Formularz kontaktowy
801 300 801 Infolinia
Znajdź lokalizację
Elektryczny wózek widłowy w magazynie

Jak wybrać wózek widłowy do magazynu?

Wózek widłowy to kluczowe wyposażenie każdego magazynu – bez względu na to, jakie towary są w nim składowane i w jakiej ilości. Zapewnia bezpieczne przemieszczanie ładunków i efektywną realizację procesów logistycznych. Pytanie jednak: jaki pojazd wybrać? Nie ma na nie uniwersalnej odpowiedzi. 

Rodzaje wózków w magazynie – od czego zależy dopasowanie optymalnego modelu?

Wózki widłowe to bardzo szeroka kategoria produktów. Aby się o tym przekonać, wystarczy przejrzeć nasz katalog urządzeń. Bardzo szybko dostrzegą Państwo, że w sprzedaży są dostępne zarówno wózki paletowe ręczne, jak i m.in. wózki podnośnikowe elektryczne, specjalne pojazdy do kompletacji, do magazynów wysokiego składowania… można tak długo wymieniać. Dlatego oczywistym jest, że wózka widłowego nie wybiera się przypadkowo. Zanim podejmie się decyzję o zakupie tego urządzenia, trzeba określić warunki, w których będzie pracować sprzęt.

Czynnikami mającymi znaczenie przy dobieraniu wózków widłowych, są m.in.:

 • wielkość magazynu,
 • masa ładunków, które mają być przemieszczane,
 • typ regałów zastosowanych w centrum logistycznym – inny wózek będzie potrzebny do obsługi wysokich regałów, a inny do standardowych,
 • szerokość korytarzy między regałami,
 • stopień automatyzacji pracy zakładu,
 • to, czy wózek będzie pracował na terenie otwartym, czy zamkniętym,
 • typ terenu, po którym będzie się poruszał pojazd – a dokładniej to, czy będzie to równa i gładka posadzka, czy raczej wyboista powierzchnia.

A jak to przełożyć na wybór?

Wózki paletowe ręczne – gdzie się sprawdzą?

Najbardziej podstawowym rozwiązaniem są wózki magazynowe ręczne. To urządzenia, które zgodnie z nazwą, służą do manualnego przenoszenia ładunków na niewielką odległość. Tego typu wózki paletowe do magazynu sprawdzą się w większości obiektów logistycznych, jednak w tych większych będą pełnić jedynie funkcje pomocnicze – np. na etapie przenoszenia palet na halę sprzedażową czy przy rozładunku niestandardowych towarów.

Dobrze spiszą się do pracy:

 • wewnątrz,
 • przy relatywnie małym obciążeniu i tam, gdzie nie trzeba transportować ładunków na duże odległości,
 • przy mało intensywnej eksploatacji,
 • na płaskiej i równej powierzchni,
 • podczas poruszania się wewnątrz przyczep samochodowych.

Nowe wózki widłowe dostępne w ofercie Jungheinrich

Wózki widłowe elektryczne: najbardziej uniwersalne

W ostatnich latach najpopularniejsze są elektryczne wózki widłowe. Wszystko ze względu ich dużą uniwersalność oraz rozbudowaną ofertę. Ich zaletą jest przede wszystkim napęd – wózki widłowe elektryczne nie emitują spalin i pracują cicho. Przez to spisują się niezawodnie w zamkniętych przestrzeniach. Ich stosowanie nie generuje niebezpieczeństwa. Poza tym akumulatory nowoczesnych modeli zapewniają wiele godzin pracy. Nie trzeba się więc obawiać o utrudnioną eksploatację.

Wózek elektryczny w magazynie

Spalinowy wózek widłowy – gdzie się sprawdza?

Jeśli pojazd ma pracować poza budynkiem, na przykład na terenie zewnętrznego składu budowlanego – dobrym rozwiązaniem będzie spalinowy wózek widłowy. To mocne urządzenia do wymagających zadań.

Wybierając urządzenie do pracy na zewnątrz, należy też zadbać o odpowiednie ogumienie pojazdu – powinno być pneumatyczne, aby dobrze radziło sobie z nierównościami terenu.

Wózki magazynowe wysokiego składowania w praktyce

Coraz więcej centrów logistycznych, w szczególności tych składujących bardzo duże ilości towarów, korzysta z regałów wysokiego składowania. Ich wysokość sięga nawet kilkunastu metrów. Podnoszenie ładunków na taką wysokość wymaga zastosowania sprzętu. W takich warunkach stosuje się wózki magazynowe wysokiego składowania lub specjalistyczne wózki systemowe. Mogą to być zarówno pojazdy obsługiwane bezpośrednio przez operatora, jak i pracujące we w pełni zautomatyzowany sposób. Wszystko zależy od specyfiki funkcjonowania magazynu.

Co jeszcze wziąć pod uwagę, wybierając wózki magazynowe ręczne, elektryczne lub spalinowe?

Omówione powyżej typy wózków widłowych dopiero otwierają listę rodzajów tych pojazdów transportu bliskiego. W każdej kategorii można wyróżnić wiele podkategorii, dostosowanych do rozmaitych ładunków oraz procesów logistycznych. Dobierając odpowiedni model, warto też zwrócić uwagę na kwestie, takie jak maksymalny udźwig czy typ masztu.

Nie bez znaczenia jest również marka wybieranego wózka. Warto postawić na zaufanego producenta, nawet jeśli wymaga to nieco większej inwestycji. Dobra renoma firmy przekłada się na niezawodność pracy wózków oraz długi czas efektywnej eksploatacji.

Potrzebują Państwo pomocy przy wyborze wózka do magazynu? Prosimy o kontakt z ekspertami Jungheinrich. Ułatwimy podjęcie świadomej i trafnej decyzji!