Szeroka oferta rynkowa sprawia, że firmy są dziś w stanie bardzo precyzyjnie dobierać potrzebny im do realizacji określonych zadań sprzęt. Dotyczy to także wielu rodzajów wózków widłowych, które przedsiębiorstwa mogą mieć w każdej chwili do swojej dyspozycji. Jak wygląda ich podział i klasyfikacja?
Zaczynamy od najważniejszej klasyfikacji, która umożliwia wskazanie, w jakich warunkach i w jakich dokładnie miejscach poszczególne rodzaje wózków widłowych mogą być bezpiecznie i efektywnie stosowane. Zdecydowanie najważniejszą kwestią w tym przypadku jest generowanie spalin.
Przedstawione rodzaje wózków widłowych określają sytuacje i miejsca, do których zostały przystosowane. Przed zakupem lub wynajmem wózka widłowego warto więc dokładnie zapoznać się z ich specyfiką – tak aby finalny wybór okazał się optymalny.
Po omówieniu podziału wózków widłowych ze względu na sposób zasilania urządzenia, kolej na kwestie związane z budową wózków oraz z ich przeznaczeniem. Oto podstawowa klasyfikacja wózków widłowych pod tym kątem...
Wózki widłowe unoszące umożliwiają unoszenie i opuszczanie towaru przy pomocy wideł. Modele te świetnie sprawdzają się do „obsługi” ciężkich ładunków, z którymi nie radzą sobie standardowe urządzenia ręczne. Ten typ wózków używany jest przeważnie do przemieszczania towarów z punktu A do punktu B lub składowania na przykład na posadzce.
Jeśli coś ma zostać umieszczone w regałach, używa się w tym celu zwykle wózków podnośnikowych (zwanych też masztowymi), które muszą być odpowiednio dobrane do zadań pod względem konkretnych parametrów technicznych (maksymalny udźwig wózka i wysokość podnoszenia). Wózki podnośnikowe sprawdzą się przy niskich i średnich regałach, do wysokich zaś dedykowane są już inne typy urządzeń.
Zobacz wózki widłowe unoszące i podnośnikowe >>
Mowa tu o procesie przygotowywania zamówień, a także zbierania i łączenia poszczególnych towarów. Wózki tego typu występują oczywiście w wielu wersjach, zróżnicowanych między innymi pod względem wysokości podnoszenia.
Zobacz wózki do kompletacji pionowej i poziomej >>
Jak sama nazwa wskazuje, pozwalają one efektywnie wykorzystać wysokie regały do składowania towaru w magazynie lub innym obiekcie. Wszystko za sprawą odpowiednio zaprojektowanych masztów i systemów gwarantujących nie tylko wysoką sprawność, ale też pełne zabezpieczenie ładunku. Innym typem wózków pracujących także w wysokich regałach są tak zwane wózki systemowe. Takie sprzęty mogą pracować na sporych wysokościach – nawet kilkunastu metrów.
Zobacz wózki wysokiego składowania >>
Przedstawiliśmy rodzaje wózków widłowych ze względu na budowę, przeznaczenie i napęd. Warto pamiętać jednak o tym, że znaczenie ma także ich specyfikacja techniczna. To przede wszystkim na jej podstawie ostatecznie trzeba dobierać urządzenia. Zbagatelizowanie tego typu informacji może doprowadzić nie tylko do złego dopasowania wózka do zadań i miejsca ich realizacji, ale też do zmniejszenia efektywności prowadzonych działań, przy jednoczesnym potencjalnym zagrożeniu dla operatorów i osób postronnych.
W doborze optymalnego typu wózka widłowego o właściwych parametrach pomaga sprzedawca urządzenia lub firma, która oferuje wynajem tego rodzaju sprzętu. Warto korzystać z cennych porad specjalistów w tej dziedzinie.