Formularz kontaktowy
801 300 801 Infolinia
Znajdź lokalizację
Baterie litowo-jonowe do wózków widłowych

Jak przechowywać i ładować akumulator litowo-jonowy?

Baterie litowo-jonowe w wózkach widłowych to rozwiązanie które zyskało sobie spore grono zwolenników. Jest tak dlatego, że takie akumulatory są bardzo wygodne w użytkowaniu oraz zapewniają wysoką wydajność energetyczną. Aby działały jak najdłużej, warto pamiętać o ich właściwej obsłudze.

Baterie litowo-jonowe w wózkach widłowych

Zastosowanie akumulatorów litowo-jonowych w wózkach widłowych niesie ze sobą wiele korzyści dla użytkowników takich urządzeń. Pierwszą z nich jest to, że wykorzystywanie tego typu zasilania zwalnia z konieczności wygospodarowania w magazynie miejsca na akumulatorownię. Takie pomieszczenie jest konieczne, jeśli maszyny są wyposażone w akumulatory innego rodzaju wymagające długiego ładowania. Pojawia się wówczas konieczność ich wymieniania.

Baterie litowo-jonowe ładuje się bardzo szybko, a ponadto nie wydobywają się z nich żadne gazy, tak jak to się dzieje w przypadku baterii kwasowych. Dzięki temu samo przygotowanie przestrzeni do pracy generuje niższe koszty i pozwala na jej optymalne wykorzystanie.

Akumulatory litowo-jonowe dostępne w ofercie Jungheinrich

Kolejny pozytywny aspekt to bezobsługowość baterii litowo-jonowych. Nie wymagają one np. dolewania wody. Jest to nie tylko znacznie wygodniejsze niż w przypadku innych typów akumulatorów, ale także bezpieczniejsze i tańsze. Oszczędności są związane także z samym ładowaniem tego typu akumulatorów. Mają one wysoką sprawność magazynowania energii, stąd koszty wykorzystania prądu elektrycznego są niższe.

Są również przystosowane do doładowywania, na przykład podczas krótkich przerw w pracy czy podczas zmiany operatora – to duża oszczędność czasu oraz poprawa wydajności obsługi magazynu.

Do głównych zalet baterii litowo-jonowych można zatem zaliczyć:

  • zasilanie urządzeń bez emitowania szkodliwych spalin,
  • uniwersalne zastosowanie,
  • niskie straty energii (na poziomie 2-3%),
  • możliwość doładowywania bez utraty żywotności,
  • proste ładowanie, bez konieczności wykorzystywania specjalnie wentylowanej akumulatorowni (ładowni).

Jak widać, akumulatory litowo-jonowe bardzo dobrze sprawdzają się w wózkach widłowych. Jeśli planują Państwo zakup takiego urządzenia, warto rozważyć wybór modelu zasilanego właśnie w taki sposób.

Content Li-Ionen-batteries Oekobilanz

Jak ładować baterie litowo-jonowe?

Kwestia tego, jak ładować akumulatory litowo-jonowe, nie jest skomplikowana. Aby utrzymać wózek w gotowości do pracy, baterię wystarczy podłączyć do prostownika połączonego ze źródłem zasilania. Bezobsługowy proces ładowania tego typu baterii jest jedną z ich najważniejszych zalet. Dzięki temu nie ma konieczności organizowania akumulatorowni, co przekłada się na spore oszczędności nie tylko pod względem kosztów, ale także miejsca w magazynie.

Baterie litowo-jonowe mogą, a nawet powinny być doładowywane. Należy przy tym dbać o to, by nie pozostawały rozładowane poniżej 20%.

Jakim prądem ładować baterie litowo-jonowe? To zależy od typu akumulatora. Najpopularniejsze modele są dostępne w wariantach 24 V, a także 48 V. Dlatego do ich zasilania niezbędny jest prostownik, który zadba o właściwe parametry prądu elektrycznego przekazywanego do baterii.

Zapraszamy również do przeczytania: Baterie trakcyjne do wózków widłowych

Jak przechowywać baterie litowo-jonowe?

Tutaj kolejny raz warto wspomnieć, że do ich przechowywania nie jest wymagana akumulatorownia. Tego typu urządzenia nie wymagają zapewnienia im specjalnych warunków. Należy jednak zadbać o to, by nie były wystawione na działanie promieni słonecznych i wysokiej temperatury. Wózki widłowe z akumulatorami li-ion warto trzymać w chłodnym i suchym miejscu, co przełoży się na dłuższą żywotność.

Akumulatory litowo-jonowe do wózków widłowych to rozwiązanie o wielu zaletach. Wybierając urządzenie zasilane właśnie w taki sposób, dbają Państwo o oszczędność, bezpieczeństwo, a także ekologię. Zachęcamy do przejrzenia naszej oferty wózków widłowych z akumulatorami litowo-jonowymi.