwych przypadków i zadań. Modele szerokiego zastosowania sprawdzają się w wielu sytuacjach, ale nie obejmują one wszystkiego, dlatego zazwyczaj duże magazyny składujące różnorodne towary (w halach i poza nimi) potrzebują całej floty różnych specjalizowanych pojazdów, aby optymalnie zorganizować prace. Mniejsze firmy, których zapotrzebowanie, ale i budżet są bardziej ograniczone, częściej decydują się na wózki uniwersalne, bo nabywają na przykład... jeden.

Jaki wózek widłowy kupić?

Wybór rodzaju wózka widłowego to dopiero połowa sukcesu. W każdej kategorii znajdują się bowiem pojazdy zróżnicowane pod względem kilku najważniejszych parametrów technicznych. To one decydują o faktycznych możliwościach sprzętu, a także o wygodzie jego obsługi. Bez analizy tego typu kryteriów łatwo o ewentualną pomyłkę, która wpłynie na skuteczność realizowanych zadań.

Najważniejsze parametry techniczne wózków widłowych

Każdy wózek widłowy należy sprawdzić pod kątem jego maksymalnego udźwigu. Jak można się domyślić, ma on wpływ na to, jak ciężkie towary daje radę przewozić taki sprzęt. Udźwig wózka podawany jest oczywiście w kilogramach – na rynku dostępne są obecnie wózki o udźwigu od kilkuset do kilku tysięcy kilogramów.

Nie bez znaczenia są też wymiary wózka. Uwagę należy zwrócić przede wszystkim na długość i szerokość wideł, a także na zakres podnoszenia, jak również prześwit, czyli odległość między widłami.

Zastosowany napęd oraz moc silnika mają wpływ również na maksymalną prędkość, z jaką porusza się wózek widłowy. Co ważne, producenci podają zazwyczaj w specyfikacji sprzętu prędkość jazdy z ładunkiem oraz prędkość osiąganą przez wózek bez ładunku.

Wpływ na możliwości wózka mają też jego koła – ważna jest nie tylko ich średnica, ale także rodzaj zastosowanego ogumienia. Opony dobierane są do rodzaju załadunku i do powierzchni, po której porusza się wózek. Do wyboru są koła pneumatyczne (tańsze) oraz elastyczne (wyróżniające się zwiększoną wytrzymałością mechaniczną).

Do tego wszystkiego dorzucić można również dodatkowe wyposażenie wózka, które często składa się z różnego rodzaju zabezpieczeń czy ułatwień dla operatora (na przykład w postaci kabiny ogrzewanej ),  a co także ma wpływ na jakość i komfort pracy przy użyciu danego wózka.

Analiza powyższych kwestii powinna wystarczyć, by wybrać sprzęt dobrej jakości. Niezależnie od tego, czy celuje się w elektryczne wózki widłowe, modele spalinowe z silnikiem diesla czy gazowym. Nie bez znaczenia jest także renoma producenta wózków. Sprzęt uznanej firmy daje gwarancję niezawodności oraz zgodności z tym, co widnieje w specyfikacji.

Cena wózka widłowego – od czego zależy?

Nie da się ukryć, że dla wielu firm podstawowym (a często nawet jedynym) kryterium wyboru wózków widłowych jest ich cena. Ta zależna jest od wielu czynników – między innymi od tych wspomnianych powyżej.

Najdroższe są oczywiście nowe wózki. W tym przypadku należy zwrócić szczególną uwagę na wymienione wcześniej parametry techniczne. Cena wózka widłowego elektrycznego mieści się obecnie w kwocie od kilkudziesięciu tysięcy złotych do kilkuset tysięcy złotych. Podobnie jest w przypadku modeli spalinowych.

Poznaj pełną ofertę wózków widłowych dostępnych w ofercie Jungheinrich

Sprawdź ofertę

Jeśli komuś zależy na obniżeniu kosztów, może zrezygnować z zakupu nowych wózków. Znacznie tańszą opcją są wózki używane. Jak zawsze przy zakupie sprzętu z tak zwanej drugiej ręki, trzeba uważnie podchodzić do towaru, który się nabywa. Tutaj również dobrym zabezpieczeniem jest renoma producenta i sprzedawcy wózka. Używany sprzęt cenionej marki od wiarygodnego sprzedawcy jest w pełni sprawny i dobrze wyposażony.

Innym (tańszym od kupna nowego wózka i mniej „ryzykownym” niż zakup używanego sprzętu) rozwiązaniem może być wynajem wózków widłowych. Opłata za udostępnienie na określony czas wybranego pojazdu często ustalana jest indywidualnie. Z takiej opcji chętnie korzystają (okazjonalnie lub regularnie) zarówno małe, jak i duże firmy. Zwłaszcza że katalog urządzeń, które można wynająć, jest bardzo bogaty.