Formularz kontaktowy
801 300 801 Infolinia
Znajdź lokalizację
Familienbild_[MAM-45205]

Rodzaje wózków widłowych – podział i klasyfikacja

Szeroka oferta rynkowa sprawia, że firmy są dziś w stanie bardzo precyzyjnie dobierać potrzebny im do realizacji określonych zadań sprzęt. Dotyczy to także wielu rodzajów wózków widłowych, które przedsiębiorstwa mogą mieć w każdej chwili do swojej dyspozycji. Jak wygląda ich podział i klasyfikacja?

Rodzaje wózków widłowych – podział według napędów

Zaczynamy od najważniejszej klasyfikacji, która umożliwia wskazanie, w jakich warunkach i w jakich dokładnie miejscach poszczególne rodzaje wózków widłowych mogą być bezpiecznie i efektywnie stosowane. Zdecydowanie najważniejszą kwestią w tym przypadku jest generowanie spalin.

  • Wózki widłowe spalinowe to typ wózków widłowych, w przypadku których poziom zanieczyszczeń jest największy. Dlatego używa się ich w zasadzie wyłącznie na zewnątrz. W pomieszczeniach mogłyby one bowiem stanowić poważne zagrożenie zarówno dla samych operatorów czy osób postronnych, jak i dla przechowywanych tam towarów. Tego rodzaju wózki doskonale sprawdzają się na przykład na placach budowy, w miejscach przeładunkowych, jak również na rozmaitych, otwartych składowiskach.
  • Wózki widłowe gazowe – ten typ wózków widłowych zaliczamy także do urządzeń spalinowych, urządzenia zasilane są jednak najczęściej gazem płynnym. W tym przypadku spaliny są znacznie „czystsze”, przez co mniej szkodliwe. Z tego powodu wózki gazowe mogą być używane nie tylko na zewnątrz, ale – pod pewnymi warunkami – także i w pomieszczeniach. Wnętrze musi być bardzo dobrze wentylowane – tak, aby dochodziło w nim do ciągłej wymiany powietrza. Istotna jest też stała kontrola użytkowanych butli z gazem.
  • Wózki widłowe akumulatorowe taki typ wózków widłowych to pojazdy na prąd, które nie generują żadnych szkodliwych spalin. Dzięki temu z powodzeniem można z nich korzystać w każdym pomieszczeniu, bez względu na rodzaj zastosowanej w nim wentylacji. Gdy używamy akumulatorów kwasowo-ołowiowych odpowiednio wentylowane muszą być jednak tzw. akumulatorownie, czyli miejsca, w których ładujemy baterie trakcyjne. Takiej konieczności nie ma w przypadku akumulatorów li-ion – ich ładowanie nie wymaga tak specjalnych warunków. Warto pokreślić ponadto fakt, że wózki akumulatorowe pracują niezwykle cicho, co również miewa duże znaczenie, wpływając między innymi na komfort operatora.

Przedstawione rodzaje wózków widłowych określają sytuacje i miejsca, do których zostały przystosowane. Przed zakupem lub wynajmem wózka widłowego warto więc dokładnie zapoznać się z ich specyfiką – tak aby finalny wybór okazał się optymalny.

Wózki widłowe – rodzaje/przykłady stosowanych konstrukcji

Po omówieniu podziału wózków widłowych ze względu na sposób zasilania urządzenia, kolej na kwestie związane z budową wózków oraz z ich przeznaczeniem. Oto podstawowa klasyfikacja wózków widłowych pod tym kątem...

Wózki widłowe unoszące i podnośnikowe

Wózki widłowe unoszące umożliwiają unoszenie i opuszczanie towaru przy pomocy wideł. Modele te świetnie sprawdzają się do „obsługi” ciężkich ładunków, z którymi nie radzą sobie standardowe urządzenia ręczne. Ten typ wózków używany jest przeważnie do przemieszczania towarów z punktu A do punktu B lub składowania na przykład na posadzce.

Jeśli coś ma zostać umieszczone w regałach, używa się w tym celu zwykle wózków podnośnikowych (zwanych też masztowymi), które muszą być odpowiednio dobrane do zadań pod względem konkretnych parametrów technicznych (maksymalny udźwig wózka i wysokość podnoszenia). Wózki podnośnikowe sprawdzą się przy niskich i średnich regałach, do wysokich zaś dedykowane są już inne typy urządzeń.

Zobacz wózki widłowe unoszące i podnośnikowe >>

Wózki do kompletacji pionowej i poziomej

Mowa tu o procesie przygotowywania zamówień, a także zbierania i łączenia poszczególnych towarów. Wózki tego typu występują oczywiście w wielu wersjach, zróżnicowanych między innymi pod względem wysokości podnoszenia.

Zobacz wózki do kompletacji pionowej i poziomej >>

Wózki wysokiego składowania

Jak sama nazwa wskazuje, pozwalają one efektywnie wykorzystać wysokie regały do składowania towaru w magazynie lub innym obiekcie. Wszystko za sprawą odpowiednio zaprojektowanych masztów i systemów gwarantujących nie tylko wysoką sprawność, ale też pełne zabezpieczenie ładunku. Innym typem wózków pracujących także w wysokich regałach są tak zwane wózki systemowe. Takie sprzęty mogą pracować na sporych wysokościach – nawet kilkunastu metrów.

Zobacz wózki wysokiego składowania >>


Najważniejsze parametry techniczne

Przedstawiliśmy rodzaje wózków widłowych ze względu na budowę, przeznaczenie i napęd. Warto pamiętać jednak o tym, że znaczenie ma także ich specyfikacja techniczna. To przede wszystkim na jej podstawie ostatecznie trzeba dobierać urządzenia. Zbagatelizowanie tego typu informacji może doprowadzić nie tylko do złego dopasowania wózka do zadań i miejsca ich realizacji, ale też do zmniejszenia efektywności prowadzonych działań, przy jednoczesnym potencjalnym zagrożeniu dla operatorów i osób postronnych.

W doborze optymalnego typu wózka widłowego o właściwych parametrach pomaga sprzedawca urządzenia lub firma, która oferuje wynajem tego rodzaju sprzętu. Warto korzystać z cennych porad specjalistów w tej dziedzinie.